DÜNYADA VAKA SAYISI 858,892
DÜNYADA ÖLÜM SAYISI 42,158
DÜNYADA İYİLEŞEN VAKA SAYISI 178,100
DÜNYADA BUGÜN VAKA SAYISI 515
DÜNYADA BUGÜN ÖLÜM SAYISI 11
TÜRKİYE VAKA SAYISI 13,531
TÜRKİYE ÖLÜM SAYISI 214
  • 01 Nisan 2020 Çarşamba
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    1 Nisan 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Rizeli Bir Sanatkar

Rizeli Bir Sanatkar-Maksut Mercan hakkında bilmedikleriniz

Rizeli Bir Sanatkar

Rize’nin İslampaşa mahallesinde doğdu. İlkokulu İslampaşa’ da ,orta ve lise tahsilini Rize Lisesinde yaptı. Ankara Yüksek Öğretmen Okulunu bitirdi. Yüksek okul bitince kendi atölyesini kurdu. Boyayla , fırçayla , camla  , kurşunla , çamurla , alçıyla , bakırla, pirinç levha , demirle , ahşapla yıllar sürükleyip götürdü. Uzun yıllar çalışmalarını Ankara’ da ki atölyesinde yürüttükten sonra  Rize ye dönen Maksut Mercan bundan böyle çalışmalarını İslampaşa mahallesindeki atölyesinde devam ediyor.


 

“Bazen bir camiyi süsledim, bazen modern bir yapıyı , bazen yıllara direnen eski bir yapıyı restore ettim. Bunu yaparken de hem sanatçı hem de teknisyen işlevini üstlendim. Şimdi vitray  rölyef  ve  maket çalışıyorum.Türkiye’nin 60 ilinde büyüklü küçüklü çalışmalar getirdim. Edirne deki bir bankadan  Van’ da ki bir misafirhaneye , Antalya’ da ki bir turistik tesisten ,Rize de Sahil Cami vitraylarına kadar bir çok yerde uğraşım var."

Türkmenistan’ da bakır rölyef çalışmalarım, Askeriyede komuta katları tasarımları, müzelerde maket çalışmaları tek tek uğraşıp hayata geçirdiğim objeler. Bunun yanında ½ ölçeğinde yaptığım Osmanlının ilk uçağı BLEROİT kara havacılık komutanlığı müzesini süslemektedir. Şimdi Osmanlı uçakları ve gemilerinin ölçekli maketleri yapmaya devam etmekteyim.”

Bu maketler Ankara Deniz Ve Hava Kuvvetleri Müzelerinde Sergilenmektedir.

 

 

YORUM EKLE