Rize 18.6 °C
  • DOLAR3,7141
  • EURO4,3624
  • ALTIN153,156
  • IMKB107303

Engelli Maaşlarından Başka Gelirleri Yok

03 Ekim 2017 Salı 12:04 | Okuma : 477
Engelli Maaşlarından Başka Gelirleri Yok

Yozgat`ta, 4 çocukları olan görme engelli kadın ve yatağa bağımlı eşi, üç ayda bir aldıkları engelli maaşıyla geçinmeye çalışıyor.

Yozgat'ın Çekerek ilçesine bağlı Sarıköy'de ikamet eden doğuştan görme engelli 43 yaşındaki Gönül Elhan, 11 yaşında geçirdiği çocuk felci sonucu yatağa bağımlı kalan 61 yaşındaki İlyas Elhan ile 24 yıl önce hayatını birleştirdi.

Bu evlilikten 4 çocuk dünyaya getiren Gönül Elhan, eşinin günlük ihtiyaçlarını "gönül gözü" ile karşılamaya çalışıyor. Gönül Elhan, her gün sabah eşinin kahvaltısını hazırlıyor, yatağında bakımını yapıyor ve diğer günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

"O BENİM HER ŞEYİM"
24 yıldır eşinin her türlü ihtiyacını karşılayan görme engelli Gönül Elhan, birbirlerine destek olarak yaşamaya çalıştıklarını belirtip "Ben dışarıya çıkamıyorum. Eşim araba aldı. Arabayı kullanamıyor fakat komşularımızın yardımıyla alışverişe gidiyor. Evimizin ihtiyacını karşılıyor." dedi.

Elhan, eşinin de kendisine çok destek olduğunu belirterek, "O, benim elim, ayağım, her şeyim." ifadelerini kullandı.

İKİ ŞİİR KİTABI VAR
Kendisinin 2 şiir kitabının bulunduğunu da anlatan Elhan, şöyle konuştu: "İlk kitabımdaki şiirleri ben söyledim eşim yazdı. İkinci kitabın şiirlerini ise bir yakınımıza telefonla yazdırdım. Biner tane basılan kitabımın ilkinden biraz satış yapıldı, ikincisinden hiç satış yapılmadı. Kitaplar İstanbul’da getirip yakmak istiyorum ama gönlüm de el vermiyor."

İlyas Elhan ise ilkokul 4’üncü sınıfa giderken çocuk felci geçirince yatağa bağımlı kaldığını belirterek, "Gönül bize gelir giderdi. Birbirimizi sevdik, evlenmeye karar verdik. O zaman ailesi evlenmemize izin vermez diye eşimle kaçarak evlendik." dedi.

ENGELLİ MAAŞLARINDAN BAŞKA GELİRLERİ YOK
İkisi kız 4 çocuklarının olduğunu ancak maddi imkansızlıklardan dolayı çocuklarına bakamadıklarını anlatan Elhan, "Çocuklarımızı yuvaya verdik. Devletimiz çocuklarımızı büyüttü. Büyük kızım memur oldu, oğlumun biri üniversite bitirdi, birisi liseyi bitirdi. Küçük kızım da lisede okuyor. Tatillerde ise yanımıza geliyorlar." diye konuştu. Birbirlerinin eksiklerini tamamladıklarını aktaran Elhan, üç ayda bir aldıkları engelli maaşlarından başka gelirlerinin olmadığını dile getirdi.

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
© 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com