Pokut Yaylası'nda Ulaşım Kabusu! Pokut Yaylası'nda Ulaşım Kabusu!

Bütün kurumların karşı çıktığı halde ekmek zammı kararı alan Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin aldığı fiyat artışı kararını değerlendiren CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaptığı açıklamada, “2023 başından bu yana ekmeğe yüzde 150’nin üzerinde zam gelmiş. Çaya yüzde 54,5 zam verilirken, çayın başkenti olan Rize’de diğer tüm illerden daha pahalıya ekmek almak zorunda bırakılması kabul edilebilir değil. Yaş çaya yüzde 54,5 zam yapıyorsun. Geçen sene 2 ekmek alabilen vatandaş, şu an 1,5 ekmek alabiliyor. Kaldı ki üreticinin çaydan aldığın 17 TL üreticinin eline de geçmiyor giderleri var” dedi. 

"ZAMMIN TEK SORUMLUSU FIRINCILAR DEĞİL"
Ekmekteki artışın elbet konuşulabileceğine değinen Başkan Deniz, “Böyle bir zammı, bütün paydaşların ortak kararı ile alması gerekiyordu. Ayrıca vatandaşlardan da görüş alınması gerekiyordu. Nasıl ki hükumetin çay üreticilerinden sabır, fedakarlık bekliyorsa diğer herkesten de fedakarlık bekleniyor. Ama tabi ekmeğe yapılan zammın tek sorumlusu fırıncılar değil, sonuçta şu an ülkede ciddi bir artan enflasyon var” diye konuştu.

"TARIM ÜLKESİNDEN ÇIKMIŞIZ"
Başkan Deniz, sözlerini şöyle tamamladı: “Trabzon’da, Artvin’de, Giresun’da ekmeğin kilosu 40 TL, Rize’de 50 TL olmasının maliyet açısından da çok mantıklı değil. Çünkü Artvin Rize’den daha uzak bir yerde. Çok mantıklı gelmiyor, doğru görmüyoruz. Bu da sadece esnafımızı suçlu ilan edeceğimiz durum değil. Büyük resmi görmemiz gerekiyor. Kötü yönetilen bir ülke, tarım ülkesinden çıkmışız. Buğdayın anavatanı olan ülke yurt dışından buğday ithal eder duruma geldi. Her türlü tarım ürününü ithal ediyoruz, doğal olarak maliyet artışı yaşanıyor. Ama tabi çay üreticilerinin yüzde 54,5 zam aldığı yerde, ekmeğe bir yılda yüzde 150’nin üzerinde zam yapılması kabul edilebilir değil.”

Muhabir: ENVER KALENDER