Rize 12.4 °C
  • DOLAR3,8353
  • EURO4,5054
  • ALTIN153,999
  • IMKB107921
23 Temmuz 2015 Perşembe 15:59
Recai Arslan
Rizespor Taraftarının Beklentisi
Yazdır Twiter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
Çaykur Rizespor kurumsallaşma anlamında son yıllarda her yönüyle çok olumlu işler yapmakla birlikte sportif başarı anlamında halen beklentilerin çok uzağında kaldı.

Her toplumun ve bu topluma ait bölge ve yörelerin kendine has farklı yaşam tarzları vardır. Bu farklı yaşam tarzları doğal olarak olaylara farklı düşünme ve farklı tepki verme anlamında da kendisini gösterir. 

Rizespor kurulduğu günden bu yana Türk futbol arenasında sürekli olarak boy gösteren genellikle süper lig ve 2. ligde mücadele veren bir takım olmuştur. Malum günümüz futbolunda başarı elde etmek için en önemli unsur ekonomik güçtür. İkinci en önemli unsur ise taraftar gücüdür. Bu bağlamda Rize'ye ve Rizespor'a baktığımızda Rize nüfus olarak küçük şehirlerimizden biri olmakla beraber ekonomi olarak ta süper ligde mücadelesinde birçok şehrin gerisindedir.

Günümüz futbolunda futbolculara ödenen meblağları göz önüne aldığımızda başarı elde edebilecek bir takımı oluşturmak için kulüplerin büyük miktarlarda bütçelere ihtiyacı vardır. İşin ekonomik boyutuna baktığımızda Rize'nin durumu ortadadır ki bu yüzden Rizespor her zaman büyük şehirlerde yaşayan Rizeli iş adamlarına ihtiyaç duymuştur. Son yıllarda Sayın Mehmet CENGİZ, Ekrem CENGİZ ve Metin KALKAVAN bu yükün altına girmiş ve kulübün geleceği adına önemli hizmetler vermişlerdir.

Taraftar açısından olaya baktığımızda ise Rizespor taraftarı yıllardır sürekli olarak 2. ligde şampiyon olmaya çalışan ve bunu başardığında ise süper ligde her yıl düşmeme mücadelesi veren bir takım olarak göze çarpmıştır. Yıllardır süregelen bu süreçten sonra şehir artık bir tık ötesi olan süper ligde daha üst sıralar için ve Avrupa kupalarına katılma mücadelesi verebilecek bir heyecanı yaşamak istemektedir.

Son yıllarda yöneticiler taraftar maçlara gelmiyor diye sürekli yakınırken taraftarlar ise takımın başarısız olduğunu ve oynadığı futbolu beğenmediğinden dolayı maçlara gitmediğini belirtmektedirler. Aslında Rizespor’un neredeyse boş tribünlere oynamasının altında yatan birinci neden budur. Yani bir tarafta yöneticiler ve işin ekonomik boyutu diğer tarafta taraftarın beklentisi ve Rizespor takımının futbol kalitesi. İki taraf için de bir kısır döngü ve istek söz konusu.

Bu kısır döngünün bir şekilde kırılması gerek. Bunun içinde özellikle Rizespor yönetimine büyük görevler düşmekte. Bu sezon taraftarın beklentilerini karşılayabilecek bir takım kurulabilirse ben inanıyorum ki Rizespor’un her maçında stadyum dolacaktır. Çünkü geçmişte bunun örnekleri defalarca yaşandı. Rizespor başarılı olduğu, güzel futbol oynadığı her dönemde taraftarlar stadyumu doldurmuştur. Süper Ligde de 2. ligde de her zaman takıma sahip çıkmışlardır.

Son söz, görünen o  ki eğer Rizespor yönetimi ellerini taşın altına biraz daha sıkı sokarlarsa biraz daha hedefi yükseklerde tutacak bir takım oluştururlarsa Rizespor için her şey daha güzel olacak. Böyle bir durumda hem tribün desteği hem de taraftarın takıma maddi anlamda desteği (store ve maç bileti) mutlaka daha fazla olacaktır.

    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
    Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
    © 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com