Rize'de Usulsüz Görev Değişikliğine İptal

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin`in Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden alınarak yerine Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Dursun`un Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmek üzere vekaleten görevlendirmesinin Yüksek Öğrenim Kanununa aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edildiğini bildirdi.

Rize'de Usulsüz Görev Değişikliğine İptal
1331

RTEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, son dönemde bazı basın yayın organlarında Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanının görevden alınması ve yeniden görevine iade edilmesi ile ilgili olarak gerçek olmayan ve kurumu itham edici gerçek dışı bazı bilgi ve yorumlara yer verildiği ifade edildi.

Açıklamada, Tıp Fakültesi Dekanvekili Prof.Dr. Şaban Şimşek'in Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin'i görevinden alarak yerine Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Dursun'u Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmek üzere vekaleten görevlendirdiği kaydedildi.

Görevlendirme yazısının rektörlüğe gelmesi ve görevden alınan öğretim üyesinin itirazı üzerine konunun Hukuk Müşavirliğince incelendiği aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Hukuk Müşavirliği dekanlık tarafından yapılan işlemin '2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu' ile '17609 Sayılı Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği'nin 16. maddesine aykırı olduğunu ifade etmiştir. Bunun Üzerine Tıp Fakültesi Dekanlığına yazı yazılarak söz konusu Anabilim Dalı Başkanının görevden alınarak yerine Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanının vekaleten görevlendirilmesinin mevzuata uygun olmadığı bildirilmiş ve Doç.Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin'in Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevine iade edilmesi istenmiştir. Dekanlık yapmış olduğu vekaleten görevlendirmeyi iptal ederek Tekin'i Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevine iade etmiştir."

Kurumların kanun ve ilgili mevzuata göre yönetildiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mevzuatta anabilim dalı başkanının nasıl atanacağı ve hangi durumlarda görevden alınabileceği açık bir şekilde belirtilmiş olup, tesis edilen işlem yapılan hukuki bir yanlışın düzeltilmesinden ibarettir. Üniversitemiz rektörlüğünden hiçbir görüş alınmadan yapılan bu tarz haber ve yorumları iyi niyetli bulmamaktayız. Bu konudaki gerçek dışı haber ve yorumlarla sadece kurumumuz haksız bir şekilde itham edilmemekte, aynı zamanda kamuoyu da yanlış yönlendirilmektedir."

Açıklamada, bu konudaki haksız ithamlarla ilgili tüm hukuki hakların kullanılacağı vurgulandı.

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.