Rize 22.1 °C
  • DOLAR3,5083
  • EURO4,1894
  • ALTIN145,411
  • IMKB104001

10 milyar dolarlık proje başlıyor

07 Şubat 2013 Perşembe 15:17 | Okuma : 1108
10 milyar dolarlık proje başlıyor

Hazar Strateji Enstitüsü Ekonomi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Uzmanı Cemil Ertem, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi`nin, gaz fiyatlarında Rusya`nın tekelini ortadan kaldıracağını, Türkiye`yi enerji konusunda daha bağımsız hale getireceğini belirtti.

Ertem, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın TANAP`a ilişkin, "Bu yıl içerisinde dozerler çalışmaya başlayacak" açıklamalarını değerlendirdi.

TANAP`ın, Azerbaycan`ın ilk kez kendi boru hattı ile kendi gazını Türkiye`nin batı sınırında Avrupalı müşterilerine doğrudan satmasını sağlayacağını vurgulayan Ertem, Azerbaycan`ın kendisine ait boru hattını transit hizmet için ücret ödemek zorunda kalmadan kullanmasının, Avrupa`da Azerbaycan gaz fiyatını daha rekabetçi hale getireceğini kaydetti.

Ertem, "Türkiye de TANAP üzerinden yıllık ekstra 6 milyar metreküp gaz ile birlikte gelecekte Rusya ve İran gazına bağımlı olmaktan kurtulmayı planlıyor. İran, Türkiye`ye bin metreküpüne 585 dolar talep ederek gaz satıyor. Bin metreküplük doğal gazın uluslararası piyasadaki değeri ise 400 dolar civarında. Rusya`dan da son indirimle 400 dolara gaz tedarik eden Türkiye`nin ekonomik olarak en uygun aldığı gaz 330 dolarla Azerbaycan gazı" diye konuştu.

Projenin, Rusya`nın tekelini kaldırmak açısından önemli olduğuna dikkati çeken Ertem, "TANAP projesinin gaz fiyatlarında Rusya`nın tekelini ortadan kaldırıp fiyat rekabeti getirmesi bekleniyor. Proje ayrıca Türkiye ile Azerbaycan arasında bağları kuvvetlendirip, Türkiye`yi enerji konusunda daha bağımsız hale getirecek. Azerbaycan ve Türkiye daha bağımsız politikalar izleyebilecek. Avrupa`nın da TANAP ile Rus gazına olan bağımlılığı azalacak. Başlangıçta Nabucco çok iddialı çıktı, ama Güney Akım ve TANAP projeleriyle etkinliğini kaybetti. TANAP, Nabucco`dan daha efektif bir proje" yorumunu yaptı.

HASEN Bilim ve Uzmanlar Kurulu Başkanı Efgan Niftiyev de, projenin Türkiye`nin hızla büyüyen enerji ihtiyacını karşılamada çok önemli bir kaynak sağlayacağını söyledi.

Niftiyev, "TANAP, Türkiye`ye doğalgaz kaynak çeşitliliği oluşturmanın yanında fiyat avantajını da beraberinde getirecek. Türkiye projeyle sadece tüketici değil, önemli bir transit ülke konumuna gelecek. Bu durum Avrupa enerji güvenliği denkleminde Türkiye`yi çok kritik bir noktaya getirecek" dedi.

TANAP`ta başlangıçta 6-7 milyar dolar yatırım yapılacak

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
© 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com