• 17 Temmuz 2019 Çarşamba
  • Rize
    AÇIK
  • 00:00
    17 Temmuz 2019 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

2019 Çay Sezonu Zor Geçecek

Mali Müşavir Temel Ali Uzun, yaklaşan 2019 çay sezonu öncesi tespitler ve açıklamalarda bulundu. Uzun 2019 çay sezonunun zor geçeceğini söyledi.

2019 Çay Sezonu Zor Geçecek

Uzun, 2019 çay sezonunda yaşanacak sorunları dile getirerek sorunlar için önceden önlem alınması çağrısında bulundu. 

Uzun yaptığı açıklamada; “Kış bitmek üzere, cemreler  (ateş) düşmeye başladı. Kısaca Bahar geldi, önümüz yaz ancak; yazımız kış olmaz inşallah. Bu yaz biraz zor geçecek  gibi, çay ve müstahsil açısından, malum önümüzde yerel seçimler var, her şey halı altına süpürülmüş gibi duruyor. Ülkemiz de krizler bitmiyor.

Darbe girişimi, papaz krizi, ekonomik kriz derken 2019 bahar ayına girdik. Çay sezonu yaklaşıyor, sezona stoklarda 100 bin ton  kuru çayla giriliyor. Faiz oranları çok  yüksek, tüm girdilerdeki artışlar, kuru çaya  2 yıldır yapılamayan zam, gübre fiyatları, yapılan açıklamalar derken yaz ayında  kışı  yaşayabiliriz gibi. Görünen köy kılavuz istemez! Bu gidişle özel firmalar  yaş çay alamayacaklar, veya almayacaklar. Şayet alı ise maliyeti düşürmek için yarı fiyatına müstahsilden yaş çay alacaklar veya en az iki yıl vadeyle mal alabilecekler. Bu faiz oranlarıyla, bu fiyatlarla başka seçenekleri yok çünkü,  

Zaten bu yönde açıklamalarda buluyorlar. Ne olacak! Savunmasız, kimsesiz, sahipsiz  durumdaki  müstahsile yüklenecekler, Malum  ÇAYKUR kota kontenjan derken müstahsilin eli mahkum özel sektöre.” dedi.

“YAZIMIZ KIŞA DÖNMESİN”
Tüm müstahsillere  uyarıda bulunan Uzun şunları söyledi: “Mutlaka budama yapsınlar, en azından çayının yarısını Çaykur’a açıklanan fiyattan satma garantisi elinde olur. Belki konuşulması, tartışılması  gereken konu özel sektörü buna iten sebepler! 2017 yılında  2,5 TL ya yaş çay alan özel sektör neden 2019 yılında, yanı iki yıl sonra 2 TL ye çay alma hesapları yapıyor  veya uzun vadeli çay alamaya hazırlanıyor. Çaykur’un durumu ortada 2 yıldır kuru çaya zam yapılmadı. Maliyetler artmış,  % 40 yakın devalüasyon yaşanmış buna rağmen eski fiyatlardan çay satılıyor. Sonu nasıl olur bilinmez.

 Bekleyelim görelim Çaykur 2018 yılı rakamlarını ve bilançosunu bir açıklasın bakalım. Bütün bunlar olurken  Ziraat odasından ses yok. Diğer STK  malum, akil insanlar toplandı!  Her şey yolundaymış gibi. Zaten böyle bir dertleri yok,  ne şiş yansın ne kebap hesabı. Çayımız dalında kalmasın, alınsa da fiyatı düşük olmasın. Dileğimiz, temennimiz yazımız kışa dönmesin.”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim Çatan
Salim Çatan - 1 ay önce

Bunu ben çök dile getırdım fırsatçılar fırsat kolluyor devlete nerden darbevuracazdıye şunu iyi bilinsin devlet onlemalsın şimdiden Karadeniz karışırsa çök kotu olacak ondan şimdiden tetbırler alınsın çay kanunu acilen çıkarılsın

Misafir
Misafir - 1 ay önce

özellesdirieceksin

Yusuf nuhoğlu
Yusuf nuhoğlu - 1 ay önce

Çaykur masraf kısmaya başladı. Çaykur a çay satacak mustahsiller kendi çayını kendisi kamyona Yüklem e yapacak. Çaykur masraf kısıtlamaya gitmek istiyorsa farikalarda genel müdürlükte boş boş oturup.devleti sömüren müdürleri amirleri teknisyenleri kısıtlasın.

Misafir
Misafir - 1 ay önce

Her zaman mağdur olan üretici, yöneticiler çözüm bulmak yerine dahada yokuşa sürüyorlar, çayı kökünden söküp atın demeye az kaldı

Ramazan
Ramazan - 1 ay önce

Temel bey gelecek sezon yaşanabilecek sorunları bugünden önümüze koydu işimiz zor çay her geçen gün daha kötüye gidiyor. Buna müstahsil çözüm bulamaz ey çay kurun başındakiler siz ne iş yaparsınız?

şefki
şefki - 1 ay önce

hep şikayet hep moral bozma, yahu yönetici ne iş yapar? yönetici şikayet etmez, proje üretir çözüm üretir.

Misafir
Misafir - 1 ay önce

Habu adam ne anlatiyi bişey anliyan varmi çözüm üretecek fikirler beyan edin

Misafir
Misafir - 1 ay önce

Temel Ali UZUN Çok değerli ve samimi bir insandır Rize ziraat odası başkanlığına neden seçilemedi hayret ediyorum, Yoksa orada ahbap çavuş hikayesi mi var bilmiyorum ama aklıma da gelmiyor değil.