Rize'de Yat Limanı Eriyor!

Rize`de,19 yıl önce yapımına başlanan ancak ödenek yetersizliği nedeniyle 2001 yılında inşaatı yarım kalan yat limanında suya dayanıksız yumuşak taşlar kullanıldığı ortaya çıktı.

Rize'de Yat Limanı Eriyor!
1283

Eriyen taşlar nedeniyle yat limanı dolgusu deniz sularına gömülerek her geçen gün kayboluyor. Yat limanında eriyen taşlar tartışmalara neden oldu. Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı, “Dolguda kullanılan taşların deniz suyuna dayanıksız olduğu ortadadır” açıklaması yaparken Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı da “Halkın parası suya gömüldü” diyerek tepkisini dile getirdi. Projeyi başlatan Rize eski Belediye Başkanı Hızır Hop ise “Taşlar erimiyor, yerleşiyor” savunması yaptı.


Rize'de, 1998 yılında Gülbahar Mahallesi sahilinde Rize Belediyesi tarafından 200 yat kapasiteli 800 metre uzunlukta mendireğe sahip yat limanı projesi hazırlandı. Dönemin Başbakan’ı Mesut Yılmaz tarafından temeli atılan yat limanı, yaklaşık 1 milyon tona yakın taş nakledildikten sonra 2001'de ödenek yetersizliği nedeniyle durduruldu. Projeye yaklaşık bugünün maliyeti ile 3 milyon lira harcandığı belirtildi. Proje göreve gelen belediye başkanları tarafından maliyetli olduğu belirtilerek devam ettirilmedi. Ortada kalan projede zamanla dolgu yapılan mendireğin kaybolmaya başlandığı fark edildi. Yat limanı dolgusunda suya dayanıksız yumuşak taşlar kullanıldığı, yüzeyde kalan taşların ise ufalanarak dağıldığı ortaya çıktı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI: TAŞLARIN DAYANIKLI OLMADIĞI ORTADA

Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı, kendilerinden önceki dönemde projelendirilen ve dolgusu yapılan yat limanı inşaatının büyük bir proje olduğunu ve belediye imkanlarıyla yürütmenin olanaksızlığını görerek inşaatı devam ettirmediklerini söyledi. Yat limanı inşaatında henüz oluşumunu tamamlamamış yumuşak taşlar kullanıldığını ifade eden Bakırcı, şöyle dedi:

“Dolguda kullanılan taşların deniz suyuna dayanıksız olduğu ortadadır. Orada dökülen taşların denize dayanıklı olmadığı herkes tarafından biliniyor. Bunun için kimyasal laboratuar analizine gerek yok. Bir bakarsın sonra 6 ay sonra bir daha bakarsın zaten taşların eridiği görülüyor. Biraz taştan anlayan insanlar uzaktan bakınca bile o taşların böyle bir deniz dolgusuna uygun olmadığı çıplak gözle gözükmektedir. Bu taşların buraya doldurulurken bir teknik analiz yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyorum”

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI: HALKIN PARASI ORAYA GÖMÜLDÜ, YAZIK 

Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı da ekonomik olarak böyle bir yatırıma yazık olduğunu belirterek “Halkın parasının oraya gömülerek amacına uygun bir şekilde projenin tamamlanmamasına yazık olmuş. Şimdi o yat limanı için dolduruluyor ve üzerine şehir hastanesi yapılacakmış. Bence orada bir yat limanı yaparak bu bölgedeki turizmi geliştirmek daha iyi olurdu. Dolgu alanı üzerindeki riskli binaları konuşurken tekrar dolgu yapılarak üzerine bir hastane yapılması fikri çok manidardır” dedi.  

VATANDAŞLAR TEPKİLİ: DENİZ ALDI GÖTÜRDÜ

Rizeli vatandaşlarda yat limanı dolgusunun her geçen gün eriyip kaybolmasına tepki gösterdi. Vatandaşlar “Taşlar ufalanıp kayboluyor. Belirlenen taşlar uygun değildi. Yatırım yapıldı, deniz aldı hepsini götürdü” ifadelerini kullandı. 

PROJEYİ BAŞLATAN ESKİ BAŞKAN: TAŞLAR ERİMİYOR, YERLEŞİYOR

Projeyi başlatan dönemin Rize Belediye Başkanı Anavatan Partili Hızır Hop, projenin Rize turizmine katkı sağlaması amacıyla hazırlandığını belirtti. Projede kullanılan dolgu taşlarının çekirdek taş dolgusu olduğunu ifade eden Hop, “Çekirdek dolguda kullanılacak taş zaten o kadar sert olması şart değil. Ama üzeri daha sert bir taşla kaplanacak. Taşlar erimiyor, yerleşiyor. Bu durum normaldir. Bu dolgunun üzerine daha sert bir taşla kamuflaj yapmak lazım. Tabii bu ödenek meselesi.Ödenek temin edilirse yapılması bence uygundur" diyerek projeye Rize’nin ihtiyacı olduğunu savundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doldur - 2 ay önce
Sahili dolduruyoruz evet ama sonrası heba edilen paralar. Bir düzen intizam yok. Şu sahildeki tesisler neden denetlenmez soruyorum yetkililere nerde bir pis iş varsa sahilde.
Avatar
Adem Yılmaz - 2 ay önce
Gazeteci demek yazılamayanları yazmak demektir. Bu haber için kutluyorum seni aytekin kardeşim. Yıllardır trilyonlar gömülmüş orada bunu hesabını kim sordu hiç kimse oraya boşa harcanan para kimindi senin benim çocuklarımın. Hesap sormadığımız sürece bir adım öne gidemeyiz kuzu kuzu yaşarız.
Avatar
adm - 2 ay önce
limandan ,sanayi civarı deniz alanına kadar iç kısım zaman`a yayarak dolgu yapilması elzem.Haliyle bu yat limani veya başka bir şekilde bu alanin kullanilmaması gerekir.
Avatar
Misafir - 2 ay önce
hastahane yapılacak çok yer var deniz üzerinde yat limanı olur hastahane cumhuriyet çay fabrikasından sanayi camisinekadar olur bunu niye düşünmüyorlar
Ardeşen`de belediye başkanı hangi ismi görmek istersiniz ?
17 Kasım 2018 , 12:19
ANKETE GİT
6+9=