Rize 21.8 °C
  • DOLAR3,5083
  • EURO4,1894
  • ALTIN145,411
  • IMKB104001

Osmanlı Dönemindeki Uçak ve Gemiler Rize'de Sergilendi

17 Kasım 2015 Salı 10:01 | Okuma : 5403
Osmanlı Dönemindeki Uçak ve Gemiler Rize'de Sergilendi

Osmanlının ilk kuruluş yıllarında kurulan Teyyare Mektebi üç boyutlu temsili olarak Rize İsmail Kahraman Kültür merkezinde sergilendi.

Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği Rizeli sanatkârları bir araya getirerek önemli bir organizasyona imza attı. 

Rize İsmail Karaman Kültür Merkezi sergi salonunda açılan ve Cuma gününe kadar açık kalacak serginin açılışına Rize Valisi Ersin Yazıcı ve eşi Hanife Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Rize Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Güneysu İlçe Kaymakamı Selim İhsan Baydaş, davetliler ve vatandaşlar katıldı.  

Kurdele kesimi ardından davetliler sergideki eserleri gezdi ve eserler hakkında eser sahiplerinden bilgiler aldılar. 

Rize’de yıllardır profesyonel olarak maket gemi - uçak yapımı işiyle uğraşan Maksut Mercan’ın eserleri özellikle genç ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.  

Osmanlının ilk Teyyare Mektebinin diaromasını oluşturduklarını söyleyen Rizeli sanatkar Maksut Mercan, “Üç boyutlu bir uçak hangarı ve Teyyare Mektebini Rize’ye getirdik. Mektebin içinde altı tane uçak ve hangarı, tamirhane, derslikler, yemekhane ve yatak hanesi bulunuyor. Burası bir teyyare okuludur. Ayrıca Karadeniz’de yüzmüş, Çanakkale’de savaşmış gemilerimizi sergiliyoruz. Ayrıca Osmanlının son yıllarında yapılan üç direkli büyük bir teknemizi ziyaretçilere tanıtıyoruz. Tarihe ışık tutan gemi ve uçakları burada özellikle tarihi merak eden gençlerimizin görmesi için sergiledik. Cuma günü akşamına kadar Kültür Merkezine bütün Rizelileri sergimiz ile buluşmaya davet ediyorum. Bu serginin burada oluşmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
© 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com