• 20 Şubat 2020 Perşembe
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  20 Şubat 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Hastalara Karyola Desteği Devam Ediyor

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce yatağa bağımlı hastalara karyola desteği sürüyor. Elazığ'da 56 adet ihtiyaç fazlası karyola Müdürlüğünün girişimi ile Rize'deki hastalara kazandırıldı.

Hastalara Karyola Desteği Devam Ediyor

Rize İl Sağlık Müdürlüğü kurum imkânları ve bağışlarla bugüne kadar Rize genelinde 1443 yatağa bağımlı hastaya karyola desteği yaptı.

Müdürlükten karyola talebinden bulunan hastaların ihtiyacını karşılamak üzere Elazığ'da ihtiyaç fazlası 56 adet karyola hibe yoluyla Rize'ye kazandırıldu ve sıra bekleyen hastalara teslim edilmeye başlanıldı. Ayrıca İstanbul'da bulunan ihtiyaç fazlası hasta karyolalarının da Rize'ye kazandırılabilmesi için yapılan temin ve tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Müdürlük olarak sakatlık, hastalık veya yaşlılık nedeniyle yatağa bağımlı hastalarımızın hem iyileşme süreçlerine katkıda bulunmak hem de bulundukları fiziksel ev ortamında rahatlarını sağlamak amacıyla hastalarımıza müdürlüğümüzün imkânları dâhilinde hasta karyolaları temin edilmektedir" denildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, bu çalışmayı evde sağlık hizmetleri kapsamında hizmet alan hastalarda yatak yaralarının oluşmaması, beslenme ve bakımda ihtiyaçlarının daha iyi karşılanabilmesi için yaptıklarını belirtti.

Tepe, "Sağlık anlamında son derece zor durumda olan ve belki de bundan sonraki tüm yaşamlarını yatağa bağımlı olarak geçirmek zorunda kalacak bu insanlarımıza yardımcı olmak amacıyla SGK tarafından ödeme kapsamında olmayan hastanelerin ihtiyaç fazlası karyolalar ile hayırseverlerden aldığımız desteklerle bu hizmeti sürdürmeye çalıştıklarını ifade ederek,  yaptığımız bu çalışma hem hastalarımız hem de bakımlarını üstlenen hasta yakınları tarafından büyük ilgi görmektedir” dedi.

HAYIRSEVER VATANDAŞLARA ÇAĞRI
Hastalarım manevi anlamda herkesin ilgi, bakım ve şefkatine muhtaç olduklarını belirten Tepe, “Maddi anlamda yaşlı ve yatağa bağımlı hastaların çok az şeylere ihtiyaçları vardır ama o az şeylere çok ihtiyaçları vardır. Sağlık hizmetinin yanında hastaların en çok ihtiyaç duyduğu malzeme ayarlanabilir hasta karyolalarıdır. Bu karyolalar yatağa bağımlı hastaların yatak yaralarının önlenmesinden beslenme durumunda rahat ettirilmesine kadar birçok kolaylık sağlamaktadır.” dedi.
Bu konuda destek bekleyen birçok hastalarının daha olduğunu belirten Tepe; “Onlar yaşamlarının geri kalan kısmını yatakta geçirecekler, bizden bekledikleri mucize değil yalnızca bedenlerinin rahat etmesini sağlayacak bir karyoladır. Bu uygulamamıza destek amacıyla ilimizde hayırsever vatandaşlarımızı ve özel kuruluşlarımızı destek olmaya davet ediyoruz.Verilen karyolalar hasta iyileşince veya vefat edince geri alınıp, sırada bekleyen yatalak hastalarımıza teslim edilmekte, böylece karyolaların sürekli hizmet vermesi sağlanmaktadır. Yatağa bağımlı olup ulaşamadığımız yatağa bağımlı hastalarımız var ise gerek evde sağlık hizmeti alabilmek için gerekse de ayarlanabilir hasta karyolası vb. imkânlarından yararlanabilmeleri için aile hekimliklerine veya Müdürlüğümüz Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezimize ( Tlf:(0464) 22149321-2122024-2122027) başvurdukları takdirde hizmetin gerektirdikleri kurumumuz tarafından yerine getirilecektir. Bugüne dek bizlere bu anlamda desteklerini esirmeyen bakanlığımıza, valiliğimize ve hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE