Helal Hizmet Belgesi mecburi olacak mı?

Türk Standardları Enstitüsü`nce (TSE), Helal Hizmet Belgelendirmesi`nin helal ürün belgelendirmesinde olduğu gibi tamamen gönüllülük esasına dayandığı, zorlayıcı herhangi bir hüküm bulunmadığı bildirildi.

Helal Hizmet Belgesi mecburi olacak mı?
1630

TSE`den yapılan yazılı açıklamada, Enstitü`nün ``Helal Hizmet Belgelendirmesi`` ile ilgili olarak bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan haberlerde, kamuoyunda bu belgelendirmenin zorunlu olduğuna ilişkin yanlış algılama yaratacak ifadeler yer aldığı belirtildi.

Enstitü`nün 4 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla başladığı ``Helal Gıda`` belgelendirmesi kapsamına ``Helal Hizmet`` belgelendirmesini de eklediği ifade edilerek, bu belgelendirmenin helal ürün belgelendirmesinde olduğu gibi tamamen gönüllülük esasına dayandığı, zorlayıcı herhangi bir hüküm bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

``TSE, bu konuda kendisine yapılacak başvuruları, ihtiyarı uygulamada bulunan TS OIC SMIIC 1 Standardı hükümleri çerçevesinde değerlendirerek belgelendirme işlemi yapacaktır. 2013 yılı Ocak ayı itibarıyla başlatılan Helal Hizmet Belgelendirmesi ile gıda mamulleri hazırlayan, satışa sunan ve/veya servis eden hizmet yerlerinin Helal Şartlar`a uygunluğu değerlendirilecek. Bu kapsamda yemek fabrikaları/toplu yemek mutfağı, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler, hızlı yemek servisi yapan yerler ve marketler Helal Hizmet Belgesi almak için TSE`ye başvuru yapabilecek.``

İnceleme heyetinde İslami konular uzmanı yer alacak

İslam İşbirliği Teşkilatı`na bağlı İslam Ülkeleri Metroloji ve Standardizasyon Enstitüsü (SMIIC) standartları çerçevesinde yapılacak Helal Hizmet Belgelendirmesi sonucunda hizmet yerlerine Helal Uygunluk Belgesi verileceği bildirilerek, işlemlerin TSE inceleme heyetince gerçekleştirileceği belirtildi.

Heyette TSE`nin belgelendirme hizmetleri konusunda bilgi ve tecrübe sahibi personeli ile İslami konular uzmanı bir kişinin yer alacağı, bu heyetin raporlarının da Helal Belgelendirme Komisyonu tarafından karara bağlanacağı bildirildi.

Helal Belgelendirme Komisyonu`nun, helal belgelendirme hizmetleri konusunda bilgi ve tecrübe sahibi TSE personeli ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen bir kişinin bulunacağı toplam 5 uzmandan oluşacağı vurgulanarak, helal şartları faaliyetlerinde uzlaşılamayan konuların ilahiyat ve gıda bilimi alanında akademik kariyer sahibi uzmanlardan kurulan Helal Belgelendirme Akademik İstişare Komitesi tarafından değerlendirilerek çözüme kavuşturulacağı duyuruldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

``Helal gıda hizmet ve tesislerine yönelik olarak gerçekleştirilen incelemelerde; yapısal kurallar, sosyal tesisler ile ilgili kurallar, işletmenin çevresi ile ilgili kurallar, çalışanlar ile ilgili kurallar, iş kıyafetleri, hastalık ve yaralanmalar, temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon ile ilgili kurallar, hizmetin sunumu, depolama, hizmet donanımı, gıda güvenliği yönetim sistemi, kuruluşun kalite kontrol imkanları, TS OIC SMIIC 1 `Helal Gıda Genel Kılavuzu`, yasal mevzuat ve ilgili Türk Standartları çerçevesinde değerlendirilecek.

İncelemelerde, her hizmet sunumunda tanımlanmış olan girdilerin, ürünlerin ve hizmetlerin helal şartlarına uygun olup olmadığı kontrol edilecek. Bu incelemelerde öncelikle üretimde kullanılan tüm girdilerin `TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Genel Kılavuzu` standardına göre düzenlenmiş Helal Gıda Sertifikası olup olmadığına bakılacak. Örneğin market belgelendirmelerinde, markette satışa sunulan tüm gıda mamulleri için bu şart aranacak, Helal Sertifikası olmayan gıda maddelerinin helal marketlerde satışı mümkün olmayacak.``

``Et ve et ürünlerine ait girdilerde Helal Gıda Sertifikası zorunlu``

Hizmet ya da üretim yerinde ``TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Genel Kılavuzu`` standardına göre düzenlenmiş olan Helal Gıda Sertifikasının bulunmaması durumunda farklı bir prosedür izleneceği ifade edilerek, bu durumlarda gerek inceleme heyeti tarafından alınacak numuneler üzerinde gerçekleştirilecek muayene ve deneyler gerekse firma tarafından daha önce akredite laboratuvarlarda yaptırılmış muayene ve deney raporlarının, ilgili mevzuat ve ``TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Genel Kılavuz`` standardı hükümlerine göre değerlendirileceği, ancak et ve et ürünlerine ait girdilerde Helal Gıda Sertifikasının zorunlu olacağı bildirildi.

Hizmet sunumuna ilişkin tüm girdilerde ve nihai ürün üzerinde Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği`nin Ek - 1 Gıda Güvenilirliği Kriterlerine uygunluğunun kontrol edileceği belirtilerek, şu açıklamalara yer verildi:

``Helal Hizmet Belgelendirmesinde üretim makine ve ekipmanında kullanılan yağların gıda üretimine ve helal şartlarına uygunluğu aranacak. Personel hijyeninde ve üretim donanımının hijyen ve sanitasyonunda kullanılan yasal olarak kullanımına izin verilen kimyasalların helal şartlara uygunluğu kontrol edilecek. Söz konusu kimyasalların kullanımından sonra etkin bir durulama yapılarak gıdaya geçişini engelleyici tedbirlerin olup olmadığı kontrol edilecek.

Helal hizmet tesisinde helal ve helal olmayan hizmetler bir arada veriliyor ise; helal hizmet bölümünde tüm donanım, personel, depolama, araç ve gereç yönü ile tanımlanmış ayrı bir fiziksel alanda hizmet verilmesi zorunlu olacak. Bu tipteki tesislerde müşteriye sunulacak helal ürünler, `helal menü` başlığı altında gruplandırılacak. Helal menü gruplarında hiçbir suretle alkollü içecekler servis edilmeyecek. Hizmet sunumu ile ilgili mamullerin üretim, servis ve satışı sırasında kullanılan araç ve gereçlerin sadece helal hizmete yönelik olarak kullanılması zorunlu olacak.

Helal gıda işlemede kullanılacak makineler, araç-gereçler ve imalat hatlarında İslami kurallara göre helal olarak kabul edilmeyen malzemelerin kullanılması belgelendirmeye engel teşkil edecek. Ayrıca depolanan, teşhir edilen, satılan veya müşteriye servis edilen bütün helal gıdaların taşınması da dahil helal olarak sınıflandırılması ve etiketlenmesi gerekecek.

Bu ürünlerin her aşamada helal olmayan maddelerle karışması ve bulaşmasını engellemek için önlemler alınması zorunlu olacak. Hizmet sunumunda kullanılan ambalajların da helal olmayan herhangi bir materyalden yapılmamış olması gerekecek. Hizmetlerin belgelendirme için gerekli şartlara uygunluğunun sürekliliğini kontrol etmek amacıyla üretim ve hizmet yerinde ara kontroller gerçekleştirilecek.``

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ardeşen`de belediye başkanı hangi ismi görmek istersiniz ?
17 Kasım 2018 , 12:19
ANKETE GİT
2+7=