Milletvekili Balta Meclis Üyeleri Eğitim Programı İçin Rize`de

AK Parti Trabzon milletvekili Muhammet Balta "Meclis Üyeleri Eğitim Programı" kapsamında Rize’deki meclis üyeleriyle bir araya gelerek yerel yönetimler ve referandum süreciyle ilgili bilgiler verdi.

Milletvekili Balta Meclis Üyeleri Eğitim Programı İçin Rize`de
823

Milletvekili Balta Meclis üyelerine anayasa değişikliğiyle ilgili bilgi verdi.

AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı Osman Karavin Eğitim ve Seminer Salonunda gerçekleştirilen Meclis Üyeleri Eğitim Programı’na İl Başkanı Muhamemd Avcı, Merkez İlçe Başkanı Murat Sadettin Türüt, il, ilçe, belde belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri katıldı. 

Milletvekili Balta toplantıda yaptığı konuşmada Meclis üyelerinin faaliyetleri, çalışmaları, görev ve sorumluluklarıyla ilgili bilgiler verdi.
Milletvekili Balta referandum süreci ve anaysa değişikliğine değinerek anaysa değişikliğiyle ilgili muhalefetin konuşmalarının yalan olduğunu belirtti. Balta yapılan değişiklikle birlikte Çift başlılığı ortadan kaldırmak istediklerini belirterek, “ ilelebet AK Parti iktidar olacak diye bir şey yok. Biz gelecek nesilleri kurtarma peşindeyiz. Türkiye’de sürekli istikrarın sağlanması için kalıcı bir sisteminin oluşması için bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım.” dedi.

Milletvekili Balta yapılacak değişikliklerle ilgili tek tek bilgi vererek şunları söyledi; “*Diyorlar ki  üniter  devlet yapısı  bozluyor. Anayasanın ilk 4 maddesine hiç dokunulmamış değiştirilemez. Yapılan anayasa değişikliğinde ilk 4 maddeyle uzaktan veya yakından alakalı hiçbir madde yok.

*Bağımsız yargıya bir de tarafsızlığı ekledik. Milletvekili sayısını 550 ‘den 600’e çıkardık. 1935 ‘de 40 bin kişiye 1 milletvekili, 1962’de 60 Bin kişiye 1 milletvekili, 1995’de 109 bin kişiye 1 milletvekili, 2017’de 145 bin kişiye 1 milletvekili düşüyor. Milletvekili sayısını çoğaltarak milleti temsil edenlerin sayısını arttırmaya  çalıştık.

*Seçilme yaşını 18’  e indirdik. 18 ile 25 arasında 8 buçuk milyon gencimiz var. Bu gençlerimize seçme hakkını veriyorsunuz seçilme hakkını vermiyorsunuz. Biz gençlerimize güveniyoruz.

*Seçimler 5 yılda bir yapılacak. Hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimi aynı anda yapılacak.

*TBMM’de şuanda başbakan ve bakanlar bütçeyi meclise getiriyor ve biz bütçenin virgülüne dokunmadan meclisten geçiriyor ve kabul ediyoruz. Yazılı ve sözlü sorma hakkımız var. Artık sözlü soru sorma hakkını ortadan kaldırıyoruz. Artık sadece Yazılı soru sormak var. Yazılı soru sorduğumuz zaman şu anda cevap verme süresi yok bakan ister cevap verir isterse vermez. Ama yeni değişikliğe göre yazılı sorduğumuz zaman bakanlar 15 gün içinde bunu cevaplamak zorunda. Meclisin bütün denetim görevleri devam ediyor. 

*Gen soru ortadan kaldırıldı. Cumhuriyet tarihi boyunca 262 gen soru verildi. Bunlardan sadece 2 tanesi başarılı oldu. Oda vesayet odaklarının müdahalesi ile oldu. Yani gensorunun bir özelliği kalmadı. 

*Hangi siyasi parti çoğunluktaysa muhalefet ne yaparsa yapsın çoğunlukta olan partinin dediği olur. Milletvekiliyim ama şu anda kanun teklifi vermem hem grubum hem başbakanın izin vermesine bağlı. Şimdi ise asli görevimize dönüyoruz. 

*Cumhurbaşkanlığı için yüzde 10 barajını geçen siyasi partiler aday gösterebiliyordu. Şu anda ise en son genel seçimlerde yüzde 5’in üstünde oy almış bir veya birden fazla parti ortak olabilir, cumhurbaşkanı adayı gösterebilirler veya 100 bin seçmenin imzasıyla bir kişi aday gösterilebilir.

*Niye cumhurbaşkanı partili oldu? Cumhurbaşkanı partili olmasa bir partinin genel başkanı olması lazım. Eğer cumhurbaşkanı partisiz olsa partisinin de bir genel başkanı olsa önümüzdeki süreçte de yine bir çift başlılık olacak. Burada cumhurbaşkanının partililiği bu yüzden. çift başlılığı önlemek için.

*Cumhurbaşkanı yürütmeyle alakalı cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir. Ama insan hakları ve özgürlükleri, siyasi haklar açısından kararname çıkaramaz.  Sadece kendi göreviyle alakalı kararname çıkarabilir. Yasalarla düzenleniş konularla ilgili kesinlikle bir kararname çıkaramaz. Boşluklar varsa ve yasal düzenleme yapılmamışsa burada çıkarabilir ama yine meclisin denetimine tabidir. Meclis o konuyla ilgili bir kanun çıkarırsa kararnamenin bir anlamı yok ortadan kalkar. 

*TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi. TBMM seçimlerin yenilenmesine 5 de 3 çoğunlukla karar verebilir. Burada hem cumhurbaşkanı hem de milletvekilleri seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı da seçimleri yenileyebilir o zamanda ikisi de birden seçime gider. budana herhangi bir kriz ortamında karar verir.

*Cumhurbaşkanı öldüğü zaman cumhurbaşkanı yardımcısı 45 gün içinde seçime götürür. Hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimleri yenilenir. Eğer seçimlere 1 yıldan az kalmışsa milletvekilleriyle birlikte seçim yapılıyor. 

*Cumhurbaşkanı olağanüstü hal ilan edebiliyor. Ama bunun geçerliliği yine TBMM’ye bağlı. TBMM bunu kabul edebilir, reddedebilir uzatabilir veya kaldırabilir. Yine TBMM’nin denetiminde ve kontrolündedir her şey.

*Yargıda da çift başlılık ortadan kaldırıldı. Bir askeri yargı var birde sivil yargı var. Bu tek çatı altında birleştiriliyor. Askeri yargı ortadan kaldırılıyor. Sadece savaş zamanında askeri mahkemeler kurulabilir. Hakimler ve savcılar yüksek kurulu, hakimler ve savcılar kurulu olarak değiştirildi. 13 üyeden oluşuyor 3 daire 2 daireye indiriliyor. Seçimlerde 4 üyesi cumhurbaşkanı tarafından atanıyordu şimdide 4 üyesi cumhurbaşkanı tarafından atanacak. 

* Eğer bu maddeler 16 nisanda kabul edilirse 6 ayda uygulamada yasal alt yapısı oluşturulacak. Genel olarak baktığımız zaman Yürütme de çift başlılık ortadan kalkıyor.” 
 

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.