Üç Yılda 30 Bin Tüketici Başvurdu

Üç Yılda 30 Bin Tüketici Başvurdu

Rize Ticaret İl Müdürü Osman Köseoğlu, Rize’de üç yılda yaklaşık 30 bin tüketicinin kurumları bünyesinde çalışan tüketici hakem heyetine başvurduğunu söyleyerek bunlardan 28 binin kabul olduğunu belirtti.

Üç Yılda 30 Bin Tüketici Başvurdu
848

2014 yılında bize yapılan müracaat sayısı 17 bin 923 idi, bu başvurulardan 634 u ret gördü. 17 bin 298’i kabul edildi. 2015 yılında ise 9 bin 534 başvuru oldu. Bunlardan 324’ü ret gördü. 2016 yılında ise 2 bin 457 başvuru ve 872 ret olan dosyalar oldu.
Rize Ticaret İl Müdürü Osman Köseoğlu tüketicilere yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini Tüketici hakları konusunda hakem heyetinin kararının mahkemece eş değer tutulduğunu söyledi.

53 Gazeteciler Derneğinde bazı STK başkanları ve tüketiciler ile bir araya gelen Rize Ticaret Müdürü Osman Köseoğlu Dünya Tüketiciler günü nedeniyle yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek tüketicilerin her konuda kendilerine danışmasını istedi.
Köseoğlu,  Tüketici hakları önüne geçmek istediklerini belirterek “2011 yılında müdürlüğümüz kuruldu. Tüketicilerimizin güvenilir ürün almasını ve halk sağlığını korumak zorundayız. Tüketiciler ne gibi haklara sahipler bunları bilmeliler, tüketici aldığı ürünü 6 ay içinde değiştirebilir. 6 ay sonra garanti süresince iki kez değişim yapabilir, alınan ürün arızalanması durumunda 20 gün içinde tüketici ürününü almalı, tüketici aldığı ürünü 10 gün içinde geri verebilir” diye konuştu.

İNTERNET ALIMLARINDA DİKKAT! 
İnternet alımlarının çok yaygın olduğunu belirten Osman Köseoğlu “Ben de yanılgıya düştüğüm oldu,  aldığımız ürünleri 14 gün içinde geri iade edebiliriz. Bazen sipariş ettiğiniz ürün yerine başka ürünler çıkmakta ve adres bulunamamakta bu durumda hakem heyeti mahkeme kararı ile vergi dairesi müdürlüklerine yazmakta ve kişinin sicilinden kendisine ulaşım sağlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

HAKEM HEYETİ KARARI MAHKEME KARARINA EŞ DEĞERDEDİR
Köseoğlu, tüketici hakları heyetinin 5 kişiden oluştuğunu ve bunların arasında bir avukatın yer aldığını belirterek “İlçelerde 2 bin 400 TL’ye, illerde ise 3 bin 600 TL’ye kadar yapılan alımlarda hakem heyeti ne baş vurulur, yüksek meblağlarda ise Sulh Hukuk hâkimliğine, hakem heyeti genelde 180 gün içinde karar verir, ancak biz burada 1 ay ile 75 gün içinde karar veriyoruz. 2014 yılında bize yapılan müracaat sayısı 17 bin 923 idi, bu başvurulardan 634 u ret gördü. 17 bin 298’i kabul edildi. 2015 yılında ise 9 bin 534 başvuru oldu. Bunlardan 324’ü ret gördü. 2016 yılında ise 2 bin 457 başvuru ve 872 ret olan dosyalar oldu. Rakamın düşme nedeni ise bankaların bankamatik ve kredi kartlarından ücret almamasıdır. Genelde kredi kartları ve bankamatik kartlarına itirazlar çoğunluğu temsil etmekteydi” şeklinde konuştu.

CUMA VAAZLARINDA UYARILAR YAPTIRDIK
Yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin okul kırtasiye ve pazarlamacılardan kaynaklı olduğunu belirten Köseoğlu “Kapılara gelen pazarlamacılardan yapılan alış verişler ve okul kırtasiyesi telefon ile satan firmalar oldu. Bunlara kesinlikle kanmamak gerek.  Bu konuda Müftülük ile görüşerek Cuma namazlarında vaazlar yaptırdık, 7 bin kitapçık yetişkinler için ve 3 bin kitapçık okul öğrencileri için bildiriler dağıttık” diyerek sözlerini tamamladı.

Rize Vali Yardımcısı Abdullah Şen ise her yıl 15-21 Mart tarihleri arasında kutlanan tüketici haftasının 1985 yılında BM de kabul edildiğini 2014 yılında çıkan tüketici yasası ile Dünya standartlarının yakalandığını Tüketici hakem heyetinin mahkeme kararına eş değer sayıldığını belirterek “Halen haklarını bilmeyen tüketicilerimiz var, haklarımızı öğrenmeye ihtiyacımız var. Önemli olan böyle bir bilincin oluşması ve 3-5 kuruş demeden haklarımızı aramalıyız” diyerek tüketicileri uyardı.
Konuşmaların ardından tüketici hakları konusunda yaptıkları bilgilendirme ve uyarılar ile tüketici haklarına verilen desteklerden dolayı bazı kişilere plaket verildi.

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.