• 06 Aralık 2021 Pazartesi
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    6 Aralık 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Samistal Yaylası

En güzel yayla sıfatını fazlasıyla hak eden Samistal Yaylası şarkılara bile konu olmuştur.

Samistal Yaylası
Yayla eski taş evleriyle antik bir kent görünümündedir. Duvarları usta ellerden çıkma düzgün taşlardan, taşıyıcıları ise ahşaptan yapılmıştır. Bağdadi tarzı asırlık evlerin yaklaşık 100 tanesi günümüze kadar gelebilmiştir. 2 bin 555 metre ile yörenin en yüksek yaylalarından biri olan Samistal Yaylası adeta bulutlara uzanıyor. 
Çamlıhemşin ilçe merkezine 53 km. uzaklıkta bulunan bu güzel yaylaya; Palovit Yaylası ile aynı güzergahtan gidiliyor. Son bölümde Palovit Yaylası’ndan geçen toprak yol izlenerek 3066 metrelik Memiş Efendi Dağının eteklerindeki yaylaya varılıyor. 
Samistal, Çamlıhemşin ilçesinin konaklar mahallesi (Makreviz), Ortanköy ve Boğaziçi (Pogina) köyleri ile Hemşin ilçesinin, Mutlu Mahllesi (Bodollu) ve Akyamaç (Tecina) köylerinin ortak yaylasıdır. Halaçur Deresi kıyısındaki yayladan tarihi patikaları kullanarak Aşağı Kavron, Yukarı Kavron, Amlakit Yaylası, Hazindak Yaylalarına günü birlik yürüyüşler yapılabiliyor.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Dursun Pirim
Ahmet Dursun Pirim - 9 ay önce

Halaçur Yaylasi palovit vadisinda bulunan halaçur deresinin yaninda bulunan eretilk olarak yerde halen daha ocakliklari vardir. burayi bizim ecdadimiz olan pirimler ailesi kullaniyordu buaradan sonra palovitte çikarlardi.bunu kayidi veysel atacanin sitesindeki vidoyide DURSUN YAŞACAN dede açiklar 110 yaşinda öldü.