CHP’nin Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun İl başkanları ortak açıklamada bulunarak, 2 Haziran’da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılmaları için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Rize’de Kamp Nerelerde Yapılabilir? Rize’de Kamp Nerelerde Yapılabilir?

“ÇAY BÖLGENİN EKMEĞİDİR”
Karadeniz’de 6 il başkanlığının ortak açıklamasında, “26 Nisan 2024 tarihinde ortak basın açıklaması yaparak Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in 19 Nisan tarihinde Pazar’da yapılan mitingde belirttiği gibi ayrıca ziraat odalarının da maliyet hesaplamalarına göre yaş çay alım fiyatının destekleme hariç asgari 25 TL olması gerektiğini belirtmiştik. Yaş çay alım fiyatı 11 Mayıs tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığının sosyal medya hesaplarından Yaş çay bedeli 17 TL Destekleme 2 TL olarak açıklanmıştır. Çay bölgenin ekmeğidir, geçim kaynağıdır. Bu nedenle; Yaş çay alım fiyatının açıklanmasının ardından çay üreticileri meydanlarda, çay fabrikaları önünde, çay tarlalarında tepkilerini gösterdiler.” 

“EKMEK FİYATI KABUL EDİLEMEZ”
“Üreticilerimiz, açıklanan yaş çay alım fiyatını kabul etmediklerini, reddettiklerini söylediler. Kriz var, para yok diyenler de sarayı kapatın çay üreticisinin hakkını verin dediler. Çay üreticisi sadaka istemiyor, hakkını istiyor. Çay üreticisi ekmeğinin karşılığını istiyor, geçinmek istiyor aç kalmak istemiyor.  Çay üreticisi Yaş Çay alım fiyatının en az 25 TL olmasını istiyor.  Organik tarımla uğraşan üreticiler haklarını istiyor. Mevsimlik çalışan işçiler kadro istiyor. Ekmek fiyatlarının son bir yılda % 150 arttığı, Kuru Çay Fiyatlarının % 224 arttığı , Nisan Enflasyonunun % 68 olduğu ve aşırı yüksek enflasyonun olduğu bir dönemde Yaş Çay alım fiyatlarının % 54,5 artması kabul edilemez. Çay üreticisi 1 kilo çay satıyor , 1 Bardak çay içemiyor. Bir kilo çay satıyor 1 ekmek alamıyor. Çay toplama Maliyetini düşürürseniz Çay üreticisinin 1 ekmek alabilmesi için 1.5 kilo çay satması gerekiyor. Çay Üreticisinin bilinçli bir şekilde yoksullaştırılmasına ve mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Bunu engellemek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Çay Türkiye Cumhuriyetinin bir projesidir. Cumhuriyetin ürünüdür. Milli ve stratejik bir üründür.” 

“ÖZEL ÇAY ÜRETİCİLERİNİN SESİNİ DUYURMAYA GELİYOR”
Genel Başkanımız Özgür Özel’in dediği gibi ‘Bıçak çay üreticisinin kemiğine dayandı’. Çay üreticilerinin haklı tepkilerini duyan Genel Başkanımız çay üreticilerinin seslerini daha güçlü duyurmak için Rize’ye geliyor. 
Sayın Genel Başkanımız 02 Haziran Pazar Günü Saat 13.30 ‘da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Çay üreticileri ile bir araya gelecek ve Çay Üreticilerinin tepkilerine ses olacak. Taleplerini dile getirecek.

“ÇAYIMIZA SAHİP ÇIKALIM”
02 Haziran günü Çay tarım bölgesinin her yerinden vatandaşlarımız üreticilerimiz ‘bezduk, darlanduk’ demek için Rize’de yapılacak Çay mitingine gelecekler. Ve Türkiye ittifakı çağrısını yaparak tüm vatandaşlarının sorunlarını meydanlarda, alanlarda dile getiren Genel Başkanımız Özgür Özel ile buluşacaklar. Tüm vatandaşlarımızı, çay üreticilerimizi haklı tepkilerini duyurmak için 02 Haziran Pazar Günü Saat 13.30’da Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında yapılacak Çay Mitingi’ne bekliyoruz. Gelin taleplerinizi güçlü bir şekilde duyurun. Gelin hep birlikte Çayımıza , geleceğimize, ekmeğimize sahip çıkalım. Mitinge katılım için İl ve İlçe başkanlıklarımız tarafından araçlar kaldırılacaktır. Çay üreticilerimiz , vatandaşlarımız İl ve İlçe başkanlıklarımızla iletişim sağlayarak mitinge katılım sağlayabileceklerdir.” denildi.

Muhabir: YUSUF KÜÇÜKAYDIN