21.YÜZYILIN TİCARET MODELİ: NETWORK MARKETİNG


Dilek ALTUN

Dilek ALTUN

15 Mayıs 2017 Pazartesi 13:58

Lütfen bu köşe yazısını okumadan önce bir bardak çayınızı almayı unutmayınız. Çay keyfinde iyi okumalar dilerim..

Günümüzde teknolojinin hayatımızda çok yönlü olarak yer alması iş-ticaret ve yaşayış şeklimizi de değiştirmeye başladı. Sabahtan akşama kadar tv, telefon, internet sayesinde dünyada olan bitenden anında haberdar olan bizler her şeye çok kolay ulaşabilmeye başladık. Bir konu hakkında bilgi edinmek, istediğimiz zaman nerde nasıl tatil yapacağımızı belirlemek, değişik lezzetleri keşfetmek, alışveriş yapmak gibi  her türlü ihtiyacımızı en kolay biçimde  giderebiliyoruz. Tüm bunlar beraberinde  yeni ticaret modelleri oluşmasını sağladı.
    
Network marketing 21. Yüzyılın ticaret modeli olarak kabul edilmektedir.  Peki nedir network marketing? Ve kimler nasıl faydalanmaktadır bu yeni ticaret modelinden? Türkiye’de network iş anlayışı ne durumdadır? Şimdi bu sorularımızı cevaplandıralım.

Klasik ticaret modelinde, bir ürünün alıcıya ulaşması için birçok aşamadan geçmesi gerekiyor. Fabrikadaki X marka ürünün, fabrikadan markette rafa gelene kadar depo, nakliye, bayi, distribütör, reklam giderleri o ürüne eklenir ve 100 TL maliyeti olan ürünün değeri 180 TL olur. Böylece tüketici ürünü raftan daha pahalıya almak zorunda kalır. Çünkü aradaki 80 TL’lik bedel ürünün müşteriye ulaşmasına kadar ki aracılara ödenen bedeldir.

Network marketing sisteminde ise fabrikadaki 100 TL’lik X ürünü müşteri 100 TL ile firmaya üye olarak direk satın alır. Burada sadece tek bir aracı vardır o da serbest girişimcilerdir.  Böylece 80 TL ‘lik bedel farkı serbest girişimcilere pay edilir. Birçok güvenilir firma ürün iadesi garantisi sunmakta, ürünlerinin ulusal kalite ve sağlık belgeleri bulunmaktadır. Daha sağlıklı, daha ekonomik, daha çevreci ürünler tüketerek çok yönlü bir fayda sağlanmış olmaktadır.

Network marketing aslında  tavsiyeye dayalı bir satış yöntemidir. Günlük hayatta aslında hepimiz birer networkçüyüzdür. Ancak bunun farkında bile değiliz. Parfümümüzü, ayakkabımızı, kullandığımız bulaşık deterjanını dahi memnun kalınca etrafımızdaki kişilere önermekteyiz. Ancak bu öneri sonunda firma bize bir katkı sağlamaz. Eğer network marketing yapan firmaların ürünlerini kullanıyorsak ve onları önerip, kişilerin o ürünleri tüketmesine katkı sağlıyorsak işte o zaman firma bize tüm kapılarını açmaktadır. Böylece koskoca bir şirketin serbest girişimcisi olabiliyorsunuz. Hem de bir sermayeye ihtiyaç duymadan. 

Bu alanda kendini ispatlamış, 60 yıllık, 30 yıllık deneyimli firmalar dünya çapında bulunmaktadır. Avrupa’da kadınların %79’u doğrudan satış yöntemi ile ciddi gelirlere sahiptir. Avrupa ve Amerika’da network  üniversitelerde gençlere okutulan bir ders konusudur. 

Türkiye ‘de de network ticaret modeli çoğalmaya başlamıştır. Şimdiler de 100’ün üzerinde firma network marketing ticareti ile satış yapmayı daha avantajlı bulmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki, firmaların reklamlara ödediği büyük bedeller yerine tavsiye edilen ürün daha güvenilir bulunmaktadır. Çünkü bire bir, yani sıcak temas dediğimiz yöntemle ürün satıcıya ulaşmaktadır. 

Doğrudan Satış Derneği araştırmalarına göre Türkiye’de 1.5 milyondan fazla bağımsız girişimci bulunmaktadır. Dünya çapında 103 milyon kişi serbest girişimcilik yapmaktadır. 
Doğrudan Satış Derneği’ne üyelik hakkı kazanan ise ancak 9 üye firma vardır. 22 yıllık bir dernek olan DSD’ye üye olabilme kriterleri ise çok zordur.  Bu konuda tavsiyem şudur eğer bağımsız girişimci olmak istiyorsanız öncelikle DSD’ye üye olan firmalardan birini tercih edebilirsiniz. 

Network marketing ekip kurma ve ekibi yönetme işidir.  Siz kişisel önerileriniz ile gelir elde etmiş olursunuz ancak çevrenizin de kendi çevrelerine ulaşmasını sağlarsanız o zaman ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Yani 1 kişinin %100 çabası yerine 100 kişinin %1 çabası ile yüksek kar elde edilebilecek bir ticaret sistemidir.

Sürekli ve hızla değişen dünyaya ayak uydurmak için kendimize yeni iş alanları belirlemeli, başka gelir kaynakları yaratmalı ve çok yönlü olmalıyız. Çünkü değişimin gerisinde kaldıkça birçok fırsatı da kaçırmış olacağız ne yazık ki. Bu anlamda network marketing size bir çok fırsatı sunmaktadır. Bu yeni dünyanın içine girdiğinizde siz de daha fazlasını keşfedeceksiniz.  Balık suyu en son keşfedendir. Çünkü bütün hayatı boyunca suda yüzer. Bizler suyu erken keşfedenlerden olalım…

Miras hakkı olan yeni gelir kaynağı fırsatı
Sürekli kendini yenileme 
Daha araştırmacı ve bilinçli tüketici 
Yeni insanlar tanıma
İnsan ilişkilerini geliştirme
Başka kişilerin hayatına olumlu katkı sağlama
Gelecek kaygısı gütmeme
Vizyoner bir bakış açısı
Daha özgür bir yaşam ve iş biçimi
Özgüven

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kamer Anıl - 3 ay önce
Network kişisel gelişimin de bir parcası. Orneğin siz bir kitabı sevdiyseniz bunu baskalarina da onerirsiniz. Okuyanlar arasında kitabin yazarindan kahramanlarina,bir cok konuda bir sohbet imkani dogar.Cok haklısiniz network her zaman bizimle.