• 15 Haziran 2021 Salı
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  15 Haziran 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, Görevinden İstifa Etti

Görevinden istifa ettiğini açıklayan Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) yüklendi.

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, Görevinden İstifa Etti

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal sahibi olduğu Kartallar Grup’ta düzenlediği basın toplantısı ile görevinden istifa ettiğini açıkladı.

“TFF ile Genel Olarak Ters Düştük”
Futboldan ayrılma kararını daha önce belirtiğini söyleyen Kartal, “Artık bundan sonra yokum. Daha önceki açıklamalarımda da söyledim. Ya bırakacağım ya da devam edersem federasyonla uğraşacağım. Arkadaşlarımla görüştüm, kulüp başkanlıklarından istifa etme kararı aldım. Çaykur Rizespor ve Etimesgut Belediyespor’daki görevlerimden başkan ve yönetici olarak ayrılıyorum. Bu federasyondaki görevli arkadaşlarımız gidene kadar da futbolda herhangi bir görevde bulunmayacağım. TFF ile genel olarak ters düştük. İlk genel kurulda onların ibra edilmemesi için uğraşacaktım, birçok kulüp başkanıyla da görüştüm. Zannediyorum ibra da etmeyecektik. Böyle olunca bir kaos olurdu. Kaos olmaması için, doğru olanın futboldan benim çekilmemin olacağı görüşüyle bu kararı aldım.” diye konuştu.

“Federasyon Ciddi Alması Gereken Kararları Almıyor”
Çaykur Rizespor ve Etimesgut Belediyespor’a desteğinin devam edeceğini aktaran Kartal, “Federasyon ciddi alması gereken kararları almıyor. Yabancı futbolcu kararını destekliyorum ama yapması gereken çok şey var. Örneğin kulüp başkanların mutlaka borçlardan sorumlu olmalı, bunun kanunun çıkması için ellerinde geleni yapmaları gerekirdi. Daha kanun çıkmadı. Yabancı oynatmayalım diyoruz, ama altyapıyla ilgili karar alınmadı. Bu tür önemli şeylerle uğraşması gerekirken cezanın dışında bir şeyle uğraşmıyorlar. Etimesgut’ta Pendikspor maçından sonra, rakip gitmiş, gözlemci, hakem, temsilci gitmiş, bende sahadaki çocuklarımızla galibiyet sevinci yaşamak istedim. Kovid-19 testi de olmuşum. Benim bu çocuklarla orada bir araya gelmem cezayı gerektirir mi? 30 gün ceza verdiler bana, şaka gibi. Sayın başkanı aradım, ‘benim ceza almamam lazım’ dedim. Bana ceza çıktı. Aynısını aynı yerde tekrar yaptım, hem de basının karşısında bu sefer ceza vermediler. Konuşmama ceza verdiler. Ben eleştirmeyecek miyim, eleştireceğim. Bir 30 gün daha 60 gün oldu. Rizespor’da aldığım cezanın bir kısmı haklı. Ama orada konuşmada bu kadar ceza verecek ne vardı? Ya kardeşim sen işinle uğraş işin gücün ceza olmasın.” dedi.

“Onlar Gittikten Sonra İnşallah Döneriz”
Kartal, Etimesgut Belediyespor’u borçsuz, 27 milyon euro borçla aldığı Çaykur Rizespor’u ise 3 milyon euro borçla bıraktığını ifade ederek şunları söyledi:

“Benim gibileri futboldan soğuttunuz. Kulüpler borç batağı içinde yüzer, federasyon tedbirini almazsa. Kulüpler Yasası’nı bakanlığa bırakmaya gerek yok, biz hazırlayalım onlara sunalım. Bakanlık da düzgün bir hale getirir, yasallaşır. Bana göre federasyon başarısız. Onların istifa etmesi gerekirdi, kaos olmasın diye ben bırakıyorum. Onlar gittikten sonra inşallah döneriz ama Kartal Ailesi olarak futboldan onlar gidene kadar çekiliyoruz. Bu konuyu TFF Başkanı Nihat Özdemir’e bildirdim. Durumu Mehmet Baykan Bey’e de anlattım. Ama maalesef Sayın Baykan aldı eline sopayı, sana da ona da vururum havasında. Ben kafama vurdurmam, dedim. Mehmet Baykan’ın böyle bir ağırlığı yok. Başkana açık şekilde söyledim, ‘ceza alamamam gerekiyor’diye. ‘Tamam bakarız’ dedi ancak ben ceza aldım.”

“Ey Federasyon Kulüpler Olmazsa Sen Var Mısın?”
Hakem atamaları konusuna da eleştiriler getiren Kartal, “Hakemlerin puanlama sistemine göre görev yapması gerektiğini savunuyorum. Kulüp başkanı arkadaşlarımızdan da rahatsız olanlar var. Bir patlama noktası var. Herkes bekliyor. Bu patlama olursa Türk futbolu için sıkıntı olur. Umarım bir an önce düzelirler. Bir anayasası olsun federasyonun ve kim gelirse gelsin o çerçevede federasyonu ve kulüpleri idare etsin. Kulüplerin genel olarak maddi durumunun kötü. Bakın yapılanma yapan kulüpler patlayacak. O kulüplerin hepsi patlama noktasına gelecek. O zaman başkan da bulamayacaksınız. Ey federasyon kulüpler olmazsa sen var mısın?” ifadelerini kullandı.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rizeli
Rizeli - 1 hafta önce

Asıl senin gibiler bizi Rizespor dan soğuttu