HER HAYIRDA BİR ŞER- HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR


Azmi KANDEMİR

Azmi KANDEMİR

02 Ağustos 2016 Salı 12:30

İnsanlar arasında söylene gelen bir sözdür. Gerçek olmasaydı bu söylem erken sönerdi. Meydana gelen her olay ve olanlarda, her şerde bir hayır ve her hayırda bir şer olacağı denenmiş ve zaman içinde bunun gerçek oluşu da kanıtlanmıştır. Bir şer ve hayır dışında, kısa sürede kişinin gördüğü bir huzur ve rahatlama da buna atfedilmektedir. Bir kişinin ilgili olayla ilgisi de zaman içinde daha huzur verici bir olayın varlığında da geçmişteki hayır ve şerin sonucu olarak ifade edilmesi de bir alışkanlık sonucudur.

            Ülkemizde de çok üzücü olan ve zarar veren bir olayın sonunda, bunu fırsat bilerek ve zamanı gelmiş gibi düşünerek yeni gelişim ve değişmeleri o olaya atfederek ve fırsat bilerek, her şer’in bir hayırı vardır yorumu yapılır. Bir şer ve hayır olayının kişi için önemi olduğu kadar, ülke için de genel şer ve hayırların sonucunun yararlı olacağı düşünülmelidir. 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması sonucunda gereklki ve önemli fırsatları değerlendirerek ülkemizde milletimiz için yararlı olan reform ve değişikliklerin yapılması da bu şer hareketin hayra dönüşmesine ve döndürülmesine bir vesile teşkil ettiği de açık olarak görülmekte ve demokrasinin kökleşmesine sağlam bir adım atıldığının başlangıcı olmuştur.

            Ülkemiz için çok zararlı olacağı düşüncesi ile alınan tedbirlerle darbenin bastırılması sonucu alınan yeni kararlar ve gelişmeler de yaralı olduğu düşüncesi ile bi şer hareketin bir noktada hayırlı sonuca ulaştırılmasının da ülke adına çok büyük adımları atılmasına vesile olmuş ve 2023 yılına ulaşmanın temel esaslarının çizilmesini sağlamıştır. Bu darbe karşısında milletimizin ve değerli gençliğimizin sayın cumhurbaşkanımızın daveti ile sokaklara dolması da halkın birlik ve beraberliğinin ne büyük bir bağlılık olduğunu ifade etmiştir. İlgili yetkili devletimiz amirlerinin bu olay sonucu aldıkları önemli tedbirlerle yaptıkları yeni değişiklikler 2023 yılına ulaşmanın yolunu çizmiştir. Bu vesile ile vatan hainleri temizlenmiş ve ülkemiz bu rezillerden kurtarılmıştır.

            Bu darbe sonucunda da her parti gerçeği görerek takdire şayan olan bir birlik ve beraberlik içinde kenetlenmiş ve olaylara müşterek direniş göstermişlerdir. Çok açık olarak bir gerçek ortaya çıkmış olmaktadır ki, ülkemiz her hangi bir tehlike karşısında bütün bir milletimizin ve parti demeden bir noktada birlik ve beraberlik ruhunun varlığını göstermiştir. Bu davranış ile Türk milletinin sarsılmaz varlığı tüm dünya ülkeleri tarafından da bir kez daha anlaşılmış ve kanıtlanmıştır. Bütün milletimizin, bu şer davranış karşısında birleşimi de hayırlı bir gelişimin başlangıcı olmuştur. Sayın cumhurbaşkanımız geçmiş terihte ülkemizde mevcut olan vesayet anlayışını ortadan kaldırmış ve mahalli olarak, özellikle re askeriye içinde milletten ayrı okul, hastane ve sair kuruluşlar da tarafsızlık anlayışı içinde tüm halkımıza açık duruma getirilmiştir. Bu günden itibaren askeriyemiz de halkımızla barıştırılmış ve askeri okul, hastane ve diğer kuruluşlarda da halkımızla birleşme sağlanmıştır. Askeri okullara ve diğer müesseselere de tüm halkımızın girmesi, eşit muamele görmesi sağlanmış, asker ve genelkurmay sivil iktidarlara bağlanmış, askeri şura da sivilleştirilerek halkımızın yetkililerine de kapıları açılmıştır. Kısaca, bu değişikliklerle asker millet kucaklaşmış oldu. Müşterek ve halk, millet adına alınacak her kararın müşterek verilmesi de temin edilmiş olmaktadır. Bütün halkımıza ve gençliğimize sağlık dileklerimle.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.