Bu Proje Niye Başlamıyor?

Bu Proje Niye Başlamıyor?

Rize merkezde hazırlanan Pazar Caddesi ve Köprülü Kavşak Projesi Nefes Aldıracak

Bu Proje Niye Başlamıyor?
1621

Rize’de çileye dönüşen trafik sorununu uzun vadede çözecek çok önemli bir proje hazırlandı. Ancak kamulaştırılacak binalar nedeniyle karşı çıkan bazı kesimler nedeniyle projeye aylardır başlanamıyor. Rize’de 80 bine ulaşan araç sayısı ile trafik adeta çileye dönüştü. Özellikle Belediye binası ile Merkez Kavşak civarında oluşan yoğun trafik artık çekilmez hale geldi. Trafiği rahatlatacak proje ise Karayolları tarafından hazırlandı. Kuzeydeki sahil yolunu güney çevre yoluna bağlayacak olan Pazar Caddesi yolu şehir merkezi trafiğini güney ve kuzey akslarına kesintisiz aktaracak en önemli projelerden biri haline getirildi. Proje Güney Çevre Yolu’nun Dosma mevkiinden başlayarak Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm alanını da kapsayacak şekilde Pazar caddesinin sahil yoluna bağlantısını köprülü kavşakla direkt olarak sağlayacak.  Bu proje ile belediye binası ve merkez kavşak yakınlarında oluşan trafik uzun yılar boyunca rahatlayacak.  Yağışlar ve üstü kapatılmış derelerle birlikte defalarca sellere maruz kalmış Rize’de bu proje ile Hamam deresinin üzeri açılarak şehre modern ve turistik bir cadde daha kazandırılmış olacak. Ancak kamulaştırılacak binalar nedeniyle karşı çıkan bazı kesimler nedeniyle projeye aylardır başlanamıyor.   

ARAÇ SAYISI 80 BİNE ÇIKTI
2017 yılı Mayıs ayı itibariyle Karadeniz Bölgesi’nde ortalama araç artış oranı yüzde 6.5 olurken bu artış Rize’de 7.4’e çıktı ve araç sayısı 80 bine yaklaştı. Bu artış oranı ile 2025 yılında yani 8 yıl sonra araç sayısı iki katına çıkması bekleniyor. 2025 yılında Rize’de 150 bin dolayında araç oluşacağı ön görülüyor. Yapımı süren dev projelerin tamamlanmasıyla oluşacak ek istihdam ve şehrin gelişimi ile birlikte artacak araç sayıları da hesaplandığında araç sayısının 170 bin adedi geçmesi bekleniyor. 

ÖNLEM ALINMAZSA….
Mevcut durumda Pehlivantaşı-Merkez arası 20-25 dakika iken önlem alınmadığında Güney Çevre Yolunu kullanarak gelen ve Timya Vadisi yerleşkesi ile artan araçların şehir merkezinden geçerek sahil yoluna katılmaları bu süreyi 90 dakikalara çıkaracak. Pazar Caddesi yolu ve bağlantı kavşakları projesi Kuzey Sahil Yolu ve Güney Çevre Yolu arasında direkt bağlantı olacak. Rize Güney Çevre Yolu’nun Dosma mevkiinden kavşakla çıkan araçlarla Timya Vadisi yerleşkesi ve çevrelerinden gelen araçlarla Pazar Caddesinden geçerken 3 adet hemzemin kavşakla ara yerlere gidebilecekleri gibi şehir merkezi trafiğine girmeden 5 dakikalık süre içerisinde köprülü kavşak bağlantısı ile sahil yoluna direkt bağlanabilecekler.Sahil yolunu kullanarak gelenlerde şehir merkezi trafiğine girmeden köprülü kavşak bağlantısı ile Dosma mevkiine 5 dakikalık zaman içerisinde direkt olarak gidebilecekler. Rize’de kuzey güney aksında bir ilk olacak Pazar Caddesi Projesi Kuzey Güney ulaşımı kolaylaştıracak ve şehrin güneye doğru gelişiminin önünü açacak. Sahil yoluna köprülü kavşakla bağlantısı şehir merkezi trafiği uzun vadeli çözüm getirecektir. İlleri büyük il yapan özellik modern ve kullanılabilir bir caddeye sahip olmalarıdır. Bu proje ile Rize modern bir caddeye daha kavuşmuş olacak. 

KİM ENGELLİYOR?
Ancak kamulaştırılacak binalar nedeniyle karşı çıkan bazı kesimler nedeniyle projeye aylardır başlanamıyor. Karayolları tarafından projesi hazırlanan  ödeneği çıkarılan projenin başlamaması Rize trafiğini her geçen gün çekilmez hale getiriyor. Bir an önce önlem alınıp projenin hayata geçirilmesi gerekirken şahsi çıkarlar uğruna projenin engellenmeye çalışılması kamuoyunda büyük tepki çekiyor. 
 

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rizeliyim - 0 ay önce
hamam deresinin sağı ve solu açılacaksa neden dere kenarındaki evler değilde koma dibindeki evler yıkılıyor.neler dönüyor
Avatar
Rizeli - 1 ay önce
karşı çıkan bizden değildir kendi menfatını düşünüp rizeyi düşünmeyen godomanlardır. İnşallah Cumhur Reis Bunun önüne geçecektir 3 -5 kendini bilmez zenginin kendi menfatini düşününlerin şehri değildir Rize
Avatar
Rizeli - 1 ay önce
Bu yazının sahibi kim,bu yazıyı kim yazdı önce bunu bilelim , Rize küçücük bir yer Rize`nin girişine böyle büyük bir kavsak yerleştiğinde Rize mi kalacak, şehir nereden nefes alacak,gidin Trabzona bir bakın böyle bir kavşak varmı? bu projeyi kim yaptı bu Rizeyi betona gömme projesidir ve yanlıştır. Şehirlere girişler, giriş ve çıkışlardan olur,şehrin ortasından değil. Bu proje yanlıştır.Olmamalıdır.
Avatar
Rizeli - 1 ay önce
Bu proje iptal edilmemiş iyileştirilmiştir viyadukler iptal edilmiş guzergah kirk metre enimde. Bulvar olarak gidiş geliş olarak yapilacaktir bu yonde alinmiş bir karar var Viyadukler rize ye gercekten zarar verecek ti viyadukler iptal edilmiş oldu Yapilan budur yanliş haber yapiyorsun Kaynağini bilmediğin haber yapmak rize ye bişey kazandirmaz aksine bizans oyunu oynayanlarin ekmeğine yağ surer