Alman Fakir'in Rizeli patronu: Sadık Saruhan

Saruhan Şirketler Grubu, üç yıl önce Alman elektrikli ev aletleri şirketi Fakir’in büyük hissedarı oldu. Şirketin dışa açık yüzü olan Sadık Saruhan, Türk şirketlerinin Alman markalarıyla güç birliği yapmasını tavsiye ediyor…

Alman Fakir'in Rizeli patronu: Sadık Saruhan
26306

Sadık Ayhan Saruhan, İstanbul Sanayi Odası’nın yeni yönetim kurulu üyelerinden...

53 yaşındaki Rizeli işadamı İSO Meclisi’ne de bu yıl ilk kez girdi. 2006-2010 yılları arasında MÜSİAD’ın (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) yönetim kurulu üyesi ve genel başkan yardımcılarından olan iş adamı, Saruhan Şirketler Grubu’nun da yönetim kurulu üyesi… İki abisi ve iki kardeşiyle birlikte grubu yöneten Saruhan, birçok işadamının gönlünde yatan bir hayali daha 2010 yılında gerçekleştirdi. Tam 25 yıl Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Alman, küçük elektrikli ev aletleri şirketi Fakir’in çoğunluk hisselerini alan Saruhan Kardeşler, şimdi 80 yıllık markayı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine taşıma planları yapıyor.


2002 yılında sanayiciliğe adım atan Saruhan Ailesi’nin Çerkezköy’de deterjan, deterjan hammaddesi ile yine grup şirketlerinden Nilco’nun endüstriyel tip temizlik makinelerini üreten iki fabrikası bulunuyor. Etiler’de Ulus Savoy projesini Çarmıklı kardeşlerle ortak gerçekleştiren Saruhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Saruhan, özellikle Almanya’da Türklerin güç birliği yapabileceği markalar olduğunu söylüyor. “Almanya’da hala çeliğe şekil veren ve uyuyan markalar bulmak mümkün. Onlar da çıkış yolu arıyor. İster ortaklık, ister lisanslarını kullanarak onlarla işbirliği yapılabilir. Türk firmaları katma değeri yüksek ürünlerle Afrika ve Ortadoğu coğrafyasına yönelmeli” diyor. Sadık Ayhan Saruhan ile şirketlerinin gelecek hedeflerini konuştuk…

İstanbul Sanayi Odası Meclisi ve yönetim kuruluna ilk kez girdiniz değil mi? 
 
Evet, İstanbul Sanayi Odası Meclisi’ne ilk kez girdim. Bu seçimin ardından sayın Erdal Bahçıvan teveccüh gösterdi, bizi yönetim kurulunda görmek istedi. Mevcut bilgi birikimlerimizi ve tecrübelerimizi odalarımızda paylaşmamız gerekiyor. Reel sektörün sıkıntılarını, sorunlarını, çözüm yollarını anlatmak için sivil toplum kuruluşlarında aktif olmak gerekiyor. Bu düşünceyle İSO’da görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. Daha aktif, üyeleriyle iç içe olan bir oda olmak için ekip olarak yola çıktık.
 
Nasıl sanayici oldunuz?
 
Biz Rize Çayeli Büyükköylü’yüz. Babam 1945’te Rize merkezde tuhafiye açmış. İstanbul’da ne yenilik varsa bizim mağazada olurdu. Şehirleşmeyle birlikte babam bu mağazayı 1967’de beyaz eşyaya dönüştürdü. Çocuklar büyüyünce, lise ve üniversite çağına gelince babam, İstanbul’a göçmüş. 1985’te Alman Fakir’in ev aletlerinin ve Nilco markalı endüstriyel temizlik makinelerinin temsilciliğini aldık. 2002’de Nilco’nun endüstriyel tip temizlik makineleri fabrikasını kurduk. Nilco, Fakir’in bir kardeş kuruluşu. Çorlu Velimeşe Köyü’nde iki fabrikamız var. Birinde Nilco temizlik makinelerinin sanayi tiplerini üretiyoruz. Yanında da deterjan ve deterjan hammaddesi lapsa, şampuan hammaddesi siles üretiyoruz. O zamanki rakamlarla bu fabrikalara 40 milyon dolar yatırım yaptık. 

Fakir’i almaya nasıl karar verdiniz?
 
Fakir’in 2008’e kadar Türkiye mümessiliydik. 2008’ten sonra büyümek istedik. Büyümek için de küresel ölçekte markalarınızın olması gerekiyor. Bu nedenle Fakir’in 2010’da büyük hisselerini alarak yönetimine girdik.
 
Alman ortakları hisselerini neden sattılar?
 
Fakir 1933’te Almanya’da Kicherer Ailesi tarafından kurulmuş. Bu yıl 80’inci yılını kutluyor. İkinci kuşak işleri 1951 yılında devralmış. Batı Avrupa’da üretim artık maliyetli. Üçüncü kuşak bu işi yapmak istememiş olabilir. Biz şirketi küresel ölçekte üretime yönelttik. İşin beyni Almanya’da. Kalıplar, tasarımlar, testler Almanya’da yapılıyor. Bünyemizde 40 Ar-Ge mühendisi çalışıyor. İtalya ve Polonya’da üretim yapıyoruz. Bazı kalıplarımızla Uzakdoğu’da da üretim yaptırıyoruz.

Fakir’e büyük ortak olduktan sonra şirkette neler değişti? 
 
Biz yeniden yapılanma yoluna gittik. Ortadoğu ve Afrika’ya yönelik yoğun çalışmamız var. Yeni distribütörlükler veriyoruz, ürün çeşitlerini artırıyoruz. Fakir aslında ısıtıcı ve süpürge çeşitleriyle üretime başlamış. 2000 yılından sonra ürün gamını genişletti. Türkiye’de hep katma değer, marka ve inovasyondan bahsediyoruz. Ancak finans, know-how açısından yeterli değiliz. Avrupa ülkeleri bir kriz yaşasa bile bizim özellikle Alman firmalarıyla iç içe olmamız gerekiyor. Hala çeliğe şekil veren ve uyuyan markalar Almanya’da bulunuyor. Onlar da çıkış yolu arıyor. İster ortaklık, ister lisanslarını kullanarak Türk firmaları olarak, katma değeri yüksek ürünlerle Afrika ve Ortadoğu coğrafyasına yönelmeliyiz. 
 
Fakir’in dünyada cirosu nedir?
 
Bunu söylemiyoruz. Türkiyede yüzde 14 le Pazar lideriyiz. Özellikle şarjlı süpürgelerde ve halı yıkama makinalarında açık ara liderliğimiz sürüyor. 4 bine yakın mağazayla sıcak çalışıyoruz. Fakir Shop adıyla iki sene önce mağaza açmaya başladık. 15 mağazamız var, franchise veriyoruz. Bu yıl 10 mağaza daha açmayı düşünüyoruz.
 
Franchise şartlarınız neler?
 
Prestijli bir AVM’de, 60 ila 100 metrekarelik bir mağaza olması gerekiyor. Franchise bedeli almıyoruz. Ama firmanın vizyonu çok önemli. 
 
Deterjanda ev tipi deterjan üretmeyi düşünmüyor musunuz?
 
Biz endüstriyel tip deterjan üretiyoruz. Ev tipi üretimlerimizi de Ortadoğu ülkeleri ve Afrika’ya ihraç ediyoruz. Zincir marketlerde ısrarcı değiliz. Şimdi tamamen bitkisel hammaddelerden ekolojik deterjan üretme düşüncemiz var. 
 
Konut sektörüne girdiğiniz için memnun musunuz?
 
Etiler’de Ulus Savoy projesinin ortağıyız. 300 dairelik çok elit bir proje. Osman, Gökhan ve Hakan Çarmıklı ile ortağız. İnşaatı bitirdik, konutların yüzde 65’ini sattık. Metrekaresini 7 bin 500-8 bin dolardan satıyoruz. 

İnşaatta yeni projeleriniz var mı?
 
Halkalı Caddesi’nde 35 dönüm bir yerimiz var. Burada AVM ve rezidans yapmayı düşünüyoruz. 

Basın Ekpress Yolu’ndaki dört dönümlük arazinize ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 
Buraya 15 katlı bir plaza yapıyoruz. 2010 yılında inşaata başladık. İmar planları değişiklik olunca beklemek durumunda kaldık. Kaba inşaat bitti, artık ince işlerini yapacağız. Gelecek sene Tepebaşı’ndaki merkezimizi buraya taşıyıp, bir kısmını da kiraya vereceğiz. 
 
Türkiye ekonomisiyle ilgili düşünceleriniz neler?
 
Türkiye’nin üretim odaklı olması gerekiyor. Hem hükümetin hem de sivil toplum kuruluşlarının bunu teşvik etmesi gerekiyor. Eskiden iş dünyası lokal pazarlardan ne kadar pay alacağını düşünüyordu. Şimdi global düşünüyor. Tabii ki üretim için yabancı sermayenin çekilmesi lazım. Hükümetin teşvikte altı bölge belirlemesi güzel bir gelişme. İstediğimiz istikrar, can ve mal güvenliği. İnşallah Barış Süreci de başarıyla devam eder. 

Tekstildeki işlerinizi büyütecek misiniz?
 
Aslında iyi bir örme kumaşçıyız. 1988’den 2001 krizine kadar önemli markalara kumaş üretimi ve ihracatı yaptık. Çin gerçeğiyle karşılaştık. Krizden sonra büyüme yoluna gitmedik, şirket rolantide. Yakuplu Köyü’nde 5 bin metrekare kapalı alanda kurulu tesisimiz var. Tekstilden çıkabiliriz…
 
 
Saruhan Şirketler Grubu Şirketleri
Fakir Elektrikli Ev Aletleri
Nilco Endüstriyel Tip Makineler
Saruhan Örme Tekstil
Saruhan Gayrimenkul Yapı
Saruhan Kimya 
 

Sadık Ayhan Saruhan hakkında...
 
Sadık Ayhan Saruhan, 1960 Rize Çayeli doğumlu. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunu olan Saruhan’ın işlerde ortak olduğu iki abisi ve iki kardeşi var. Tekstil hariç diğer işlerde Saruhan Kardeşler eşit ortak. Ailede üçüncü kuşak da işe girmiş. Sadık Saruhan’ın oğlu Kimya Mühendisi Furkan Selim şirkette çalışıyor. Büyük kızı Sena Saruhan Kopuz psikolojide yüksek lisans yaparken, küçük kızı Zeynep Saruhan ise Bilgi Üniversitesi’nde ekonomi okuyor. Sadık Saruhan, her gün düzenli spor yapıyor. Özellikle tempolu yürüyor ve koşuyor. Tüm aile gibi Sadık Saruhan’da Fenerbahçeli. Saruhan, “Fenerbahçe’yi tutuyoruz ama önceliğimiz Rizespor. Sponsorluklarımızla da destek veriyoruz” diyor. 25 Rizeli işadamının bir araya gelerek kurduğu Rize Yatırım A.Ş.’nin ortaklarından olan Sadık Saruhan, “Aile olarak paylaşım kültürüne önem veriyoruz. Rize’de yatırımlarımız var” diyor. Saruhan, Rize’deki yatırım planlarıyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Rize Yatırım A.Ş. olarak uluslararası müsabakaların yapılacağı Rize stadyumunu yaptık. Olimpik havuz ve kapalı spor salonunu yapıyoruz. Ardından eski stadyumu yıkıp, AVM ve kongre merkezi yapacağız.”
 
Röportaj: Rahime Baş Uçar
Fotoğraf: Ergun Candemir
Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ardeşen`de belediye başkanı hangi ismi görmek istersiniz ?
17 Kasım 2018 , 12:19
ANKETE GİT
2+3=