Rize 10.1 °C
  • DOLAR3,8713
  • EURO4,5671
  • ALTIN161,217
  • IMKB106239

Kadınlar arıcılıktan para kazanacak

10 Mart 2017 Cuma 16:13 | Okuma : 216
Kadınlar arıcılıktan para kazanacak

Halk Eğitim Merkezi tarafından 11 köyde açılan arıcılık kurslarına katılan kadınların, arıcılık yaparak aile bütçelerine katkı sağlaması hedefleniyor.

Zonguldak`ın Alaplı ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından 11 köyde açılan arıcılık kurslarına katılan kadınların, arıcılık yaparak aile bütçelerine katkı sağlaması hedefleniyor

Son yıllarda organik bal üretiminin yaygınlaştığı Alaplı`da Halk Eğitim Merkezince köylerde açılan kurslara ilgi gösteren kadınlar, gündüzleri ev ve tarla işleriyle uğraşırken akşamları ise arıcılık kurslarına katılıyor.

Çatak köyünde devam eden arıcılık kursuna katılan 20 kadın, kursun sonunda arıcılık sertifikası sahibi olarak bal üretimine başlayacak.

Kurs öğretmeni ziraat mühendisi Perihan Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerde açılan arıcılık kurslarına kadınların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Çatak köyündeki kursa 20 kadın kursiyerin katıldığını ifade eden Taş, şunları kaydetti:"Bizler köy köy gezerek insanlara arıcılık eğitimi vermeye çalışıyoruz. Köylerde insanlar ailece bu işi yapabilsinler, bu işten ekmek kazansınlar istiyoruz. Bu iş ailece yapıldığında başarılıdır. O yüzden eşlerinizi de bu kurslara dahil edin diyorum. Kurslarımıza yoğun şekilde bayanlar da geliyor. Genelikle kursu bayanlarımız başarılı olarak bitiriyorlar. Bitirdikten sonra da bu arıcılık mesleğinden ekmek kazanıyorlar, geçimlerini sağlıyorlar." diye konuştu.

Kursa katılan Nursiye Uludağ ise "Kursa annem ve babam geliyordu. Ben de onlar geldiği için merak edip geldim. Ama şu an arılara aşık oldum. Ben de kendi çapımda arıcılık yaparak para kazanmayı hedefliyorum." dedi.

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
© 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com