• 24 Eylül 2020 Perşembe
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  24 Eylül 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Meme Kanserli Hastalara Müjde!

Op. Dr. Süleyman Taş: Meme kanseri nedeniyle göğsü alınacak olan hastalara; aynı ameliyatta, kaybettikleri göğüslerini mikrocerrahi teknik ile geri kazandırıyoruz.

Meme Kanserli Hastalara Müjde!
Bu sayede kozmetik açıdan iyi bir sonuç elde ederken, hastaların memesini yitirmesinin yaratacağı psikolojik bunalımı engellemekte ve kanseri daha rahat yenebilmelerini sağlamaktayız."Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. Süleyman Taş, meme kanseri ile göğsünü kaybeden hastalara, kaybettikleri göğüslerini mikrocerrahi teknikleri ile geri kazandırdıklarını anlattı.Taş, yaptığı açıklamada, Rize`de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu tip ameliyatları artık rahatlıkla yapabildiklerini hastaların bilmelerini istediklerini söyleyerek şöyle devam etti:
 
 
44 yaşındaki hastamız meme kanseri nedeniyle genel cerrahi polikliniğimize başvurdu. Genel cerrahi servisince mastektomi (göğsün alınması) ameliyatı planlandı. Hastamızın yaşının genç olmasını ve kanserinin erken evrede yakalanmış olmasını göz önünde bulundurarak, hastamızın memesinin alınacağı ameliyatta aynı zamanda yeni bir meme oluşturulmasına karar verdik. Genel cerrahi ile beraber aynı anda dört saat süren bir ameliyata girdik. Hastanın kanserli göğsü alındıktan sonra, DIEP Flep dediğimiz mikrocerrahi teknik ile karnındaki fazla yağlarından yeni bir meme oluşturduk. Böylece hastamız hem karın yağlarından kurtulmuş oldu hem de aynı seansta alınan göğsünün yerine yeni bir göğüsle ameliyattan çıkmış oldu" 
 
 
Kanser hastalarında psikolojinin çok önemli olduğunu söyleyen Taş, " Bu hastaların kanseri yenmesinde en önemli etken moral. Çünkü hastanın morali düşük olduğu zaman vücut savunma sistemi zayıflıyor ve kanser hücrelerine yenik düşüyor. Böyle bir durumdayken hastaların kaybettikleri göğüslerini onlara geri kazandırmak çok daha önem arz etmektedir." dedi. 
 
-Rize`de ilk defa yapıldı
Meme kanserli hastalarımızın ameliyat ile göğüsleri alınırken aynı ameliyatta yeni bir göğüs oluşturulabileceğini (Meme rekonstrüksiyonu) bilmelerini istediklerini söyleyen Taş, kullandıkları tekniğin mikrocerrahi gerektirdiğini, Türkiye`de sayılı merkezlerde yapıldığını ve bu ameliyatı Rize`de ilk defa başarılı bir şekilde yaptıklarını belirtti.
 
Taş şöyle devam etti: "Meme rekonstrüksiyonu için bir çok teknik mevcuttur. Uygulanan teknikler hastaya göre değişmek ile birlikte temel olarak 3 farklı teknik mevcuttur; meme protezi, pediküllüflepler(TRAM flep, Latissimusdorsiflep) ve mikrocerrahi gerektiren flepler (DIEP flep, Glutealflep). Bu hastada uyguladığımız mikrocerrahi tekniğin diğer tekniklere avantajı ise, hastanın kendi dokularından bir meme oluşturulduğu için daha doğal görünümlü 

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE