• 29 Mayıs 2020 Cuma
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  29 Mayıs 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Çay Çarşısı Projesi İçin İmzalar Atıldı

ÇAYI ile ünlü Rize'de, içerisinde çay ile ilgili bir çok argümanın yer alacağı 'Çay Çarşısı' yapımı başlıyor. Projenin imza töreninde konuşan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, "Bu proje ile çayımızın Türkiye’ye ve Dünya’ya yeniden açılımı sağlanacaktır” dedi.

Çay Çarşısı Projesi İçin İmzalar Atıldı

Rize Ticaret Borsası'nca (RTB), 9 bin 520 metrekare alan üzerinde kurulacak çarşı; Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, tadım ve satış reyonları, sinema salonları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak. RTB tarafından sahil dolgu alanında, 9 bin 520 metrekare alan üzerinde 'Çay Çarşısı' kurulması için proje hazırlandı. 4 bin 100 metrekare kapalı alana sahip olacak proje; Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları, sergi alanları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak. Dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı'nın çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun peyzaj düzenlemeleri yapılacak.

Çay Çarşısı projesi için imza töreni düzenlendi. Törene; Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Belediye Başkanı Rahmi Metin ile DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ile davetliler katıldı.

Törende konuşan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Çay Çarşısı Projesi ile Rize ekonomisinin dayandığı çayın Türkiye’ye yeniden açılımını sağlayacağını belirterek “Bu proje ilimizin, çayımızın tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacaktır. Bu konsept proje diğer illerde diğer ürünlerde de uygulanacaktır.2012 yılında proje fikrini dilendirmeye başladığımız dönemde 7-8 milyon liraya mal edeceğimiz proje bugün 20 milyon TL değerinde bir marka projedir” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin de "Çay Çarşısı benzerinde projeler akabinde küllüye, diğer sosyal donatı alanları ve yeşil alanlarla birlikte Rize sahili yerli ve yabancı turistlerin daha fazla zaman geçirebileceği bir alan haline gelecektir” dedi.

Rize Milletvekili Muhammed Avcı ise Rize’nin tüm paydaşları ile güzel bir uyum içerisinde çalışmalar yürüttüğünü belirterek “Çay Çarşısı projesi de bu uyumun bir parçasıdır. Rize nice yatırımlar kazandırdığımız böyle güzle toplantılarımız devam eder” açıklamasında bulundu.

Rize Valisi Kemal Çeber de "Biz bu projeyle birlikte Rize’de çayı demlemeye başlıyoruz. Bu ve bunun gibi 3-5 projeden sonra biz demini almış bir çay olarak, adına yakışır bir şehir olarak Rize’yi daha rahat daha huzurlu daha yaşanabilir bir kent olarak göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, Rize Ticaret Borsası’nın proje sahibi, Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın Proje ortağı olduğu Çay Çarşısı projesi için hazırlanan protokolü Rize Valisi Kemal Çeber, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan imzaladı. Proje sahil dolgu alanında hayata geçirilecek.

Çay Çarşısı Projesi İçin İmzalar Atıldı
Çay Çarşısı Projesi İçin İmzalar Atıldı
Çay Çarşısı Projesi İçin İmzalar Atıldı
Çay Çarşısı Projesi İçin İmzalar Atıldı

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 11
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 5
  ALKIŞ
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail K
İsmail K - 1 ay önce

Bir an önce bitirilmeli rize turizmine çok faydası olacak her ilin bir simgesi var bizimse çay çay içmeye çok yer yok çok çay sembolü yok. Burada bence birde çay filizi sembolü olmalı gelenler fotopraf çektirmeli

Volkan 10 10
Volkan 10 10 - 1 ay önce

Fabrika yapın fabrikaaaa millet aç

Misafir
Misafir - 1 ay önce

Yıllardır aynı nakarat YAHU sizden birşey OLMAZ GÜZEL resim yatırırsınız ALLAH AŞKINA sizlere utanmak YOKMU bırakın o koltukları etkisi gelsin söylemin Erdoğan diye o makamı işkal edememezsınınız RİZEMIZE ZARARverıyorsunuz kaç senedir çay borsalari resim var ICRAAT YOK LÜTFEN çekilin Rizemın önünden biraz ŞEREF ahlak varsa kibir abideleri

Misafir
Misafir - 1 ay önce

Boş işler.yine ra t