• 19 Ocak 2022 Çarşamba
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    19 Ocak 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Anzer Yaylası

Doğu Karadeniz’in en nadide Yaylası Anzer Yaylası..

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası ,Rize ili,İkizdere ilçesi`ne bağlı,Doğu Karadeniz’in en nadide ve doğası bozulmamış, adeta bir çiçek cümbüşü olan bir yayladır.Anzer yaylası dünyanın bir çok ülkesinde de bilinmektedir bu bölgemizin tanınmasında ise en etkili olan doğası ve dillere destan olan Anzer balıdır. 

Anzer’e bağlı ballı köy ve çiçekli köy olarak ikiye ayrılan 500 hanelik bir yerleşim yeridir.

Anzer, İkizdere`nin en güneyinde yer alır.Anzerde karasal iklim hakimdir.
Anzerde başlıca geçim kaynakları:hayvancılık ve arıcılıktır
 
Anzer yaylası (Lazca: Anzeri Gola), Rize`nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayladır. Çiçekliköy veya Ballıköy olarak da bilinir. .

 
 
Doğası ve sağlığa yararlı Anzer balının üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. 1991 yılında bakanlar kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş olup 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir.
 
 
Doğu Karadeniz’in Zengin flora ve faunasıyla görülmeye değer bölgelerdendir. Ayrıca, alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt iline, diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar.
 


  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 ay önce

Ne yapmış Mesut yılmaz ülke için macarda yumrukmu yemiş de adı havaalanına verilecek koca anavatan partisini bitiren adam