• 08 Ağustos 2020 Cumartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  8 Ağustos 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Sektör Temsilcileri Kuru Çay Zammını Yeterli Bulmadı

DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya yüzde 15 oranında bir zam yaptı. Dünden itibaren geçerli olacak zam oranları sektör temsilcilerini memnun etmedi.

Sektör Temsilcileri Kuru Çay Zammını Yeterli Bulmadı

Sadece yaş çay girdisine son 2,5 yıl içinde yaklaşık yüzde 45’in üzerinde zam yapıldığını kaydeden Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan “Kuru çay’a yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil. Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk” dedi. Erdoğan “Yaş çaya zam geliyor, bütün girdilere; kömürüne, elektriğine her şeyine zam geliyor ama kuru çaya yaklaşık 2,5 yıldır zam yapılmadı. ÇAYKUR lider kuruluş olduğu için raftaki fiyatı diğer sektör temsilcilerini de bağlıyor. Dolayısıyla rafta ÇAYKUR fiyatlarının düşük olması bizim de düşük olmamıza sebep olup, bizi etkiliyor. Zam taleplerimizi 7-8 aydır sürekli yineliyoruz. İBB seçimlerinden sonra yaş çaya yapılan zam oranında bir zam yapılacağı söylendi ve yapıldı. Ama bizim için yeterli bir zam oranı değildir” dedi.

“HAKKI YÜZDE 25 ORANDA BİR ZAMDI”

Sadece yaş çay girdisine son 2,5 yıl içinde yaklaşık yüzde 45’in üzerinde zam yapıldığını kaydeden Başkan Erdoğan “İşçilikte ve diğer girdilerde de aynı oranda maliyetleri artmasına rağmen yapılan bu zam yeterli değildir. Şu an vatandaşın sofrasına gelen en ucuz temel gıda maddesidir. Hakkı daha yüksek oranda bir zamdı. İnşallah yakın bir zamda yine zam yaparlar. Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk. Yüzde 15’lik biz zam yapıldı. Yılbaşına kadar yapılacağı söyleniyor. Ama bizim 25 artı yılbaşına kadar bir yüzde 10 uygulaması daha olsaydı anca sektörü normale götürdü. Bu zam tarladaki çaya ya da sanayiciye rahatlık getirecek bir oran değil” dedi.

YENİ BİR ZAMLA TELAFİ EDİLEBİLİR
Beklentinin yüzde 25 oranında bir zam olduğunu ifade eden Rize Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy da “Yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil. Yüzde 25 oranında bir zam bekleniyordu. Daha sonra yeni bir zamla bu telafi edilir mi, bilmiyoruz. Ama çay sektörünün bitmeden bu zammın yapılması gerekiyordu. Zam az olduğu zaman özel sektör de piyasadan çayı düşük fiyattan alıyor. ÇAYKUR’un alamadığı çayı özel sektör daha düşükten alıyor. Özel sektöre yapılan zamla özel sektör kendi geldiğinde piyasadaki çayı düşük fiyattan alamayacak” dedi.

PİYASALARIN ARTIK YERİNE GELMESİ LAZIM

Sadece özel sektör tarafından değil müstahsil tarafından da olaya baktıklarını kaydeden Başkan Aksoy “Bugüne kadar ‘kuru çaya zam yapılmalı’ açıklamalarımızın altında da müstahsilin çayını devletin verdiği 3 TL’den satabilmesiydi” dedi. Seçimsiz artık bir dört yıl beklediklerini kaydeden Başkan Aksoy “Piyasaların artık yerine gelmesi lazım. Hükümet; enflasyon, işsizlik, ekonomi, yatırım, üretim bunlara yönelmeli artık. Siyaseti artık bir kenara koyalım. Vekilinden tutunda yöneticilerine kadar herkes ilinde ‘daha iyi neler yapabilirim’ bunları düşünmesi lazım” dedi.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafır
Misafır - 2 ay önce

Bende bir müstahsil olarak zammı az buldum doğrudur. Çay sektöründe özel sektorun var olması gerek rekabeti çaykur la yapıyor tabiikide çaykur devlet sektörü yalnız bu arada şunu unutmayalım. Özel sektör yaş çay alımlarında bu yıl vatandaşı gerek peşinde ve vadede bayağı ezdi. Yani olan vatandaşa oluyor fatura vatandaşa kesiliyor. Birde kaçak çayın ve çay ithalatının gümrüklerini yükseltip kendi öz varlığımızla değer vermeliyiz bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum. Sevgilerimle

Misafir
Misafir - 2 ay önce

Yaş çayi zaten yari fiyarina aliyor ozel sektor

ÇAY MÜSTAHSİLİ
ÇAY MÜSTAHSİLİ - 2 ay önce

11, 13 liraya torba çay satmayın. Paketleyip satın. Sizin zararınız kardan zarardır. Müstahsilden 1.60.2.00 tl çay al ondan sonra zarar ediyorum. 13.00 tl ye satacağına çayı sat 20 tl. ye yine devletin fiyatının altında. Seni zorlayan mı var 13. tl ye çay satmaya. Sömürdüğünüz yetmedi birde devlet aracılığı ile sömürtmeye çalışıyorsunuz. Size bu zam yeter de artar.

ADEM GENÇ
ADEM GENÇ @ÇAY MÜSTAHSİLİ - 2 ay önce

DOĞRU DİYORLAR, MALİYETLERİN EN AZ %30 ARTTIĞI ÜLKEDE, 3 YIL ÜZERİNE %15 ZAM AZDIR. BUNLARIN BEDELİNİ SANAYİCİ DEĞİL ÜRETİCİ ÖDER, BUNU İYİ DÜŞÜNELİM...