TÜMSİAD RİZE BAŞKANI 2017`Yİ DEĞERLENDİRDİ

TÜMSİAD Rize Başkanı Abdulbaki Fil, geride kalan 2017 yılını değerlendirirken, 2018 yılından beklentilerini açıkladı. Fil,"2017 ekonomik anlamda ciddi bir atılım yılı oldu ve 2018`e umutla bakmamızı sağladı." dedi.

TÜMSİAD RİZE BAŞKANI 2017`Yİ DEĞERLENDİRDİ
469

TÜMSİAD Rize Başkanı Fil, 2017 yılının dünyada oluşan konjonktürel ortam, bölgede yaşanan siyasi krizler ve insani dramlar açısından zor bir yıl olduğunu belirterek, "Bütün dünyada etkileri açısından süregelen Ortadoğu ve Pasifik krizleri, Çin’deki ekonomik yavaşlama, zayıf seyreden  küresel talep ve ticaret, ülkemize direk etki eden bölgesel sorunlar ve döviz kurlarındaki ani yükseliş ekonomimizi ciddi anlamda etkiledi. Hükümetimiz yaşanan gelişmelere müdahale etmek  amacıyla savunma sanayi ve otomotiv sektöründe yerel katma değerli üretim yapısına ağırlık vererek birbiri ardına açıklanan reform ve teşvik paketleri ile küresel ekonomik yavaşlamaya karşı 2023 hedeflerine ulaşma konusunda önemli adımları hayata geçirdi." dedi.

 

"YILIN SON ÇEYREĞİNDE BÜYÜME GÖRÜLDÜ"

2017 yılında ülkelerin küresel ekonomik darboğaza girmiş olmasına rağmen, Türkiye ekonomisinin son çeyrekte beklentilerin üzerinde %11.1 oranında büyüdüğünü söyleyen Fil, "Yakalanan bu büyüme trendinin ardından iş dünyasının  %5,0 olan 2018, 2019 yılları büyüme beklentisi %5,5 olarak revize edildi. İş dünyasının bu beklentisinde en büyük etken; baz  etkisinin  yanında KGF destekleri, rekor imalat sanayi ciroları, 3. çeyrek dış ticaret rakamları ve 1 buçuk milyona yaklaşan istihdamdaki artış verileri oldu. Bu veriler ışığında 2017 yılı genel büyüme beklentilerinin de % 6-7 olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir.

 

"CUMHURBAŞKANIMIZIN FAİZ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ"

Fil, iş dünyası olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin istenen seviyelere gerilemediğini belirten açıklamalarına büyük önem verdiklerini söyledi. 

KOBİ’lerin ticari hayatta karşılaştığı problemlerin belki de en büyüğü uygun maliyetli finansa erişimde yaşanan zorluklar olduğunu söyleyen Fil, "Bu noktada  finans ve yatırım açısından baktığımızda; faizlerin 2017’de de yüksek seviyelerde seyrettiği görülmektedir. Yatırımların ve üretimin artması ayrıca fiyatların da istikrarlı hale gelebilmesi için faizlerin düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Diğer bir noktada da yurtiçi tasarruflarımızın yeterli seviyeye ulaşmadığı düşünülmektedir. Finans kuruluşları da bu durumu telafi etmek amacıyla dışarıdan yabancı tasarrufları çekmek için faizleri yükseltebiliyor. İş dünyası da piyasada gerçekleşen bu yüksek faize katlanmak zorunda kalıyor. Hem ulusal tasarrufların artmasıyla hem de dışarıdan gelecek yabancı tasarruflarla faizler düşebilecek; uzun vadeli ucuz finansmana erişilerek büyümeyi, istihdamı, üretimi daha da artıracak, işsizliği tek haneli rakamlara düşürebilecek etkiyi görebileceğiz." dedi.

 

"GELECEĞİN BİLGİSİNİ BUGÜNDEN TASARLAYAN KAZANACAKTIR"

2017'nin bu değerlendirmelerle ekonomik anlamda ciddi bir atılım yılı olduğunu ve 2018 yılına umutla bakılmasını sağladığını söyleyen Fil, "2018 yılında da hibe ve teşviklerin etkinliğini arttırmak ve uygulamada sonuç odaklı yaklaşımlar için kamu ve özel sektör arasındaki iletişim ve istişare mekanizmalarının daha da güçlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye son yıllarda küresel ekonomik daralmaya rağmen değişim ve dönüşüm süreci içerisine girmiş olsa da 2023 hedefleri için firmalarımızın henüz bu değişime ayak uyduramadıklarını görmekteyiz. 2017 yılında yeni pazarlar, Endüstri 4.0, E-ihracat terimleri sürekli gündemdeydi. 2018 yılında ise özellikle KOBİ’lerimizin bu gündemleri iş hayatına adapte etmek zorunda oldukları ortaya çıkmaktadır. Dünyada önü alınamayan bir şekilde tüketim artarken bu ihtiyacı karşılamak amacıyla üretimin de sürekli arttığını gözlemlemekteyiz. Bu durum, küresel sistemdeki rekabet şartları için kendi iç dinamiklerimizin de hazır olması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Daralan dış ticaret, dolardaki dalgalanmalar; yeni ve yüksek katma değerli üretimi olmayan ülkeleri ekonomik dar boğaza sokmaktadır. Küresel sistemdeki bu rekabet şartları da, yükte hafif pahada ağır üretimin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Bu şekilde yenilikçiliğe dönük ekonomi politikaları olmadan uluslararası rekabette avantaj sağlamamız mümkün görünmemektedir. Firmalarımızın; üretim ve ticaret altyapı olanaklarını teknolojik olarak yeniden dizayn etmeleri gerekmektedir. Bilgi ve üretim öyle hızlı gelişmektedir ki günün bilgisini üreten değil geleceğin bilgisini bugünden tasarlayanlar kazanacaktır." dedi.

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer Ertuğrul YILDIZ - 2 ay önce
Tebrikler Kardeşim Gerek 2018 de ekonomimizde Gerekse şansınızdan ümitliyim. Rabbim muaffak eylesin
Ardeşen`de belediye başkanı hangi ismi görmek istersiniz ?
17 Kasım 2018 , 12:19
ANKETE GİT
4+9=