Burak TURGUT

ÖNCE SAĞLIK, EĞİTİMİ DE UNUTMAMALI

  • 0
  • 0
  • 6561
Yazı Boyutu

Ülke olarak zor bir Eğitim-Öğretim dönemi yaşıyoruz. Sadece öğrenciler değil öğretmenler, idareciler ve veliler de bu süreçten etkileniyor. Bilindiği üzere ülkemizde de Corona salgınını önleme tedbirleri kapsamında okullar 2 hafta süreyle tatil edildi. 

Peki öğrenciler ne yapacak?

Bu süreci maalesef tatil olarak görenler var. Bu süreç tatil değil tedbirdir. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerimizin eğitimden geri kalmaması için tüm senaryoların hazır olduğunu belirtti. Öğrencilerimize EBA ve TRT üzerinden gerekli eğitim desteği sunulacak. 

Öğrenci ve velilerimizin bu süreçte insan kalabalığından uzak durup “kendilerine zaman ayırmaları” ve dinlenmeleri gerekmektedir. Bu süreçte evde sıkılan öğrencilerimiz olacaktır. Anne baba, çocuklara bu sürede her ‘Canım sıkıldı’ dediğinde hemen ‘bilgisayar ya da tabletini al” asla dememelidir. Çocuklar evde konu eksikleri varsa onları tamamlamalıdır. Kültür ve sanatla ilgilenmeli yaşına uygun filmler izlemeli, resim çizmeli, hikaye yazmalı, vaktini güzel değerlendirmelidir. Ayrıca sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz de eğitime ara verilen bu dönemi fırsata çevirmeli ve kitapla olan bağlantısını koparmamalıdır.

23 Mart Pazartesi gününden itibaren başlayan ikinci haftada ise (EBA) bu süreçte ders ortamını evlere taşıyacak ve uzaktan eğitim başlayacak. Öğrencilerimize dersleri kendi sınıf öğretmenleri değil, alanında uzmanlaşmış öğretmenler anlatacak. Uzaktan eğitim mevcut kanallar üzerinden değil, yeni birkaç kanal üzerinden olacak. 

EBA’nın hem iOS hem de Android için mobil uygulamaları geliştirilmiş durumda. Akademik Destek için de ayrı uygulamaları var. MEB tüm mobil operatörlerle anlaşma yaptı ve EBA içeriklerine aylık 3 GB’a kadar ücretsiz erişim imkânı sağlandı. 

Ayrıca EBA sadece öğrenciler için değil Her öğrenci ve öğretmeninde kullacağı çok geniş bir platform haline gelmiş durumda. 

Bu süreçte ayrıca “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank evde vakit geçirenler için Tübitak’ın dergilerini ücretsiz erişime açtıklarını belirtti.

Veliler ve öğrencilerin tüm bu süreçte neler yapacaklarını Eğitim Bilişim Ağı, "eba.gov.tr"  ve bakanlığın internet sitelerinden takip edebilirler.

Yine EBA üzerinden “Sıkça Sorulan Sorular” başlığı altında merak edilen her şey ayrıntılı şekilde anlatılıyor.

Önce sağlık, eğitimi de unutmamalı.

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları

ÖNCE SAĞLIK, EĞİTİMİ DE UNUTMAMALI

  • 0
  • 0
  • 6561