Rize 11.3 °C
  • DOLAR3,8713
  • EURO4,5671
  • ALTIN161,161
  • IMKB106239

Baba oğul üretti Avrupa`ya satıyorlar!

07 Şubat 2013 Perşembe 14:47 | Okuma : 1476
Baba oğul üretti Avrupa`ya satıyorlar!

Erzincan`da makine mühendisi bir baba-oğul, 4 kişiyi istihdam ettikleri atölyelerinde ürettikleri geri dönüşüm pres makinelerini bazı Avrupa ülkelerine ve Tunus`a ihraç ediyor.

Erzincan Sanayi Sitesi`ndeki atölyesinde makine mühendisi oğlu Levent İpek (31) ile omuz omuza verip çalışan makine mühendisi Fehmi İpek (63), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkokul yıllarında babasının atölyesine gittiğini ve mesleği orada öğrendiğini söyledi.

Üniversite tahsilini de makine mühendisliği üzerine yaptığını anlatan İpek, 1974 yılından bu yana bu meslekle uğraştığını belirterek, ``Burada geri dönüşüm üzerine makineler yapıyoruz. Daha çok hidrolik makineleri yapıyoruz. İlk olarak İngiltere`ye sonra Almanya ve Tunus`a makinelerimizden gönderdik. Almanya`dan gelen birisine 4 ülkenin temsilciliğini, bayilik verdik. İstenilen doğrultuda makineleri yapıp gönderiyoruz. Burada iyi teknoloji kullanarak, iyi fikir yürüterek, kaliteli malı ucuza mal ederek, Avrupa`ya satma şansımız var`` dedi.

Makine mühendisi Levent İpek ise Tunus, İngiltere ve Almanya`ya makine ihraç ettiklerini, Almanya`daki bayi üzerinden de Avusturya, İsviçre, Belçika ve Hollanda`ya ürün gönderdiklerini ifade etti.

Babasıyla birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İpek, ``Babam yaptığı makineleri yurt içinde satıyordu. Ben de okulu bitirip buraya geldim. Daha sonra yurt dışına tanıtımımızı yaptık. Yurt dışına açılıp ihracata başladık. Tabii buradaki maliyetler Avrupa`ya göre yarı yarıya daha hesaplı. Buradan Avrupa`ya yarı fiyatına makine satabiliyoruz. Ürettiğimiz makineler genel hurda paketleme presi, yani metallerin geri dönüşümü. Geri dönüşüm metallerinin ocaklarda eritilebilmesi için sıkıştırılmaları gerekiyor. Bu metalleri paketleyen, sıkıştıran presleri üretiyoruz`` diye konuştu.

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
© 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com