• 03 Haziran 2020 Çarşamba
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  3 Haziran 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Nazıroğlu: Adaletsiz Vergi Düzeninin Değiştirilmesi Gerekiyor

Birlik Haber-Sen Rize İl Temsilcisi Ali Nazıroğlu, yüksek vergiler nedeniyle çalışanların mağdur edildiğini ifade etti.

Nazıroğlu: Adaletsiz Vergi Düzeninin Değiştirilmesi Gerekiyor

Nazıroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Anayasamızda belirtildiği haliyle herkesin mali gücüne göre vergi ödemek ile yükümlü olmasına rağmen daha maaşını almadan elinden alınan yüksek vergiler yüzünden çalışanlar mağdur edilmektedir” dedi.

Nazıroğlu, “399 sayılı KHK kapsamında ve çeşitli kanunlara göre İdari Hizmet Sözleşmesi ile çalışanlar, TRT’ de çalışan Kadro karşılığı sözleşmeli personeller, diğer devlet memurlarından farklı olarak Gelir Vergilerini net ellerine geçen maaş üzerinden değil kaba haliyle ifade etmek gerekirse brüt maaşları üzerinden yani ellerine geçmeyen para üzerinden ödemektedirler" diye belirtti.

Bunun sonucu olarak; Ocak ayı maaşlarından yüzde 15 gelir vergisi kesilirken, nisan ayında yüzde 20, Eylül ayında ise yüzde 27 gelir vergi kesintisiyle ocak maaşlarından 1000 lira daha düşük maaş alır hale getirilmekte ve yıllık 8 bin-10 bin lira vergi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Nazıroğlu, şöyle devam etti:

“Adil bir vergi sisteminin olmadığı ülkelerde gelişmişlik ve kalkınmadan söz edilemez. Kamu çalışanını hak ettiği refah seviyesine çıkarmak isteyen siyasilerin önünde bulunan vergi tasarısı ile bir imkân olduğunu ve bu imkânın iyi değerlendirilmesini istiyoruz. Adil, sosyal, hukuk sisteminin daha da güçlenmesi için tüm vatandaşlarına eşit ve kazançları oranında vergi sistemini getirme zamanıdır. Gün vergi adaletinin sağlanması için bir adım atma günüdür. Kanun yapıcıların bu hassasiyetle doğru kararlar vermesini, Adil olmayan her sistemin başarısız olacağını, Vergi afları ile vergi toplanamayacağını 
Birlik Haber Sen olarak hatırlatıyor ve diyoruz ki; 
1- Bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, özellikle 399 sayılı KHK kapsamında ve çeşitli kanunlara göre İdari Hizmet Sözleşmesi ile çalışan emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son vermek için bu çalışanların Gelir Vergisi Hesaplaması Brüt Maaş üzerinden değil Net Maaş üzerinden yapılsın, 
2- Mevcut vergi matrahları % 100 oranında artırılsın
3- Kamu çalışanının gelir vergisinin ilk basamak olan %15’e sabitlenmeli,
4- Taşeron olarak çalışanlar ve asgari ücretliler Gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Bu şekilde yapılacak olan bir düzenleme bizlerin yükünü hafifletecek, motivasyonumuzu ve verimliliğimizi artıracaktır. 

Nazıroğlu vatanını, milletini seven milli ve manevi değerlerine bağlı insanlar olarak devletin Gelir Vergisi hususunda kendilerine sahip çıkmasını isteyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 7
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE