• 20 Ekim 2019 Pazar
  • Rize
    AÇIK
  • 00:00
    20 Ekim 2019 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

İpsiz Recep

İpsiz Recep kimdir

İpsiz Recep

Rize’nin Portakallık Mahallesi’nde 1878 yılında doğan İpsiz Recep’in annesi Cemile, babası Hüseyin’dir.

CESARETİ TAKDİR EDİLEREK İPSİZ LAKABINI ALDI

Emiroğullar’ından olan İpsiz Recep genç yaşında çalışmak için İstanbul’a gider. Yelkenli teknesiyle Boğaziçi’nde çalışmaya başlar. Yanında çalışanlara eziyet eden Rum ve Ermenileri zararsız hale getirir. Orada çalışmalar arasında huzuru temin eder. İpsiz Recep’in bu tür çıkışları halkı, ya haklı ya haksız diyecek şekilde yaratışı nedeniyle yaptıkları ataklar neticesinde çevresinde sayılır, sevilir, cesareti takdir edilerek ipsiz lakabını alır.


15 ARKADAŞIYLA FRANSIZ GEMİSİNİ TESLİM ALDILAR
İpsiz Recep’in huzuru temin edip, çalışmaya başladığı zaman istiklal harbi patlar. İpsiz Recep onbeş arkadaşı ile birlikte İstanbul’dan ayrılıp Kefken Adası’na gelir. Arkadaşlarıyla birlikte dinlendikleri bir zamanda yabancı bandıralı bir geminin kendilerine doğru geldiklerini fark ederler. İyice yanaştıkları zaman geminin Fransız olduğu anlaşıldı. Onbeş arkadaşlarıyla birlikte gemiyi çevirip, teslim alırlar. Gemiyi Sakarya Nehri’ne kadar getirip zamanın Karasu Bucak Müdürü’ne teslim ederler. Geminin arpa yüklü olduğu görülür. Bu hareketinden sonra İpsiz Recep Karasu’da karargah kurup Ankara ile irtibat sağlar. Ankara kendisine milis kuvvetleri komutanlığı olarak yüzbaşı rütbesi verir. Bundan sonra İpsiz Recep’in etrafında 1800-2000 kişi kadar genç toplanır. Bu gençlerin katılmasıyla İpsiz Recep Karasu’nun ve civarının savunmasını ele alır.

HALK KENDİSİNE EMİCE LAKABI VERMİŞTİR
İpsiz Recep doğruluğu, dürüst ve mertliği sayesinde etrafın takdirini toplayıp sözü geçen kişi durumuna gelmiş, halk kendisine “emice” ünvanını vermiş, İpsiz Recep’in bu durumunu tespit eden Ankara, emrine üç istihbarat subayı vererek harp hali ve şekli üzerine nasıl hareket edeceğine dair emirler göndermiş. İpsiz Recep aldığı emir gereğince Karasu’ya saldırmak üzere hazırlık yapan Yunan ordusuna karşı hazırlığını yapıp, Karasu’ya girmesine mani olmak üzere taarruza geçerek Yunan kuvvetlerini püskürtmüş, bozguna uğrayan düşmanı takip etmek amacıyla Geyve Boğazı, Bilecik, Eskişehir milis kuvvetlerine katılıp yardım ederek başarı sağlamış, İstiklal Savaşı’nda gösterdiği başarıdan dolayı kendisine İstiklal madalyası verilmiştir.
 
İÇ VE DIŞ DÜŞMANLARA KARŞI MÜCADELE ETMİŞTİR
İstiklal Savaşı’nda iç ve dış düşmanlara karşı milli duygularla dolu olarak saldıran, bu konuda anlayış gösterenlerin yardımlarından yararlanan İpsiz Recep ve mahiyetindeki milliyetçiler amansız bir mücadele ile Yunan ve Çerkez Ethem kuvvetlerinin herhangi bir şekilde zarar vermelerine meydan vermemişlerdir. Düşman denizden bombalarla dağları dövmüşse de çıkarma yapma imkanı bulamamıştır. Karasu’da yürüyemediği gibi çekilip, bilinmeyen yönlere doğru gitmek zorunda kalmıştır.

1928`DE VEFAT ETTİ
İstiklal Savaşı’nda her türlü zorluğa karşı mücadelesini sürdürüp, milli duygularının sesine göre fedakarlıktan çekinmeden başarı gösteren İpsiz Recep, 1928 yılında Yenimahalle’deki evinde ölmüş, vasiyeti üzerine mezarı Karasu şehir mezarlığına defnedilmiştir. İpsiz Recep’in kişiliğini tanıyan, iyiliğini unutmayan, yardımı borç ve görev sayan Karasulular tarafından hizmeti ve kişiliğine yaraşır mezarı ile muhteşem görünüşü göze çarpmaktadır. 

İPSİZ RECEP HER YIL RİZE`DE BULUNAN BÜSTÜNÜN ÖNÜNDE 11 HAZİRAN`DA ANILMAKTADIR.

 İpsiz Recep Törenle Anıldı
11 Haziran 2013 Salı 12:42
İpsiz Recep Törenle Anıldı
Milli Mücadele döneminde mücadele eden Rizeli Milis Yüzbaşı İpsiz Recep düzenlenen törenle anıldı.
Yorum : 0
Verçenik Dağı Zirve Şenliği Başladı
28 Ağustos 2012 Salı 09:51
Verçenik Dağı Zirve Şenliği Başladı
Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Rizeli Milis Yüzbaşı İpsiz Recep anısına düzenlenen Verçenik Dağı Zirve Şenliği başladı.
Yorum : 0
İpsiz Recep Rize`de Anıldı
11 Haziran 2012 Pazartesi 18:25
İpsiz Recep Rize`de Anıldı
Kurtuluş Savaşı döneminde balıkçı tekneleriyle Kuvay-ı Milliye`ye asker ve silah taşımış olan halk kahramanımız Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ölümünün 84. yıl dönümünde Rize`de anıldı.
Yorum : 0
İpsiz Recep Zirvede Anılacak
08 Haziran 2012 Cuma 10:46
İpsiz Recep Zirvede Anılacak
Verçenik Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü(VDDK)`nün geleneksel faaliyetleri arasında yer alan ve bu yıl Ağustos ayında 7′ncisi yapılacak olan Verçenik Dağı Zirve Şenliği için hazırlıklar başladı.
Yorum : 0
Rize`li İpsiz Recep`i Unutmadı
11 Haziran 2011 Cumartesi 11:13
Rize`li İpsiz Recep`i Unutmadı
Milli Mücadele döneminde mücadele eden Rizeli Milis Yüzbaşı İpsiz Recep düzenlenen törenle anıldı.
Yorum : 0
Rizeli Genç Tiyatrocular İstanbul Sahnesinde!
28 Nisan 2011 Perşembe 20:41
Rizeli Genç Tiyatrocular İstanbul Sahnesinde!
Rize gençlik merkezi tiyatro ekibi Emice(İpsiz Recep) adlı tiyatro oyunu ile İstanbul da ki izleyicilerle buluşacak.
Yorum : 0
Emice Gönülleri Fethetti
26 Ocak 2011 Çarşamba 10:28
Emice Gönülleri Fethetti
"Emice İpsiz Recep" adlı tiyatro oyunu Rizelilerin gönüllerini fethetti.
Yorum : 2
İpsiz Recep Tiyatro Oyunu Sahnelenecek
24 Ocak 2011 Pazartesi 14:44
İpsiz Recep Tiyatro Oyunu Sahnelenecek
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Tiyatro Grubunca `İpsiz Recep` tiyatro Oyunu sahnelenecek.
Yorum : 0
Yeni ve Yetenekli Yüzler Aranıyor
12 Ekim 2010 Salı 23:06
Yeni ve Yetenekli Yüzler Aranıyor
Rize Gençlik Merkezi Büyükler Tiyatro ekibi, İpsiz Recep ve Ekrem Orhon ile ilgili hazırladıkları tiyatro eserlerini sahneye koymak amacıyla yeni ve yetenekli yüzler arıyor.
Yorum : 0
Verçenik Dağı Zirve Şenliği Pazartesi Başlıyor
31 Temmuz 2010 Cumartesi 16:24
Verçenik Dağı Zirve Şenliği Pazartesi Başlıyor
Verçenik Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (VDDK) tarafından bu yıl 5`ncisi düzenlenen Verçenik Dağı zirve şenliği, Kurtuluş savaşı kahramanlarından Rizeli Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ve arkadaşları anısına yapılıyor.
Yorum : 0
YORUM EKLE