Mişona`dan Ender Sanatçımız Ayşe Emine Sultan Çelik

Daha atik ve sabırsız karakteri ile tanınan Karadeniz insanına uzak olan klasik sanatlarda nadiren de olsa yetişen sanatçılarımızdan biri de molla torunu, Mişonalı Osman Kaptanın kızı Ayşe Emine Sultan Çelik.

Mişona`dan Ender Sanatçımız Ayşe Emine Sultan Çelik
3150

Daha çok sivil toplum kuruluşlarının aktivitelerinden çok yönlü bir Rizeli olarak tanıdığımız Ayşe Emine Sultan Çelik, bu hafta Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisinde Klasik Türk Sanatlar Vakfının ZERENDERZER ismiyle organize ettiği 14 sanatçının 48 eserle yer aldığı karma sergiye 4 farklı tezhip eseri ile katıldı. 

Klasik sanatları, özellikle de kendi alanı olan tezhip’i ve bu sanata dair uğraş verenleri, “kendi atölyem, kendi öğrencilerim var ama “tamam oldum” diyemeyeceğiniz, ömrünüz sürdüğü sürece aynı zamanda öğrenciliğinizin süreceği meşakkatli bir uğraş. Meşakkatli ama popüler kültürün hakim olduğu günümüzde huzur bulduğumuz bir uğraş” olarak tanımlayan sanatçının bu katıldığı yurt dışındakiler dahil 15. Sergisi. 


Her fırsatta sanatçının eleştiriden, içinde yaşadığı toplumdan beslendiğini belirten Ayşe Emine Sultan Çelik, sergilere katılımı çok önemsiyor ve yılda en az biri yurt dışı olmak üzere birden fazla sergiye katılmayı, buna uygun eser üretmeyi hedefliyor. “Mârifet iltifâta tâbidir” diyerek sanatkârın icrâ eylediği sanatını sergilemesi, insanların değer anlayışlarına sunmasının sanatçının kendini geliştirmesinde çok önemli olduğuna inanan sanatçı, halen 2006 yılında Emel Türkmen’den ders alarak başladığı tezhip sanatına dair gelişimini Fatma Özçay hanım eşliğinde sürdürmekte, Osmanlı Türkçesi, Hüsn-i Hat eğitimine de devam etmektedir. Özel koleksiyonlarda da eserleri bulunan Tezhip Sanatçısı, kendi ifadesi ile Müzehhibe Ayşe Emine Sultan Çelik’in 29 Mart’a kadar açık kalacak sergisinin açılışına RİMER’den bir grup arkadaşımızla katıldık. Dışımızda ki Rizeli hemşerilerimizin pek ilgisini çekmemiş olsa da açılış ve sonrasında çok yüksek bir katılımın olduğu sergide aynı zamanda RİMER'in Çayluktan Kürsüye 100 Kadın Projesinin Koordinatörü olan, 11 Mart'ta RİMER’in gerçekleştirdiği Hasan Fehmi Sözeri anma gecesinin de sunuculuğunu da Ergün Ekşi ile beraber yapan on parmağında on marifet olan Sevgili Ayşe Emine Sultan Çelik'le gurur duyduk. Bu vesile tezhip sanatının inceliklerine, ne denli emek, sabır ve göz nuru gerektirdiğine dair biraz da olsa fikir edinebildik. 

Üsküdar doğumlu olmasına rağmen Güneysu ve Rizeliliğini daima ön planda tutan Çelik’in tezhip sanatçılığından önce çok farklı deneyimleri de oldu. Öğrencilik döneminde voleybol, basketbol ve kick-box sporlarını yapan Sanatçı, 1995 yılında tekstil sektöründe çalışmaya başlayarak 2009 yılına kadar tasarımlar yaptı. Mefruşat ve iç dekorasyon üzerine de çalışmaları olan sanatçı, tarihe olan merakına yenik düşerek geçmişin günümüze yansıyan iz düşümünün cazibesine kapılıp tekstil sektöründe ki işinin yanında 2004 yılında Kubbealtı Akademisi Kültür Sanat Vakfı'nda Tevfik Kalp'den nesih ve sülüs üzerine Hüsn-i Hat dersleri almaya başlayarak klasik sanatlarla olan yolculuğuna başlamıştı. Merakın ilmin hocası olduğunu düşünen sanatçı eğitimine devam ederken bir yandan da birikimlerini ardından gelenlere Siyah & Sanat Atölyesinde paylaşmaktan haz duymaktadır.  
Recep Ali Aksoylu / Fotoğraf Sanatçısı, RİMER Fotoğraf Kulübü DirektörüAYŞE EMİNE SULTAN ÇELİK’İN KATILDIĞI SERGİLER

2009 “Klasik TSV Seminerleri (2.) ve Sergisi”, Altunizade Kültür Merkezi, İstanbul
2009 “Klasik Türk Sanatları Şaheserleri Sergisi”, Sheraton Hotel, Amkara
2009 “Üsküdar’da Klasik Sanatlar Sergisi” Bağlarbaşı Kültür Merkezi, İstanbul
2010 “Bir İstanbul Sanatı Hüsn-i Hat” Cemil Meriç Kültür Merkezi, İstanbul
2010 “Klasik Sanatlar Sergisi” Mainheim, Almanya
2011 “Klasik Sanatlar”, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstanbul
2011 “Klasik Sanatlar”, ASO, Ankara
2012 “From Für İnterkurturellen Dialog”, Berlin, Almanya,
2012 “Kutlu Doğum Haftası Klasik Sanatlar Sergisi” Beyoğlu Bel. Sanat Galerisi 
2013 “Belçika Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri”, Belçika
2013 “From Für İnterkulturellen Dialog”, Berlin, Almanya
2015 “Frankfurt Sanat Sergisi”, Frankfurt, Almanya
2016 “Fatma Özçay ve Talebeleri Tezhip Sergisi” Kuveyt İslam San. Merk., Kuveyt, 
2016 “Hat, Tezhip ve Tesbih Sergisi” IRCICA, İKM, İstanbul 
2017 “Zerender Tezhip Sergisi”, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi, İstanbul

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.