Fırıncı esnafı zam talebinin gerekçesini un, maya, işçilik gibi girdi maliyetlerindeki artış olarak gösterirken, vatandaşlar ise ekmeğe gelen 2,5 TL'lik zammın normal olduğunu ve birçok üründe benzer artışların yaşandığını savundu.

Pokut Yaylası'nda Ulaşım Kabusu! Pokut Yaylası'nda Ulaşım Kabusu!

Rize Fırıncılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necmettin Demirkan, zam talebinin gerekçelerini anlatarak, "Ülkede yüzde 50 faiz varken biz Ocak ayında yüzde 17 bir zam aldık şimdi ise yüzde 25 bir zam almak istiyoruz. Un, maya, işçilik ücretlerinde zam yapılmasın  bizde fiyat artışını konuşmayalım. Şu an zor bir durumdayız. Fırıncının bir sahibi yok. Maya, un, yakıt gibi her girdimiz yüzde yüz zamlandı. Buna rağmen yüzde 25'lik bir zam yapılmasını önerdik fakat şu an beklemedeyiz. Uncu zam yaptığı zaman kimsenin sesi çıkmıyor biz zam istediğimizde ortalık ayağa kalkıyor .Bizlere bakanlığın valiliğin destek olmasını bekliyoruz" dedi. 

Rize Valiliği'nin zammı iptal etmesi ile Rize'de ekmek fiyatları 1 Haziran itibariyle 10 TL olarak kalacak. Ekmek zammının bayram sonrası uygulanması bekleniyor.

Muhabir: ENVER KALENDER