Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, anız yakılması sonucunda; tarımsal faaliyet yapılan alanlarda en başta faydalı mikroorganizma florası yok olmakla birlikte, verim kaybı ve toprak erozyonu gibi olumsuzlukların baş gösterdiği aktarıldı.

5. Kattan Düşen Kadın Ağır Yaralandı 5. Kattan Düşen Kadın Ağır Yaralandı

Anız yakımı ile civarda bulunan ağaç, çalı ve toprak üstü canlılarla birlikte hasadı yapılmamış ürünlerde de muhtemel hasarların oluşabileceğinin kaydedildiği açıklamada; hava kirliliği, anız artıkları ile beslenmekte olan canlıların olumsuz etkilenmesi gibi diğer istenmeyen durumların da görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Rize İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu kararıyla çay bahçeleri ve tarlalarda temizlik yapılırken çıkan her türlü artık, enkaz, ot, çayır ve anız yakımının yasaklandığı hatırlatılarak, "Ormana bitişik bulunan tarlaların hasada müteakip yanıcı maddelerden arındırılmış 5-10 metre bant oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlarımızın piknik alanlarında yangınlara duyarlı olmaları gerekmektedir." uyarısı yapıldı.

Muhabir: ERHAN ALPAYDIN