Rize 11.9 °C
  • DOLAR3,8287
  • EURO4,5097
  • ALTIN152,989
  • IMKB109262

Bu Yaz Görülememişti, Sonbaharda Ortaya Çıktı

13 Ekim 2017 Cuma 08:55 | Okuma : 556
Bu Yaz Görülememişti, Sonbaharda Ortaya Çıktı

Kafkasya bölgesinin endemik kuş türleri arasında yer alan ve Türkiye’de sadece Rize`nin İkizdere İlçesi Sivrikaya Köyü çevresinde görülen dağ horozu için bu yıl yurdun dört bir yanından gelen kuş gözlemcileri ve foto safari meraklıları gizemli kuşun izine rastlayamamıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı fotoğrafçısı İdris Ölmez, sonbaharda 3 gün kamp kurduğu arazide dağ horozunu fotoğrafladı.

İkizdere İlçesi Sivrikaya Köyü'nde bu yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen Dağ Horozu şenliği kapsamında yurdun dört bir yanından gelen kuş gözlemcileri, foto safari meraklıları ve akademisyenler sabahın ilk ışıkları ile dağ horozunu görebilmek için yaylaya çıktı. Ekip saatler süren gözlemlere rağmen kuluçkaya yattığı sanılan dağ horozunu göremedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı fotoğrafçısı İdris Ölmez önceki hafta geldiği Rize’de, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’inci Bölge Müdürlüğü’nden rehberlerin eşliğinde Sivrikaya Köyü’ne çıktı. Rize ve Trabzon sınırındaki yaylalarda 3 gün boyunca kamp kuran İdris Ölmez, gizemli kuşu fotoğrafladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı da dağ horozu fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı.

DAĞ HOROZU

Orta büyüklükte bir kuş olan ve Huş tavuğu olarak da bilinen dağ horozu, yükseklerde, dağlarda yaşar. Horoz, yıl boyunca bin 500 ila 3 bin metre yükseklikte ağaç sınırında ve çayırlıklar arasında yerleşik olarak yaşamını sürdürür. Dağ horozu, Kafkasya Bölgesi’nin yanı sıra Gürcistan, İran, Rusya, Ermenistan ve Türkiye’de görülüyor.

Sosyal Paylaşımlar
Etiket :
    Bu habere henüz yorum yazılmamış. İlk yazan yorumu siz yazın. | Tıklayın
    Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
    © 2006 - 2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz.Com