AK PARTİ VE SİYASET AKADEMİSİ


Azmi KANDEMİR

Azmi KANDEMİR

05 Aralık 2016 Pazartesi 11:12

Ak parti il başkanı Sayın AVCI’nın açacağı siyaset akademisi çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum. Siyaset akademisinde esas amacının, partiler arası dostluğun, vatandaşlar arası birlik ve beraberliğin, kardeşliğin pekiştirilmesi anlamına gelmektedir. Bunun yanında genel siyaset kültürünün vatandaşlar arasında gelişmesi anlamına gelmektedir. Siyaset, diğer bir adı ile politika olan sözün asil manası, poli çok demek, tik ise hareket demek olan genel anlamı ile çok hareketli olmak demektir. Siyaset, bütün mesleklerin üstünde millete hizmet anlamını ve ülkeyi tümü ile iç ve dış münasebetlerde koruma, savunma halka hizmet sunma anlamını taşımaktadır.

 

            Siyaset, her ferdin serbest ve özgürce hareket ederek karar verme tarzıdır. Kişilere şahsiyet kazandıran diğer bir anlayışı ile kişi güven duygusunu arttırma yönünü de kuvvetlendirir. Zamanımızda bazı kabile ve karabet derecesi bir birlerine yakın olan kişi akraba fertleri aynı görüş içinde aynı siyasi partiyi destekleme amacını taşımakta ve kişi özel görüşü ikinci planda tutulmaktadır. Bu davranışın gelenek halinde bir tutum olduğu bilinmeli ve şahıslarının da siyaseti tanıma, değerini anlama ve görevini de, adam sende gibi bir düşünce ile kabullenen kişilerin siyaset akademisi gibi bir uyarıya ihtiyaçları olduğu da burada önemini göstermektedir. Gelenek haline gelmiş bu alışkanlığın siyaset akademisinde ele alınması insanlara gerçek bir yol göstermesinin amacını taşımalıdır.

 

            Siyasi anlayışta öfkenin, kinin, kızgınlığın yeri olmadığı bilinmeli, karşılıklı olarak meydana gelen etkilere tepki ve aksiyona da gerekli reaksiyon göstermekte aşırı davranışın, kızgın olmanın, jest ve mimik hareketlerindeki değişmenin, el, kol hareketlerine hız vermenin, kaba kuvvet kullanmanın yeri olmadığı da bilinmelidir. Bu gibi istenmeyen davranışların tek nedeninin de, kişinin konu ile ilgili bilgilerinin azlığı ve savunmasını yeterli şekilde yapamamasından kaynaklandığı da bilinmelidir. Siyaset bilincinin varlığı ile ülkeyi idare edecek kişilerin seçilmesinde seçmenlerin sorumluluğu üzerinde durulmalı, seçilecek hizmet erbabında adil, doğru, tarafsız, sevecen, sadelik, kibirlenmeme, halka yakınlık duygusu, sevilme, üzülme yönlerinin varlığı en önemli meziyetler olarak bilinmeli ve bunun yanında da genel kültürünün varlığı ön sıralarda tutulmalıdır.

 

            Sayın Avcı’ya bu siyaset akademisi çalışmalarında başarılar dilerken, bu hizmetleri eğitim yönünden yürütecek olanların da tecrübeli, bilgili, tarafsız olmalarını öneriyorum. Bunun yanında, üst düzey parti ve kişilerden gelecek programlardan bahsederken, oluşacak olan öğretim programında tabandan ve seçmenlerden de bazı istenen dileklere havi bilgilerin gündeme konmasına da değer vermelerini ifade etmek istiyorum. Sözlerime son verirken siyaset akademisi ismi ile övünmenin yanında bu kursun verilecek ve alacak olanlara da başarılar diliyor, kendileri, için çok önemli bir konu olduğunu da belirtmek istiyorum. Tekrar, bu kurs için, başta Sayın Ak Parti İl Başkanı AVCI’ya ve çalışacak, görev alacaklara da başarılar diliyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.