• 09 Ağustos 2022 Salı
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    9 Ağustos 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Amlakit Yaylası

Muhteşem doğasıyla Saklı bir cennet Amlakit yaylası.

Amlakit Yaylası

Amlakit yaylası

Çamlıhemşin ilçe merkezine 54 km. uzaklıktaki yaylanın rakımı 2050`dir. 

Günümüzde daha çok tatil amaçlı gidilmekte. Elektrik var. Çamlıhemşin`den Sal-Pokut-Hazindak üzeri yaya gidilirse 25-30 km. Eğer, Çamlıhemşin`den Elevit üzeri, Trovit yaylası aşılarak Palovit yaylasına inilince dere içi aşağı doğru hareket edilirse 50-60 km de varabilirisiniz. Hareket noktası Pazar ilçesi. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Yaya, Pokut üzeri tercih edilebilir. Alternatif olarak Ayder`den Hazindak`a buradan da Amlakit`e orman için patika yol ile 10 km de varılabilir. Bu orman için patikaya 2011 yılında araç yolu açıldı. 

Amlakit coşkuyla kutladığı Vartavor şenliğiyle ünlüdür. Amlakit, Palovit Vadisi’nin bal ambarları olarak bilinen Meğo’ya geçiş noktasındadır. Bu vadiye geçişle birlikte,Palovit’in en tehlikeli bölgelerine girilmiş olur. Bitki örtüsü zaman zaman insanların ulaşımını aksatabilir. Amlakit yaylasına beş yıl önce yapılan araç yolu daha çok insanın yaylaya gelmesine olanak tanımışsa da, bu vadinin ekolojik dengesini tahrip eden bir seyir almıştır. Zilkale civarında yer alan Palovit Şelalesinden yeni yapılan dere yolu 2011 de hizmete girmiştir. Artık yaylacılar Amlakit`e ulaşmak için Elevit-Trovit yolundaki Horon Geçiti`ni aşmak zorunda kalmayacaklar.

Dere yolu sayesinde kar nedeniyle geç açılan erken kapanan Horon geçiti aşılmak zorunda kalınmıyacak ve Amlakit Yaylası`nın yaz ömrü biraz daha uzayacak. Dere yolu Palovit yoluna bağlanırsa Palovit-Meleskur-Apivanak Yaylaları içinde olumlu olacağı kesin. Bu yol için Palovit Vadisi`ne dokunma diye bir çok kampanya başlatılmış fakat gene de yolun açılmasına engel olunamadı. Amlakit yaylası halen, Aşağı Vice, Hala, Habak köyleri tarafından kullanılmaktadır.

Ulaşım: Çamlıhemşin
Rakım: 2050 mt


 

YORUM EKLE