• 04 Ağustos 2020 Salı
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  4 Ağustos 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Gürgen Deresi'ndeki HES, Mahkemeye Taşınıyor

Rize’nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Köyü deresi üzerinde hukuksuz bir şekilde yapımı devam eden HES inşaatı köylüler tarafından mahkemeye taşınıyor.

Gürgen Deresi'ndeki HES, Mahkemeye Taşınıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da babaocağı olan Rize'nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde mahkeme kararına rağmen çalışmaları devam eden HES projesine tepkiler devam ediyor.

Köy halkına yol yapıldığı söylenerek Baro Enerji tarafından yürütülen çalışmaların, perde betonlar arkasına HES boruları döşenmeye başlamasıyla HES inşaatı olduğu anlaşılmıştı. Önceki hafta köy sakinlerinin seslerini duyurmak üzere eylem yaptığı HES inşaatıyla ilgili bu kez konunun mahkemeye taşınmasına karar verildi.

Handüzü Yaylası Kültür, Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Güneysu Çevre Platformu üyeleri ve köy halkı ile bir araya gelen Avukat Remzi Kazmaz, HES çalışmalarının devam ettiği dere üzerinden bir dizi incelemelerde bulundu.

KAZMAZ: YANGINDAN MAL KAÇIRIRCASINA BU ACELE NİYE?

Yapılan incelemelerin ardından Gürgen Deresi üzerinde yapımı devam eden HES inşaatının, haksız, hukuksuz ve yasaya uygun olmayan bir şekilde yapıldığını tespit ettiklerini belirten Kazmaz, “Henüz kamulaştırma davaları açılmamışken, halkın arazilerine girmek kaydıyla buradaki vatandaşlar mağdur ediliyor” ifadelerini kullandı.

Avukat arkadaşlarıyla birlikte perşembe günü Rize Adliyesi’nde yapımı devam eden HES inşaatına karşı dava açacaklarını belirten Kazmaz, “Doğada ve çevrede yaratılan tahribatın daha ileriye gitmemesi için mahkemenin de yürütmeyi durdurma yönünde uygun kararı vereceğine inanıyoruz" dedi.

HES şirketine de seslenen Kazmaz, “Bu kadar acele niye? Hak, hukuk, adalet, anayasa var. Sana varsa, buradaki insanlara da var. Bekleyin, yüce mahkeme kararını versin. Eğer sizin lehinize bir karar çıkarsa buyurun yapmaya başlayın. Ama yangından mal kaçırırcasına bu aceleniz niye? Haksız, hukuksuz ve yasaya aykırı bir şekilde burada işlem yapıyorsunuz. Biz mahkemeye başvuracağız, sizler de mahkeme kararını verene kadar yasalara ve bu halka karşı saygılı olun. Bu halk sizi saygıya davet ediyor” şeklinde konuştu.

Bu habere ifade bırak!

 • 3
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE
YORUMLAR
BAŞKOY ALTINKAYA MAH.
BAŞKOY ALTINKAYA MAH. - 1 ay önce

VAY UYANIKLAR VAY YAZIKLAR OLSUN SİZE ULA SIZ AKPLI DEGILMIYDINIZ HALKOLIM KOYLULERIM HANI SECIMDE AKP DEN HARIC BAKA PARTIYE OY CIKARMAYAN KOYLULERIM NE OLDU DA SOVUP KUFRETTIGINIZ CHP DUMENINE GECTINIZ ORDA OLANLARIN HEPSININ ARABALARIN CAMLARINDA ERDOĞANIN POSTERI ILE DOLASTIGI GUNLER GELIYOR AKLIMA SIMDI SIZI SU KAZMAZLA GORUNCE GULUYORUM HAYIRDI YA NE OLDI SIZE HABUNLAR ACAYIP DOĞACIDILAR CIKIN BIR GORUN HANDUZU YAYLASINI BETONDAN EV DOLDURMUSLAR BUTUN YAYLARDA BETON EVLER YIKILIYOR AMA GÜNEYSU HANDUZUNDE YIKIM YOK NEDEN BILIYORMUSUN O SUAN KARSISINDA DURDUGUNU ERDOĞAN VE PARTISININ SAYESINDE ULAN KOY YOLUNU KARA YOLU ALMAIS GLEDIM GORDUM BEN BOYLE BIR CALISMAYI COCUKLUGUMDAN BERI GORMEDIM KOYUMDEN GUNEYSU YA GIRDIM ASKOROZDAN BEN BAŞKA BIR ILEMI YOKSA GUNEYSUYAMI GIRDIM DEDIM YOK BURASI GUNEYSU DEDILER SOK OLDUM YAZIKLAR OLSUN SİZ VE SIZIN GIBILERIN YUZUNDEN BAŞKAN ERDOĞAN YANLIZ KALDI AKP YANLIZ KALDI UTANIN O KOYE YAPILAN HIZMETLERDEN UTANIN AYIP SIZE ARKANIZDA YANINIZDA DURAN ADAMA BAKIN YAZIKLAR OLSUN SİZE