DÜNYADA VAKA SAYISI 1,199,711
DÜNYADA ÖLÜM SAYISI 64,667
DÜNYADA İYİLEŞEN VAKA SAYISI 246,174
DÜNYADA BUGÜN VAKA SAYISI 83,050
DÜNYADA BUGÜN ÖLÜM SAYISI 5,493
TÜRKİYE VAKA SAYISI 23,934
TÜRKİYE ÖLÜM SAYISI 501
 • 05 Nisan 2020 Pazar
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  5 Nisan 2020 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Rize'de Şehir Dışından Gelenler Gözetim Altına Alınacak

Rize'de, koronavirüsün (Kovid-19) bulaşma riskini en aza indirmek için şehrin giriş noktalarında sağlık taramasına başlandı.

Rize'de Şehir Dışından Gelenler Gözetim Altına Alınacak

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca hastalığın yayılmasını, bulaşmasını önlemek ve en aza indirmek amacıyla ildeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin desteğiyle alınan kararların uygulanmaya başlandığı belirtildi.

Kararlar kapsamında bugünden itibaren Rize'ye emniyet giriş noktalarında (merkez Alipaşa, Kalkandere-İkizdere yol güzergahı, İkizdere ve Fındıklı) sağlık ve emniyet ekiplerince, bölgeye çay tarımı için özellikle İstanbul başta olmak üzere diğer illerden gelenlerin sağlık taramasından geçirileceği aktarıldı.

Açıklamada, termal kamera ile ateş ölçümü yapılan vatandaşların riskli olanlarının gözlem altına alınacağı, semptomsuz diğer tüm vatandaşların ise 14 gün boyunca evlerinde gözlem altında tutulacağı, ziyaretçi kabul etmemeleri ve dışarıya çıkmamaları konusunda bilgilendirilecekleri kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kararın uygulaması konusunda ilgili kaymakamlıklar ve kolluk kuvvetleri görevlendirilmiştir. Ayrıca bu durumdaki vatandaşlarımızın adres bilgileri başta sağlık olmak üzere tüm ilgili kurumlara iletilecektir. Bilgiler ayrıca köy ve mahalle muhtarları ile de paylaşılacaktır. Muhtarlar ise köylerine gelen ve sağlık taraması yapılamayan kişileri ilgili mercilere ve kaymakamlıklara bildirecektir. Uygulama bu konumdaki kıymetli vatandaşlarımızın hem kendi hem de sevdiklerinin, akraba, eş, dost, komşularının sağlıkları için son derece önemlidir." 

Açıklamada, bu kişilerin 14 gün içerisinde yaş çay gübresi ve diğer ihtiyaçlarının muhtarlar koordinasyonunda kaymakamlıklar ve ilgililerce karşılanacağı bildirildi.

Ayrıca il genelinde toplu taşıma yapan araçların servise çıkmadan önce ve servis sonrasında, vatandaşın dokunabileceği tüm yüzeylerinin sulandırılmış çamaşır suyuyla silinmesine, araçların yolcu almadan önce havalandırılmasına ve yolcu kapasitesini aşarak ayakta yolcu taşınmamasına karar verildiğine vurgu yapılan açıklamada, bu kararın uygulanmasının Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve Belediye Trafik Zabıta ekiplerince sürekli takip edilmesine, uymayanlar hakkında mevzuat hükümlerince işlem tesis edilmesine karar verildiği de belirtildi.

Açıklamada, market çalışanlarının da belli kurallar gereğince çalıştırılmasına karar verildiği ifade edilerek, uygulamaya konulan hususlara tüm vatandaşların riayet etmesi istendi.

Öte yandan Rize'de, Valilik Vefa Sosyal Destek Grubu, ikametten ayrılma kısıtlaması olan vatandaşların emekli maaşlarını adreslerinde teslim ediyor.

Bu habere ifade bırak!

 • 3
  KIZGIN
 • 2
  ÜZGÜN
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 61
  BEĞENDİM
 • 2
  İNANILMAZ
 • 2
  SEVDİM
 • 2
  HAHAHA
 • 13
  ALKIŞ
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza
Hamza - 2 hafta önce

Büssürü kişi geldi bu kararı daha önce neden almadınız

Adem
Adem - 2 hafta önce

Şimdiye kadar gelenleride sağlık taramasından geçirin . Kaç gündür büssürü kişi geldi İstanbul'dan izmitten vs. Gündoğdu akpınar köyü yeni yol mahallesi ne mesela . Hatta Rize'de baştan sona herkeste tarama yapılmalı .

Rize
Rize - 2 hafta önce

Rizede yayıldı yayılacağı kadar iş işten geçti artık

Rize
Rize - 2 hafta önce

Tüm yurt içi yurt dışı gidiş gelişleri kapatacaktınoz 3 aydan beri var bu virüs siz kapatmanız turistleri ümrecileri ve daha bir çok insanın gidiş gelişlerine izin verdiniz şimdi önmem alıyoruz diyorsunuz geçti bolunun pazarı çoktan.

Misafir
Misafir - 2 hafta önce

Artık cok gece kalındı Batum girişini bile en son kapattınız hersey göstermelik

Misafir
Misafir - 2 hafta önce

Çok geç alınmış bi karar...

Misafir
Misafir - 2 hafta önce

Vali öğrencilere twit atsın medya maymunlugu yapsin

Misafir
Misafir - 2 hafta önce

Çok geç kaldınız Batum yeni kapandı umreciler her yerde şehir dışında bir sürü insan geldi marketlerde denetim yapılıyormuş hikaye geliyorlar belgeleri imzalayıp gidiyorlar denetim yok kontril yok her şey basdan salma bı ceza verin bişey yapın ben markette çalışıyorum maske yok dezenfekten yok hiç bir önlem yok şok market bunları söylememize rağmen görevlilere isteyin diyorlar cezA kessene kansizlara

Misafir
Misafir - 2 hafta önce

sınır kapısını kapatma yetkisi vali demiki kızıyorsunuz