• 29 Mayıs 2020 Cuma
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    29 Mayıs 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Murat Karayalçın

1943 yılında Samsun`da doğdu.

Murat Karayalçın

İlk ve Orta öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve ortaokulu`nda, lise öğrenimini Ankara Gazi Lisesi`nde yaptı. ODTÜ`de bir yıl İngilizce hazırlık okulunda eğitim gördükten sonra girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye Bölümü`nden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını İngiltere`de kalkınma üzerine yaptı. Türkiye`ye döndükten sonra Devlet Planlama Teşkilatı`nda uzman yardımcısı ve uzman olarak çalışan Karayalçın, 1978-1979 yıllarında CHP hükümetinde Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı`nda Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Kent-Koop` un kurucuları arasında yer alan Murat Karayalçın, Kent-Koop` ta sırasıyla mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981 yılından 1991 yılı mayıs ayına kadar da genel başkanlık görevlerini üstlenmiştir. 1986-87 yıllarında Uluslararası Iskan Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Karayalçın, Uluslararası Kooperatifler Birliği`nin Yürütme Kurulu Üyesi ve kısa adı TÜRKKENT olan Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanlığında bulundu.1986 Kasımı`nda İngiltere Veliahdı Prens Charles` dan Dünya Konut Yılı Ödülünü alan Murat Karayalçın, aynı yıl Nokta dergisi tarafından yılın işadamı seçilmiş, 1987 ve 1991 yılında Türkiye`nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle TÜTAV ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca 1993 yılında Fransız hükümeti tarafından Türk-Fransız ilişkilerine katkılarından dolayı Ulusal Seviyede Lejyon Donör Nişanı verilmiştir. Sosyal Demokrat Halkçı Parti`nin adayı olarak girdiği 26 Mart 1989 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı`na seçildi.Bilahare SHP genel başkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptı.Karayalçın evli ve bir çocuk babasıdır. Iyi derecede İngilizce biliyor.
Deniz Baykal liderliğindeki bugünkü CHP yönetimine tepki duyarak önce Parti Meclisinden bilahare de partiden istifa etti.

HAKKINDA YAZILANLAR

Ayrıldı
Hürriyet 13 Nisan 2001

CHP`nin ağır topları birer birer partiden kopuyor. Bu kez de feshedilen SHP`nin eski genel başkanlarından Murat Karayalçın, CHP`den istifa etti. Karayalçın, yazılı açıklamasında, üzgün olduğunu vurgulayarak, ‘‘Ayrılmamın öncelikli nedeni, parti hukukuna ve parti içi demokrasiye aykırı yapılan uygulamalardır’’ dedi. Karayalçın, parti yönetiminin, ülkenin ve toplumun gereksinimleriyle örtüşmeyen siyasetinin de istifasındaki bir başka gerekçe olduğunu b

 

YORUM EKLE