1 Haziran Cumartesi günü itibariyle 250 gram ekmek fiyatının 10 TL’den 12,5 TL’ye çıkarılması planlanıyor. Kilogram fiyatı ise 40 TL’den 50 TL’ye yükselecek.

RESOB'un zam kararını Rize Valiliği kesinlikle kabul etmeyeceğini kendilerine iletti. Buna rağmen RESOB Başkanı Güven Aksoy ve yönetimi aldığı zam kararını uygulamakta ısrarcı!  

Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Rize Belediyesi ile Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nın katılmadığı komisyonda RESOB’un aldığı kararın ısrarla uygulanması isteniyor.

Yetkili kurumlar çevre illerde ekmeğe zam yapılmamışken Rize’de zam olmasına tepkili.

ÇEVRE İLLERDEKİ EKMEK KG FİYATLARI
50 TL : Rize yeni zamla
40 TL : Artvin, Giresun, Ordu, Trabzon, Samsun ekmek kg fiyatı
37,50 TL : Erzurum
38,64 TL : Bayburt

RESOB Başkanı, Rize Artvin Kredi Kop. Birliği Başkanı, Rize Kredi Kefalet Kop. Başkanı Güven Aksoy ve Yönetimin aldığı zam ile ilgili yazı kurumlara gönderildi. Edinilen bilgiye göre kurumlar bu yazıya ret cevabı verecek.

Rize'de Belediye Başkanı Tarafından Saldırya Uğradıklarını İddia Ettiler Rize'de Belediye Başkanı Tarafından Saldırya Uğradıklarını İddia Ettiler

Ret verilmesine rağmen bu fiyatın RESOB’un aldığı karar neticesinde fırıncılar tarafından 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya alınması bekleniyor.

Bundan sonra ne olacak? 
Rize Valiliği'nin ekmek zammı ile ilgili komisyon kurma talimatı vermesi bekleniyor. Komisyonda tekrar ekmek fiyatı görüşülerek kabul edilmezse ekmek zammı geri çekilecek. Zammın çekilmemesi halinde adli sürecin başlayabileceği öğrenildi.

Rize’de ekmek fiyatına son olarak 11 Ocak’ta zam gelmişti.

Muhabir: ENVER KALENDER