• 02 Haziran 2020 Salı
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    2 Haziran 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Metin Kalkavan Kimdir?

Metin Kalkavan Kimdir?

Metin Kalkavan, 1959 yılında Rize’nin İyidere ilçesinde doğdu. Mehmet Beyazıt Lisesinden mezun olduktan sonra 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirip Master’ını 1986 yılında İngiltere’de University Of Playmouth’da Denizcilik İşletmesi ve Finans üzerine yaptı. Turkon Holding anonim şirketi ve Sedef Tersanesi anonim şirketi İcra Kurulu Başkanı olan Metin Kalkavan, grup Firmalarından; Turkon Konteyner ve Denizcilik Taşımacılığı A.Ş.,Kaşif Denizcilik A.Ş., Anadolu Turizm Yatırımları A.Ş., TRK Denizcilik A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı olup Turkon Kara Taşımacılığı A.Ş., Turkon Demiryolu A.Ş., Turkon Havacılık A.Ş. ‘nin Yönetim Kurulu üyesidir. Başarılı iş adamı 11 Kasım 2002’den bu yana da IMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmaktadır. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesi olan Metin Kalkavan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkan Yardımcısı ve Tahkim Kurulu Divan Başkanıdır.

İdeallerinin bir projesi olan Piri Reis Üniversitesi’nin hayata geçirilmesinde ön ayak olan ve büyük çabalar gösteren Metin Kalkavan, Üniversite’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı ve TÜDEV Başkan Vekilliğini de yürütmektedir. Türkiye’nin en iyi hesap uzmanlarından biri olan Kalkavan, Dati Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığının yanında, Rize İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Ereğli Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmaktadır.  

Evli ve 4 çocuk babası olan Metin Kalkavan sosyal hayatta; Büyük Kulüp, Deniz Temiz Derneği, Boğaziçi Mezunları Derneği, üyeliğinin yanında, Marmara Yelken Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi olarak da başarılı çalışmalarına devam etmektedir.

Kalkavan, 28 Ocak 2009 tarihinden 9 Ağustos 2017 tarihine kadar Çaykur Rizespor Kulübü Başkanlığını yürüttü. 8 yıl bu görevde kalan Kalkavan Çaykur Rizespor'un en uzun süre başkanlığını yürüten isim oldu. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rizeli
Rizeli - 2 ay önce

Başkanın kiymetini bilemedik. Iyi basarili bir yöneticiydi. Doğruları yapmaya çalıştı. Fakat futbolu doğrular yönetmiyor.