• 22 Ocak 2020 Çarşamba
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    22 Ocak 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Rize Turizm Rehberi

Rize`den ne alınır, nerelere gidilir....

Rize Turizm Rehberi

Rize` den Ne Alınır?

Hala el sanatı üretimlerinin sürdürüldüğü yörede ahşap ve el örgü ürünleri alınabilir. Hemşin çorabı, Rize bezi (feretiko) ünlü dokumalardır. Çay sepeti, Üzüm sepeti, meyve sepeti, piknik sepeti gibi hasır Örme eşyalar yörede bol miktarda bulunmaktadırr. Şimşir kaşık türleri, İskemleler, kemençe ve maket taka alınabilecek diğer ahşap ürünlerdir. Yörenin ünlü Anzer balı unutulmamalıdır.

FERİTİKO ( RİZE BEZİ )

Rize yöresinin geleneksel dokumalarından olan feretiko, sağlam, doğal yapısı ve şık görünümü, yöreye has sanat anlayışını bünyesinde barındırması itibarı ile geçmişte olduğu gibi günümüzde de salonlarda, yemek odalarında masa ve sehpa örtüsü olarak kullanılmakta...
Feretiko bezinden imal edilen giysilerin, feretikonun hammaddesini kendir liflerinin oluşturması nedeniyle sağlıklı olması, ev tekstili ürünlerinin sanatsallık ve zarafet örneği teşkil etmesi, tamamen el tezgahında dokunuyor olup hiçbir şekilde makine kullanılmıyor olması, hammaddesi olan kendirin Romanya` dan ithal ediliyor ve Türkiye` de yetiştirilmemesi, örneklerin büyük çoğunluğunun sadece bir kez işlenmesi, çok uzun süreden beri bölgede varlığını sürdürüp bölge halkı tarafından uzun süreden beri dokunulup kullanılması feretikoyu diğer kumaşlardan ayıran önemli özellikleridir..


 

Yüzyıllardan beri Rize yöresinde gerek günlük hayatta kullanılan giyecek.
İhtiyacının karşılanması, gerekse evin çeşitli bölüm-lerinde, yöreye özgü yüksek sanat anlayışıyla dokunup işlenen feretikoların sergilenmesi amacıyla dokunan ürünler, özellikleri itibarı ile yöre dışı piyasanın da ilgisini çekmiş, giyecek eşya alanında, bilhassa masa ve sehpa örtüleri, peşkirler, salon ve yemek odası takımı gibi ev tekstil ürünleri alanında yoğun ilgi görmüşlerdir.
 

Türkiye coğrafyasında yaşayan her alt kültürün olduğu gibi Rize yöresi insanının da kendi içinde çeşitli doğal ve beşeri faktörlerin etkisiyle oluşturmuş olduğu zengin bir kültür mevcuttur. Feretiko özgün dokuma tezgahı, yöreye has, yörenin kültürünü ince bir üslupla yansıtan desenleri,günlük hayattaki gereksinimleri karşılaması ile Rize yöresinin meydana getirdiği kültürel-ekonomik faaliyettir. Nitekim feretiko kültürel - sanatsal bir faaliyet olmasının yanı sıra geçmişten günümüze yöre halkının iç ve dış pazarlar da bu ürünü pazarlaması itibarı ile ekonomik içeriği de olan bir faaliyettir.

Özellikle çeyiz eşyası olarak ilgi gören feretiko,düz bez olarak boyama ve geleneksel Türk el sanatlarında (özellikle hesap işinde) özel ilgi görmekte, bu işle ilgilenen kişi ve kurumlarca ısrarla talep edilmektedir.


 

SEPETÇİLİK VE HASIR ÖRME

Arazi yapısı yüzünden taşımacılığın büyük bir bölümü sırtta , sepetle yapılmaktadır. Hatta öyle ki sepeti yerde durdurmak için bile sivri ayaklar kullanılır. Sepetin çeşitli şekilleri olmakla birlikte genelde iki ayaklıdır ve sırta alınması için iki bağı vardır. Kestaneden yapılanları daha dayanıklı olsa da büyük çoğunluğu fındıktandır.Hasır ise mısır koçanının yaprağından örülerek veya saz bitkisinden yapılır. Eskiden beri iskemle örücülüğü mevcuttur. 1940’larda ise daha da geliştirilerek atölyeler açılmış, hasır koltuklar, çantalar vs. örülmüştür. Ancak şimdilerde sınırlı sayıdaki atölyelerde yapılmaktadır. Bugün yapan kişiler söğüt çubuğu da kullanarak plaj ve piknik sepetleri örüp, turistik eşya olarak satışa sunmaktadır.

ANZER BALI

Anzer Balı Türkiye’de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzerde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva  hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer çiçek balıdır. Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar. Anzerde İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur.


Anzerde ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir.. Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır.Anzer balı dededen toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri ilaç olarak kullanılarak gelmektedir. Osmanlı Padişahlarına Anzer balı kuvvet macunu olarak verilirdi. Anzer balı birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Özellikle çabuk enerjiye dönüşen hazır bir gıda olması nedeniyle, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol, halter, bisiklet yarışı gibi sporlarla meşgul olan kimselere güç vermek ve yorgunluklarını hafifletmek içinde kullanılabilir.

Üretilen Anzer balını, Anzer polenini tahlilli, ambalajlı olarak tekelden aracısız satılmaktadır. İsteyene kooperatif tarafından kargo ile gönderiliyor. Anzer balının %70’ini dış ülkelere satıldığı biliniyor. Almanya,İngiltere, Amerika; Fransa, İsviçre, Kuveyt, Suudi Arabistan, Iran, Japonya gibi ülkelere bal ve polen satışı yapılmaktadır.

Saygıdeğer halkımız Anzer balı alırken aldanmasın. Bazı kişilerin ticari maksatla Anzer balıyla ilgisi olmayan balları Anzer balı ismi altında satmakta, Anzer poleniyle ilgisi olmayan polenleri, Anzer poleni diye satıp haksiz kazanç sağlamaktadır. 

YAPILAN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ANZER BALININ FAYDALARI  

Ağrı ve sancıların giderir,

Ameliyat yaralarını erken kapatır

Ağız yaralarını iyileştirir,

Akciğer hastalıklarını iyileştirir,

Bağışıklık sistemini düzenler

Bademcik iltihabını yok eder,

Bağırsak düzensizliklerini ve iltihabını giderir,

Büyüme ve gelişmeyi son derece etkile,

Beyin hastalıklarının iyileştirir,Felç ve sinir hastalıklarını giderir,

Cilt bozukluğunu, lekelerini giderir,

Cinsel gücü artırır,

Damar sertliğini,damar tıkanıklığını yok eder,

Dengesiz beslenme sorunlarını giderir,

Düşünme yeteneğini arttırır,

Erken teşhiste kanser hastalıklarında tedavi edicidir,

Gözleri güçlendirir,

Gelişimi hızlandırır,

Halsizliği giderir,

Hazmı kolaylaştırır,

Hafızayı güçlendirir,

İshali keser,

İştah açar,

Kabızlığı Giderir,

Kalp damar hastalıklarını tedavi eder ,

Kalp çarpıntısını giderir,

Kanı temizler,

Kasları güçlendirir

Kemikleri kuvvetlendirir,

Kilo yapmaz,

Kısırlığı giderir,

Mide ülseri bağırsak hastalıklarında tedavi edicidir,

Metabolizmada bozulan dengeleri kurar ,

Nezle ve girip hastalığında tedavi edicidir,

Öksürüğü ,astım hastalığını tedavi eder,

Sinir sistemini rahatlatır,

Prostadı önler,

Sedef hastalığını tedavi eder,

Saç dökülmesini önler ,

Sarılık, hepatit B,C,hastalıklarında tedavi edicidir,

Sporcularda enerji artırır, doping etkisi yapar,

Vücudun halsizliğini giderir,

Yumurtalıları tedavi eder,

 
YORUM EKLE