• 09 Ağustos 2022 Salı
  • Rize AÇIK
  • 00:00
    9 Ağustos 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Verçenik Yaylası

Çamlıhemşin ilçe merkezine 48 kilometre uzaklıktaki yayla 2600 metre yükseklikte yer alıyor.

Verçenik Yaylası
Yaylaya ulaşım için Orta Yayla’dan sonra sola dönülerek Büyük Yayla Deresi’nin oluşturduğu vadiye giriliyor. Pazar ve Hemşin ilçesinin kulanım alanı olan yayla sarp dağlar arasındaki vadinin tabanına konumlanmıştır. Kapalı, At ve Kumlu göllerinden gelen sularla beslenen Büyük Yayla Deresi’nin kıyısına kurulan Verçenik bölgede yapılan autdoor aktivitelerinin de başlangıç noktasıdır. 
 
Çamlıhemşin İspir yolu üzerinde ki yayla eskiden beri önemli bir geçiş noktasıdır. Kapılı Göller, İspir Kapısı, Çalaçur Vadisi üzerinden den İspir’e ulaşım için kullanılan bu yol Rize ile Erzurum Köyleri arasında ki ticari ilişkinin temel taşlarından biri olarak kabul edilirdi. Kaçkar Dağları’nın en yüksek ikinci noktası olan 3709 metrelik Verçenik (Varşanbağ) dağına tırmanış aktivitesi çoğunlukla bu yayladan başlar. 
 
Verçenik’in doğusunda bulunan Macar Gölü üzerinden Çiçekli Yaylaya yürünebilir. Ayılı Bayır ile Kalkanlı Tepeleri arasında ki edik aşılarak Çırmaniman Yaylası üzerinden İkizdere ilçesine bağlı Cimil Yaylası’na ulaşmak mümkündür. Yaylada kamp kurularak Kapılı, Kumlu, Buzlu Göller, Mocar veya Tatos Sulak Göllerine günübirlik turlar yapılabilir.
YORUM EKLE