• 24 Şubat 2020 Pazartesi
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    24 Şubat 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Müzik Aletlerimiz

Tulum Rize yöresinin özellikle Çamlıhemşin, Hemşin bölgesinde çalınan yöresel bir çalgıdır. Rize`de düğünlerde, yaylalarda ya da festivallerde en çok çalınan enstrümandır. Yörede yıllardır varlık gösteren atma türkü geleneğinin olmazsa olmaz çalgısıdır.

Müzik Aletlerimiz

Yörede düğünlerin, eğlencelerin, yayla şenliklerinin kısaca günlük hayatın bir parçası olan tulumun yapılışı ise şöyledir: Tüyleri temizlenmiş çebiç adı verilen oğlak derisinden yapılır. Deri önü yıtılmadan çıkartılır, delik yerleri bağlanıp, gövde bölümü elde edilir. Ön ayaklardan birine lülük, birine de nav takılır. Geleneksel olarak boynuzdan yapılan navlar günümüzde ahşaptır ve içine yöresine göre zimbon (Trabzon), çimon/çibu (Rize adı verilen kamıştan yapılan komalı-pentatonik sipsi yerleştirilmektedir. Lülükten dudula adlı ağızlıktan üflenerek şişirilen enstrumanda sıkışan hava nav içinde bulunan zimbona gelir ve burada parmaklar sayesinde istenilen ses elde edilir.

Ağızda şişirilmiş olan tulum, koltuk altına alınır. Kolun dirsek içine gelen bölümü ile sıkılarak düdük veya düdüklerden ses çıkarılması sağlanır. Tulumun boş kalmaması için sağ ön ayağına takılan, ağza giren tahta boruya ( Bu boru tulumu havayla doldurmaya yarar) “ guda veya lülük denir. Tulumun boyutları, derisi kullanılan havaya göre ayarlanır. Ancak büyük tulumlu olanlarına “ guda “da denilmektedir.

Rize ilinde tulum en çok Çayelinden başlayarak Pazar, Ardeşen, Hemşin, Çamlıhemşin ve Fındıklı ilçelerinde çalınır.
 

YORUM EKLE