SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜNDE RİZE YEŞİLAY


Bayram Ali KAVALCI

Bayram Ali KAVALCI

09 Şubat 2018 Cuma 16:07

Bugün Dünya Sigarayı bırakma günüdür. Geçmişte, Rize’de gönüllü olarak yıllarca temsilciliği ve hiç bir faaliyeti bulunmayan,  Yeşilay Cemiyetini beş parmağın sayısını geçmeyen arkadaşımla yıllar sonra Türkiye Yeşilay Cemiyetini kurduk. O dönemin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı beyin bizlere sağlamış olduğu destek ve katkılarıyla, Malkoçoğlu olarak bilinen, Türkiye’nin en ünlü sinema artisti, gönüllü Yeşilaycı Cüneyt Arkın’ı madde bağımlığının zararları konulu konferans vermek üzere Rize’ye getirmeyi başardık.
İsmail Kahraman Kültür Merkezinde 2000 bin kişinin katıldığı ve büyükizdihamın yaşandığı, bu konferansta Cüneyt Arkın’ı dinlemek ve görmek için, yüzlerce genç öğrenci, eğitimciler, öğrenci aileleri ve din görevlileri artist Cüneyt Arkın’ı dinleyip, bol, bol fotoğraf çektirme imkânını elde etmiş oldular. Medyada ve RizecaddelerindeCüneytArkın’ıngelişi müthiş bir görsellik, ulusal ve bölge medyasında önemli yer almış oldu.
Yine, uzun yıllar Trabzon KTÜ Farabi Hastanesi Eski Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü’yü Rize’ye davet ederek, Üniversitemiz, Liselerimiz ve Yüksekokullarımızda zararlı maddeler ve başta sigaranınzararları konusunda konferanslar vermesini sağladık. Buradan Prof.Dr. Tevfik Özlü hocamıza ve daha isimlerini yazamadığım onlarca doktor ve eğitimciye, yine benimle birlikte yıllarca koşturan başta yazar İsmet Kösoğlu ve diğer gönüllü arkadaşlarıma hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. 
10seneye yakın, gönüllü olarak hiçbir maddi kaybımı düşünmeyerek yapmış olduğum Yeşilay Rize Temsilciliği görevimi kendi isteğimle,  zamanımın yetersizliği başta olmak üzere, daha kapsamlı ve daha etkili hizmetler verilmesi için, O dönemki Yeşilay Genel Genel Merkezi yönetimden affımı isteyerek bu sorumluluk görevimi bırakmış oldum. Fakat ömrüm boyunca Yeşilay gönüllüsü olarak Yeşilay’a katkı sağlamaya devam edeceğimi ifade ettim.
Yeşilay Temsilcisi olduğum dönemde teklifim sonucu, kendisiniYeşilay’a kazandırdığım, Yeşilay Cemiyetinin bugünkü Rize Şube Başkanı Selim Kandemirbey ve beraberinde, Recep Tayyip ErdoğanÜniversitemiz,Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Hasan Türütbey hocamız ve Rize Yeşilay YK bulunan diğer gönüllü Yeşilay kadroları artık çok daha güçlü, çok daha kapsamlı ve faydalı hizmetler vermeye devam ediyorlar. Rize’de bu hayırlı hizmetin oldukça güzel bir noktaya gelmesinde emeği gecen herkesi tebrik ediyorum. Artık, Yeşilay’ınRize’ye veYeşilay’a yakışır birhizmet şubesi bulunmaktadır. Bu kalıcı güzelofisiYeşilay’akazandıran,Rize Belediye Başkanı Prof. Dr.ReşatKasap beye teşekkür ediyorum. 
Bugün 9 Şubat,  Bü¬tün dün¬ya¬da “Si¬ga¬rayı Bırakma Gü¬nü” ola¬rak kut¬lan¬mak¬ta¬dır. Tü¬tü¬nün teh¬li¬ke-le¬ri, tü¬tün en¬düst¬ri¬si¬nin ti¬ca¬rî uy¬gu¬la¬ma¬la¬rı ve Dün¬ya Sağ¬lık Ör¬gü¬tü’nün tü¬tün sal¬gı¬nı ile mü¬ca¬de¬le¬de ne¬ler yap¬tı¬ğı ko¬nu¬sun¬da bil¬gi¬len¬dir¬mek ve dün¬ya¬da ya¬şa¬yan in¬san¬la¬rın sağ¬lık¬lı ya¬şa¬ma hak¬la¬rı¬nı sa-vun¬mak ve ge¬le¬cek ne¬sil¬le¬ri ko¬ru¬mak adı¬na ne¬ler ya¬pa¬bi¬le¬cek¬le¬ri¬nin tar¬tı¬şıl¬dı¬ğı, si¬ga¬ra¬nın za¬rar¬la¬rı-nın ve ko¬run¬ma yol¬la¬rı¬nın topluma an¬lat¬ıldığı gündür. Dünya Sağlık Örgütün yapmış olduğu en son çalışmalar sonucunda, sigaranın pek çok zararından biri de, içindeki radyoaktif maddelerin soluma yoluyla insan vücuduna alınmasıdır. Hepimize sigarasız bir yaşam, sigarasız bir çevre ve aile diliyorum. b.a.k.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.