Liman Sahasında Futbol Sahası Rize'ye İhanettir!

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize limanının genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının Rize’ye ihanet olduğunu söyledi. 

Liman Sahasında Futbol Sahası Rize'ye İhanettir!
1137

Rize'de yıkılan Ekrem Orhon Futbol Sahası’nın yerine yapılacak yeni amatör futbol sahasının 28 Temmuz 2018 tarihinde ihale edileceği açıklanmıştı. Beş yıldır başka bir alternatif üretilemeyen top sahası bir yıl içerisinde tamamlanması düşünülerek futbol sahası valilik karşısı, liman yanındaki dolgu sahasında yapılması planlanıyor. 

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, yapılması planlanan futbol sahasının liman genişleme sahasına yapılmak istendiğini bunun şehrin; lojistik, istihdam, ihracat, üretim, ekonomik, sosyal, ticari, mimari açıdan geleceğine büyük bir ihanet olduğunu açıkladı. 

‘RİZE ORGANİK SERBEST BÖLGE PROJESİ’
Çillioğlu, Ovit tünelinin açılmasıyla ticaretin hareketlenmesini beklediklerini bununla beraberde limanın hareketleneceği ve büyümesi gerektiğini ifade ederek: “Tüm bu artı yatırımlara rağmen Türkiye Cumhuriyetinin Rizeli ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da rağmen liman genişleme alanında yapılması planlanan futbol sahasına anlam veremiyoruz. Yıllardır istihdam artırıcı proje üretemeyen Rize’de Rize ve bölge için ‘İnvest Turkey’ onaylı dev proje ürettik. Tüm bunlara rağmen ‘Rize Organik Serbest Bölge Projesi’ istihdam, üretim ihracat planlayan proje top sahasına kurban ediliyor.Proje kapsamında Rize ilinde yapılacak organik üretimleri il ve yurt dışına göndermeyi planlıyoruz.” dedi. 

‘RİZE İÇİN KIYIMIN HÂLÂ DEVAM EDİYOR’
Rize'nin kentleşme de geçmişten bugüne kadar çok ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden Çillioğlu, “Rize il merkezinin dar bir alanda kurulduğu yıllarda dönemin belediye başkanları yerel yöneticileri bu şehrin dağa değil, denize doğru büyüyebileceğini ön görerek denizi doldurdular. O zaman ki imkanlarla yöneticiler şehir merkezindeki Çaykur’u şehrin en uç noktasında bulunan yere Çaykur genel müdürlük binasının yapılmasının uygun olacağı kararını verdiler. Her hizmeti tam merkezde vermeye kalkarsak şehri trafik ve insanlarla boğarız. Bunu o gün düşünebilenlerin aksine ardından gelen belediye başkanları ve yerel yönetimler 3-5 kat verilen kat yükseklerini 7-9 kata çıkararak şehrin içindeki park alanlarını yok ettiler. Bu şehrin bir beton şehri olmasına izin verdiler. 
Yapılan imar plan hataları ve şehir planlamalarının yanlış ve sürdürülebilir olmadığı bir süreç yaşadık. Her belediye başkanı kendi planları dahilinde şehirde çalışmalar yaparken şimdi ki Rize ortaya çıktı. Rize için kıyımın hâlâ devam ettiğini görmekteyiz. Yapılan yeni projelerin tamamının şehrin merkezinde toplandığını trafiği düşünerek hazırlanmadığını, henüz yapım aşamasındayken projelerin eleştirildiğinin farkındayız ama ne yazık ki Rizeli olmayan Rizelilerin baskılarıyla yanlışta diretiyoruz” diye konuştu. 

‘BU HANGİ AKLA HİZMETTİR‘
Sahilde yapılması planlanan futbol sahası projesinin limanın genişleme alanında yapılacağı için karşı çıktıklarına ifade eden Çillioğlu, “İlimizin geleceği düşünülmeyerek hareket ediliyor. Beş yıldır başka alternatif üretilmeyen futbol sahası her yerde yapılabilir. Bu şehrin ekonomisi turizmi ve sanayisi için en önemli argümanlardan biri limandır. Mevcut limanın İyidere lojistik endüstriyel gelişme merkezi yapılana kadar gelecek yıllarda ilimize yeterli gelmeyeceği aşikardır. Batı emperyal güçler ile birlikte yurt içindeki işbirlikçilerin baskıları, ekonomiyi maniple çalışmalarına rağmen ülkemizin acilen üretim ve ihracat aşamasına geçmesi için limanın kısa sürede genişlemesi gerekmektedir. Daha işlevli hale getirilmesi gerekiyor. Bu günlerde aksine limanın genişleme alanında yapılacak futbol sahasını konuşuyoruz. Bu hangi akla hizmettir. Liman işletici firma olarak liman genişleme sahasına top sahası yapılmasının iptali için mahkemeye başvurmuştuk. Mahkeme; sadece top sahasının liman sahasında yapımını değil, top sahası ile birlikte mavi şehir denen deniz dolgu projenin bütünün yapımını da iptal etti. Gerekçe olarak ta top sahasının her yere yapılabileceği ama limanın her yerde yapılamayacağı olarak belirtildi. Ülke ekonomisi için kamu mallarına sahip çıkmak için iptal etti. Ama şimdi gelinen noktada 28 Temmuz 2018 tarihinde ihale edileceği açıklandı. Yanlıştan dönülmesi için biz konun takipçisi olacağız” dedi.   

‘LİMANIN YANINDA TOP SAHASI MI OLUR?’
Çillioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabineyi kurarken tamamen üretime dayalı, finans ağırlıklı icracı, üretim, istihdam, proje, ihracat gibi konularda ileriye dönük adımlar atacak planladığı bir kabine kurduğunu değinerek şunları söyledi. “ASKF başkanı, il müdürü, birkaç kişi istedi diye ülke ve kentimizin ekonomik geleceğine sessiz kalarak balta vurduramayız. Yeni hükümet icra temaslarına başlamasıyla konuyu önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a taşıyarak izah edeceğiz. Rize ki bir ziyaretinde 'Limanın yanında top sahası mı olur' dediğini biliyorum. Kendiside bu projenin yerine onay vermemiştir. Türkiye için vizyon projeler düşünen istihdam, ihracat, üretim konusunda gelecek önemde atılması planlayan adımlar düşünülürken biz ilimiz de kendi ayağımıza çelme takıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan üretim kaynaklarını baltalayan bu tip projelere sahip çıkmayacak. Zaten kendisi Limanın genişleme sahasına top sahasının yapımının uygun olmadığını da belirmiştir.”

Etiketler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Hemşin Belediye Başkanlığı İçin Kime Oy Vereceksiniz?
20 Ocak 2019 , 23:19
ANKETE GİT
3+7=