GÖKLERİN KIZI SABİHA GÖKÇEN


Dilek ALTUN

Dilek ALTUN

14 Eylül 2017 Perşembe 09:28

Bu ayki köşe yazımda ‘’Göklerin Kızı ‘’ Sabiha Gökçen’i sizler için kaleme aldım. Atatürk’ün Türk kadınına vermiş olduğu değeri bir kere daha hatırlamaya ihtiyacımız olduğunu düşünerek bu yazımın tüm gençlere, kadınlarımıza ışık olmasını temenni ederim.

1923 yılında Cumhuriyetle taçlanan bağımsızlık Türkiye’yi yeniden inşa etmektedir. Gazi Mustafa Kemal Paşa yurdu adım adım dolaşmaktadır.  1925 yılında Bursa’yı ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa, 12 yaşından olan Sabiha ile tanışır.  Sabiha’nın hayat hikayesini öğrenen Gazi Paşa içinde bulunduğu maddi koşulların okuması için yeterli olmayacağını düşünerek anne ve babasını kaybetmiş olan Sabiha’yı  Gazi Paşa evlat edinir ve Çankaya’ya yanına alır. 

Sabiha artık Atatürk’ün manevi kızı olmuştur. Gazi Paşa tarafından Sabiha önce görgü kuralları alır. 1927 yılında Sabiha , Arnavutköy Kız Kolejinde öğrenim görür. Sabiha için Mustafa Kemal  bir kurtarıcıydı.

Ülkenin yeniden yapılanması kaynak gerektirir ve kaynaklar yetersizdir. ‘’ İstikbal göklerdedir’’ diyen M. Kemal  1. Dünya Savaşı sonrası havacılığa daha çok önem verir. Havacılık kuvvetleri geliştirilir. Havacılık artık Türk ulusunun gündem konularından biri haline gelmiştir.

1925-1935 yılları arasında halkın illerden topladığı kaynakla Türk Teyyare Cemiyeti’ne 250 uçak alınır. Atatürk’ün havacılıkla ilgili bir başka düşü daha vardır. Sabiha ile ilgili bunun müjdesini 1934’te verecektir. 1934 yılı Türk havacılık tarihi için bir dönüm noktasıdır. Çeşitli lisanslar alınarak Kayseri’de uçak üretimine başlanır. Aynı yıl Soyadı Kanunu çıkartılarak TBMM tarafından Gazi Paşa’ya ‘’ Atatürk’’ soyadı verilir.

Sabiha artık 21 yaşında alımlı bir genç kız olmuştur. Bir akşam yemeği Atatürk manevi kızına ‘’ Gökçen’’ soyadını verir. Gökçen soyadı bundan sonra Sabiha’nın kaderini çizen sihirli kelime olmuştur. Atatürk, gençlere örnek olmak üzere manevi kızını göklerde görmek istemektedir. 

Atatürk, her şeyin yenisini bir kadının yapmasını istiyordu. Havacılıkta kendi kızını bir pilot olarak yetiştirmek Onda büyük bir gurur kaynağıydı. Atatürk’e göre, ‘’ Bir erkek ne yaparsa bir kadında aynı işi yapabileceğine inanıyordu’’  ve bunu da ispat etmek istiyordu.
Sabiha Gökçen Türk Kuşu’nun öğrencisi olarak eğitimine başladı. Türk Kuşu başarılı 8 öğrenciyi Rusya KoktebelPlanür Okulu’na gönderecektir. 8 öğrenci arasında ilk Türk kızı Sabiha Gökçen’dir. Gökçen,Koktebel’deki öğrenimini başarıyla tamamlar.Buradan Moskova’ya motorlu uçaklar okuluna gidecektir. Moskova’da,  manevi kız kardeşi Zehra’nın ölüm haberini alınca büyük bir yıkım yaşar. Aşırı duygusal olan Sabiha yurda geri döner ve 1 yıl boyunca derin üzüntü yaşar. 

Atatürk : ‘’ Gökçen, belki de dünyada ilk askeri kadın pilot olacaksın. Bir Türk kızının dünyada ilk askeri kadın pilot olması ne gurur vericidir biliyorsun değil mi?’’ der. Sabiha derhal Eskişehir’deki Askeri Teyyare Okulu’na gider. Atatürk, manevi kızının önünde yepyeni bir ufuk açar.

Sabiha Gökçen Nisan  1937’de Dersim’de bir hava harekatına katılır. Atatürk kendi silahını da Sabiha’ya verir.  Sabiha, Dersim Harekatı’ndavatanı için adeta ölüme uçmaktadır. Sabiha’nın başarıları tüm dünyada konuşulmaktadır. 16 Haziran 1938 tarihinde Balkan Paktı ile Sabiha Gökçen Balkanlara uçar.

Atatürk Sabiha’ya şöyle der:’’ Gittiğin her yerde barışçı bir ülkenin barışçı bir kızı olduğunu her yurtta ve dünyada barışı arzu ettiğini, her Türk gibi bunu gönülden istediğini Türkiye Cumhuriyeti olarak şu kısa dönem içinde nasıl birbirine kenetli,  tek yumruk olduğumuzu, bize düşman olanlarla bugün dost olmayı şerefli bir dost adımı saydığımızı, Türk kadınını ve Türk toplumunu ve bu toplumda kadınımızın yükseldiği yeri anlat. Daha da ilerleyeceğimiz daha da uygar bir ülke olacağımızı ifade et onlara.’’
16 Haziran 1938’de Sabiha, İstanbul’dan havalanır. Önce Atatürk’ün bulunduğu Savanora Yatı üzerinden manevi babası için gösteri uçuşu yapar. 5 gün sonra Balkan turuna çıkar. Türk kadını bir anda hiçbir kadının başaramayacağı bir başarıya imza atar. Yalnızca yerli basın değil, dış basında  Sabiha’dan‘’ Göklerin Kızı’ diye söz etmektedir.
Atina, Sofya, Belgrad’da Göklerin Kızı coşkuyla karşılanır. Atatürk manevi kızının tüm dünyada hayranlık uyandıran bu başarısından çok mutludur ama hastalığı ağır bir aşamaya gelmiştir.

10 Kasım 1938’de Atatürk son yolculuğuna çıkar. Batılı bir yazar Atatürk için,‘’ Atatürk’süz bir dünya artık ilginç olmayacaktır’’ diye anlatır. Atatürk öldüğü sırada Sabiha 25 yaşındadır. Sabiha bundan sonra Türk Hava Kurumu Türk Kuşu Uçuş Okulu’na başöğretmen olarak atanır. Atatürk’ün izinde geleceği göklerde arayan, göklerdeki geleceğin peşinden koşan gençleri eğitir. 18 yıl boyunca Atatürk’ü ve Atatürk’ün düşlediği geleceğe doğru gençleri uçurur.

Gökçen, 1953-59’ da davetli olarak Amerika’ya gider. Kendisi için büyük bir Amerika turu düzenlenir. Tüm katıldığı gezilerde, davetlerde Atatürk’ü, Türk kadınını tüm dünyaya tanıtmak amacıyla katıldığını söyler. ABD’de  1976 yılında kadınların pilotluk yapmasına izin verildi. Ama onlara savaş görevi verilmedi.  Bu ancak 1993’te gerçekleşti. Yani Sabiha Gökçen’in THK’de savaş göreviyle pilot olarak uçmasından yaklaşık 50 yıl sonra Amerika’da kadınların aynı görevi yapmasına izin verildi.
1996 yılında Sabiha tekrar Amerika’dadır. Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısının onur konuğudur. Havacılık kariyerinin, havacılık tarihinin en büyük ödülünü alır. O yıl dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri seçilir. Bu ödüle layık görülen tek ve ilk kadın olarak büyük ilgi görür. Sabiha Gökçen 8 bin saat uçuş yapmıştır. 22 çeşit uçak kullanmış ve 32 saat harp uçuşu yapmıştır.  1996 yılında 83 yaşında son uçuşunu Fransız pilot ile yapar. 8 Ocak 2001’de İstanbul’da Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı açılır. Bugün Türk kadını Atatürk’e çok şey borçludur.

Kaynak: Sabiha Gökçen belgeseli
Sabiha Gökçen biyografisi
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Umut Ciğercioğlu - 1 ay önce
belgeseldeki kelimeleri yazmışsın eline sağlık
Avatar
Umut Ciğercioğlu - 1 ay önce
belgeseldeki kelimeleri yazmışsın eline sağlık