Rize 11.1 °C
  • DOLAR3,8323
  • EURO4,5182
  • ALTIN154,112
  • IMKB109109

Kaçkar TV'in Yayını Durduruldu

05 Aralık 2017 Salı 15:55 | Okuma : 885
Kaçkar TV'in Yayını Durduruldu

Uzun yıllardır Türksat üzerinden yayın yapan Kaçkar Televizyonunun yayını borçları yüzünden durduruldu.

1990 yılından bu yana karasal yayın yapan son on yıldır uydu üzerinden yayın yapan bölgesel ve yerel yayın ağı ile hizmet veren Kaçkar tv, Türksat’a olan birikmiş borçlarını ödeyemediği gerekçesi ile yayını durdurulma kararı alındı.

Kaçkar Televizyonu sahiplerinden Osman Delihasan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:"Rize gibi reklam geliri oldukça az olan küçücük bir ilden yayın yapan bir kuruluş olarak bu maliyetlere dayanabilmemiz ve yayınlarımızı sürdürebilmemiz mümkün değil."

Her ay Türksat’a 100 bin TL kapasite ücreti ödeyen bir yerel kuruluşun bu maliyetleri hangi gelirle ödeneceğini soran Delihasan: “Ayladır Türksat’a olan borçlarımızı ödemekte güçlük çekiyoruz. Bin bir emekle maliyetimizin yarısı kadar geliri bile elde edemiyoruz. Türksat’a olan borçlarımız arttı, üstüne üstlük RTÜK’de idari para cezalarıyla adeta yayınlarımızı sonlandırmamızı istiyor. Rize ziyareti esnasında bu sorunlarımızı sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. Komisyon kurulması talimatı verdi. Şu ana kadar bir gelişme olmadı. Bu arada da Türksat borçlarımızı ödeyemediğimiz nedeniyle Kasım sonu itibarıyla yayınlarımızı kapattı. Hacizlerle boğuştuğumuz gibi, çalışanların maaşlarını dahi ödeyemeyecek durumdayız. 27 yıldır ilimize, bölgeye hizmet eden, katkıda bulunan kuruluşumuza yerel kurumlardan hiçbir destek yok. Kuruluşumuzu yayın amaçlı kullanıyorlar ama destekten uzaklar. Oysa birçok ilde bize benzer kuruşlar belediye, özel idare ve devlet kuruluşlarının desteğiyle ayakta duruyorlar. Başka türlü ayakta durmak imkansız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en son ki Rize ziyaretinde Kaçkar TV sahipleri Adnan Onay ve Osman Delihasan bu sorunu Erdoğan'a iletmişti ve Cumhurbaşkanı bu sorunun çözülmesi için talimat vermişti.

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
    Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
    © 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com