(FOSADER) Fosalılar Derneği Kuruldu!

65 Kurucu üyenin imzaladığı tüzükle 12.12.2012 tarihinde Dernekler Müdürlüğünce kurulmasına izin verilen dernek, 2013 yılı itibarıyla faaliyetlerine başladı.

(FOSADER) Fosalılar Derneği Kuruldu!
8091

Kuruluşunda köyde bulunan her akrabadan her yaş grubundan her mahalleden olabildiğince mesleki konumu da dikkate alınarak üyeler yapıldı. İsmini, köy içinde yan yana bulunan Tarihi iki Kemer Köprüden alan Köyde yaklaşık 250 hane olup 600 Kişi yaşamaktadır. 

Köy nüfusuna kayıtlı Kişi sayısı yaklaşık 2000 bin kişidir. İl Merkezine uzaklığı 15 Km olan Köy Bir tarafında Merkez mahallelerden Dağbaşı, Kaplıca,ekmekçiler diğer taraftan Çaykent Belediyesi ile sınırları bulunan köy  1980 öncesinde köy de  2 katlı 7 derslikli ilk okulda yaklaşık 400 öğrenci Okumaktaydı.Sağlık Ocağı ve Köy misafirhanesinde bulunduğu köy ve köy halkı bir zamanlar  6 bakkal 3 marangoz atölyesi, Fırını terzi dükkanı, Berberi Soğuk demircisi, bulunduğu yılların  özlemi çekmektedir.
 
Göç,  şehirleşme, işsizlik ve  diğer sebeplerden dolayı köy kışın 70 haneye kadar düşmektedir. Dernek başkanı Temel Ali UZUN yaptığı açıklamada Başta Merkez Köprülü Köyü olmak üzere çevre köylerin de sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınmasına yönelip faaliyetler gerçekleştirmek olduğunu belirtmiştir.
Amaçlarının Köyden ayrılan uzaklaşan  sıla hasreti, baba,dede ocağı, çocukluğunun geçtiği yerleri hatırlama, görme adına insanları bir araya getirme.
 
Küreselleşip küçülen dünyamızda yanındakini fark etmeyen, sevdiklerinden uzaklaşan insanların, birlik ve beraberlik içinde geçmişi hatırlama, geleceğe umutla bakabilme ve ona sahip çıkıp aidiyet ve mensubiyet duygularını geliştirme adına çatı vazifesi yapacak bir dernek olmaktır. Bu amaçlara ulaşmak için de şenlikler düzenleyip geçmişle gelecek arasında köprü kurma akraba olup ta birbirini tanımayanları kaynaştırma  Kurulan Köy dernek sitesi aracılığı ile insanlarla iletişim kurma, Haber verme haber alma düğün ,nişan Hastalık cenaze Ve köyle ilgili haberleri köy halkına ulaştırmak,
 
Zaman içinde Köyde belli noktalara yerleştirilecek kamera ile köy dışında olanların köyünü canlı izleme imkanı ve güvenlik sağlama adına canlı yayın yapılması

Gibi sosyal faaliyetlerin yanında birlikten kuvvet doğar ilkesiyle köyde atıl durumdaki 2 katlı okulu onararak Rize Bezi üretmek amacıyla Dokuma tezgahlarıyla donatma ve köydeki yaşayan bayanlara iş imkanı sağlamak olduğunu belirtmiştir.

Dernek Başkanı Temel Ali UZUN, dünyadaki gidişatın öze dönüş olduğu, zaman içinde insanların geldikleri yerlere yanı köylerine dönmek zorunda kalabileceği bir noktaya gittiğini, zaman içinde işsizliği daha da artacağı dönemlerin yaşanacağı dünyamızda; köylerimizin, burada yaşayanların ve yaşamaya mecbur kalabilecek olan insanlara zemin hazırlamak olduğunu ifade etmiştir.
Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Pazar Belediye Başkanlığı İçin Kime Oy Vereceksiniz?
20 Ocak 2019 , 23:31
ANKETE GİT
2+4=