• 09 Ağustos 2022 Salı
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    9 Ağustos 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Avusor Yaylası

Rize`ye gelipte yaylalara gitmeden dönmek olmaz...

Avusor Yaylası

Avusor Yaylası
Avusor Yaylası Çoğunlukla taş evlerin bulunduğu bir yayla. Kemerli Kaçkar Tepesinin ve Altıparmak Dağları`nın alt kısmında yer alıyor. 2300 m yükseklikeki bu yaylada iki kafe ve bir bakkal bulunuyor. Kafeye ait tuvalet de mevcut. Yaylada çadırda kalmak isterseniz akşam bu kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Ayder`e yakınlığı nedeniyle her gün ziyaretçilerin uğradığı bu yayla, tırmanış yapan dağcıların da geçiş noktası. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlere alışkın olan bu yaylada, kendinizi rahat hissedeceksiniz.

 


NASIL GİDİLİR?
Avusor Yaylası’na ulaşabilmek için Ayder Yaylası`ndan minibüse binmeniz gerekiyor. Minibüslerin saatleri var ama kişi sayısı az olduğunda daha geç kalkabiliyor ya da tamamen dolduğunda daha erken. Ayder Yaylası`na gelmek için ise Rize`den kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Ayder Yaylası’na Pazar’dan sürekli, Rize`den ise sabahları (9-10-11) direkt minibüs var. Rize`den Ayder 80 km ve 1.5 saat sürüyor. Rize-Çamlıhemşin 60 km, Çamlıhemşin-Ayder 20 km. Ayder-Avusor arasındaki toprak yol oldukça kötü durumda. Arabanızla geliyorsanız çıkmakta zorlanabilirsiniz. Minibüsle 1 saat süren 11.5 km’lik bu yolu yürüyerek de çıkan dağcılara rastlayabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ PARKURU

Karşısına geçmeniz gerekiyor. Geçtikten sonra solunuzdaki tepenin kenarındaki patika yolu uzaktan göreceksiniz. Göremeseniz bile yayladakiler size mutlaka yardımcı olacaktır. Tepeye doğru ilerlerken sağ tarafınızda yaylanın elektriğinin üretildiği dinamoya rastlayacaksınız. Tepedeki patikada yürüdükçe yavaş yavaş yükseleceksiniz ve şanslıysanız yaylanın girişine kadar sokulan sis bulutunu seyrederek ilerleyeceksiniz. Çok sık ziyaret edilen bir göl olduğu için patika oldukça belirgin. Dobecelezane Gölü’ne, Avusor Gölü, Kemerli Göl ya da Büyük Göl dendiği de oluyor. Dobecelezane, Lazca bir isim. Tam anlamını maalesef öğrenemedik. Soğuksu ya da Parlaksu diyenler oldu. Soğuksu olma olasılığı yüksek çünkü gölün suyu gerçekten çok soğuk, ayağınızı sokup keyif yapmak istiyorsunuz ancak 1-2 dakika bile dayanmak zor. Gölün bulunduğu yer 2670 m yükseklikte.

Rakım: 2420 m
Yaylda ki Ev Sayısı: 75-80
Yaşam Üniteleri: Bakkal, Kahvehane, Pansiyon var.
Rize`nin Hangi İlçesine Bağlı: Çamlıhemşin 
 

 
 Avusor Yaylası Doğa Tutkunlarının Gözdesi
09 Eylül 2012 Pazar 14:51
Avusor Yaylası Doğa Tutkunlarının Gözdesi
Yaz aylarında yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu Karadeniz yaylaları, doğa tutkunlarının ziyaretçi akınına uğruyor.
Yorum : 0

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal erdem
kemal erdem - 6 ay önce

Ben bu yayla bilgilerini kuzeymavi den okumuştum.Bir çalışmam vardı.ikinci kaynak ararken aynı şeyleri görmem bana fayda sağlamadı..ama güzel olmuş... kuzeymaviye de teşekkürler size de.:)